روش محاسبه و قیمت تعویض طلا چگونه است؟ (نکات تعویض طلا)

روش محاسبه و قیمت تعویض طلا چگونه است؟ (نکات تعویض طلا)
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.18 - (6 امتیاز)

نکات تعویض طلا

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که از طلاهای قدیمی خود خسته شده و میخواهید طلای جدید و نو داشته باشید، ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چگونه قیمت تعویض طلا با طلا را محاسبه کنیم؟ فرقی ندارد که قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید یا میخواهید از زیورآلات طلای جدید استفاده کنید و لذت ببرید؛ آگاهی از یکسری نکات به شما کمک میکند هنگام معاملات طلا به ویژه تعویض طلا، متحمل ضرر و خسارت نشوید. 

در این مقاله قصد داریم به روشهای محاسبه قیمت تعویض طلا بپردازیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. 

تعویض طلا چیست؟

منظور از تعویض طلا چیست؟ بسیاری از افراد و به ویژه خانمها، علاقه به تنوع دارند و ممکن است در طول زمان از زیورآلات خود خسته شوند. بهترین راهکار برای این افراد تعویض طلا است. بدین صورت که طلای قدیمی و کهنه را که طرح و مدل آن به روز نیست و از مد افتاده، با طلای جدید تعویض میشود. 

علاوه براین، برخی از قطعات ظریف طلا مانند گوشواره، انگشتر، زنجیر و ... ممکن است دچار آسیب و شکستگی شوند و دیگر زیبایی اولیه را نداشته باشند. در این صورت به جای کنار گذاشتن و استفاده نکردن از آنها، میتوانند با طلای نو تعویض شوند. 

اهمیت اطلاع از نحوه محاسبه قیمت طلا

پیش از هر چیزی شما باید از نحوه محاسبه قیمت طلا اطلاعاتی داشته باشید. فرقی ندارد که میخواهید طلای کهنه خود را با طلای نو تعویض کنید؛ یا قصد دارید طلای خود را به عنوان طلای دست دوم بفروشید. یا حتی اینکه قصد خرید طلای نو را دارید. 

حتما شما هم هنگام خرید طلا متوجه استفاده فروشنده از ماشین حساب و وارد کردن یکسری اعداد و ارقام شدهاید. برخی افراد ممکن است با روش تعیین قیمت طلا آشنا نباشند و این نگرانی برای آنها به وجود آید که طلافروش قصد کلاهبرداری دارد. آگاهی داشتن از فرمولهای محاسباتی طلا به شما کمک میکند در زمان معامله ابهامات شما رفع گردد و متحمل ضرر و زیان نشوید. 

روش محاسبه و قیمت تعویض طلا چگونه است؟

محاسبه قیمت طلا در زمان خرید با فروش متفاوت است. طلای نو در زمان خرید شامل اجرت ساخت، مالیات و سود فروشنده میشود و با جمع این مبالغ با قیمت هر گرم طلای 18 عیار، عدد نهایی قیمت طلا بدست میآید. اما در زمان فروش این موارد حذف شده و طلا فقط براساس وزن و قیمت خالص لحظهای مشخص میشود. 

در زمان تعویض طلا نیز طلافروشان از روشهای مختلفی برای محاسبه قیمت استفاده میکنند. طلای شما در زمان تعویض به عنوان یک طلای کارکرده تلقی میشود و هزینه اجرت و مالیات و سود فروشنده از آن کسر میگردد. 

در واقع هنگام تعویض طلا، طلا فروش طلای شما را به عنوان طلای کاکرده خریده و طلای نو رو با محاسبه اجرت و مالیات و سود خود به شما میفروشد. 

نکته مهمی که باید بدانید این است که طلای شما در زمان فروش مانند طلای 18 عیار 750 محاسبه نمیشود. از آنجایی که طلافروشان از عیار طلای شما اطمینان کامل ندارند، آن را 740 در نظر گرفته و سپس محاسبات خود را انجام میدهند. 

روش اول محاسبه قیمت تعویض طلا

در این روش یک گرم طلای 18 عیار 750 به یک گرم طلای 740 تبدیل میشود. برای این کار باید قیمت روز یک گرم طلا را در عدد 740 ضرب و سپس آن را بر عدد 750 تقسیم کرد. بدین ترتیب قیمت طلای دست دوم شما که قصد تعویض آن را دارید بدست میآید.


روش دوم محاسبه قیمت تعویض طلا

بسیاری از طلافروشان از راه حل سادهتر و اعداد طلایی خاصی برای محاسبه قیمت طلا استفاده میکنند. این روش کمک میکند قیمت طلای دست دوم یا قیمت طلای نو هنگام تعویض طلا سریعتر محاسبه شود.

حکم شرعی تعویض طلا

طبق احکام شرعی و قوانین دین اسلام، معامله دو کالا با جنس و وزن مشابه با قیمتهای متفاوت جایز نیست. یعنی تعویض طلای دست دوم با طلای نو بدون هیچگونه هزینه اضافی باید صورت بگیرد. 

همانطور که گفته شد طلای نو دارای مالیات، اجرت ساخت و سود فروشنده است. بدین ترتیب تعویض آن با طلای دست دوم و تعیین مبلغی به عنوان مابه تفاوت، امری نادرست از نظر شرع است. از طرفی طلا فروشان نمیتوانند این هزینهها را هنگام عرضه طلای نو حذف کنند؛ بنابراین از راه حل دیگری استفاده میکنند.

طبق این راه حل تعویض طلا در یک معامله انجام نمیگیرد و طلاهای دست دوم و نو به صورت مستقیم با یکدیگر تعویض نمیشوند. ابتدا طلافروش طلای شما را به عنوان طلای کارکره در قالب یک معامله مجزا خریداری میکند. سپس در معامله دیگری طلای نو را با محاسبه قیمت از روشهای ذکر شده، به شما میفروشد. 

تعویض طلا با طلای دست دوم

هر زمان که صحبت از تعویض طلا به میان میآید، بسیاری از افراد تصور میکنند فقط میتوان طلای کارکرده را با طلای نو تعویض کرد. اما شما میتوانید طلای دست دوم خود را با طلای دست دوم دیگری تعویض کنید. 

این کار مزیتهای مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها، صرف هزینه کمتر است. شما دیگر نیازی به پرداخت هزینههای مالیات و اجرت ساخت مانند طلای نو ندارید و فقط مبلغی را به عنوان سود فروشنده به جز ارزش اصلی طلا میپردازید. 

همچنین ممکن است طلای کارکرده شما شکسته یا آسیب دیده باشد. یا امکان دارد از مدل آن خسته شده باشید. در این صورت میتوانید با فروش آن مبلغی را بدست آورده و با توجه به مقدار آن، یک طلای دست دوم دیگر بخرید. 

به طور کلی تعویض طلا با طلای دست دوم و کارکرده گزینه ایده آلی برای کسانی است که قصد سرمایه گذاری دارند. بدین صورت از پرداخت هزینههای اضافی معاف شده و میتوانند با بودجه مشابه، مقدار بیشتری از طلای کارکرده نسبت به طلای نو بخرند. 


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بهترین شکل به ارائه نکات مهمی درباره تعویض طلا بپردازیم. امیدواریم مطالب گففته شده مفید واقع شوند و بتوانید با استفاده از آنها طلای دست دوم خود را با طلای نو یا دست دوم دیگری به آسانی تعویض کنید. اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید، میتوانید از خدمات طلاسی بهره ببرید. طلاسی برترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا در کشور است که امکان خرید طلای خام و بدون اجرت را برای شما فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس گرفته و راهنماییهای لازم را دریافت کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها