بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا چیست؟

بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا چیست؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.35 - (5 امتیاز)
فهرست مطالب

بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا

کاهش ارزش پول ملی، رشد مداوم نرخ تورم و وضعیت اقتصادی کشور باعث شده افراد زیادی به دنبال بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا باشند. خرید طلا یکی از راههای مناسب تبدیل داراییها و حفظ ارزش آنها در طول زمان است. انواع مختلفی از طلا برای سرمایه گذاری وجود دارد که با کسب اطلاعات کافی درباره مزایا و معایب هرکدام، میتوان تصمیمی درست و انتخابی بهتر داشت. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به روشهای مختلف سرمایه گذاری بلند مدت روی طلا بپردازیم. اگر شما هم به دنبال راهی هستید تا در یک بازه زمانی طولانی، علاوه بر حفظ ارزش دارایی خود، سود قابل توجهی نیز بدست آورید، تا انتها همراه ما باشید. 


طلا و سرمایه گذاری بلند مدت

همانطور که میدانید روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری مانند خرید ملک، خرید ارز، خرید سهام بورس و ... وجود دارد. اما هر کدام از این موارد در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارند که ممکن است ضرر و زیان به همراه داشته باشند. 

احتمال رکود در بازار مسکن زیاد است و از طرفی افزایش قیمت ملک معمولا در بازههای زمانی بسیار طولانی و به مقدار کم صورت میگیرد. ارزهای مختلف مانند دلار، یورو و ... نیز شرایط مخصوص خود را دارند و تحت تاثیر عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی و ... ممکن است با کاهش یا افزایش غیر منطقی مواجه شوند. 

سرمایه گذاری بلند مدت طلا در چنین شرایطی میتواند بهترین گزینه محسوب شود. زیرا طلا فلزی گرانبها است و ارزش خود را همیشه حفظ میکند. نوسانات قیمتی طلا نسبت به سایر کالاهای سرمایهای کمتر و منطقیتر است. تغییرات قیمتی ارز و دیگر موارد تاثیر کمی روی طلا دارند زیرا این فلز دارای قیمت جهانی است. از طرفی سرمایه گذاری در بازار طلا با هر میزان بودجه، میتواند صورت بگیرد و دردسرهای اضافی به همراه ندارد. 


روش های سرمایه گذاری بلند مدت طلا

روش های سرمایه گذاری بلند مدت طلا متنوع هستند. شما میتوانید با توجه به وضعیت بازار و شرایط خود، یکی از این روشها را انتخاب کنید. هر کدام از انواع طلا موجود در بازار برای خرید و سرمایه گذاری، مزایا و معایب خاص خود را دارد. 

با شناخت دقیق هرکدام از این روشها و داشتن آگاهی کافی درباره آنها، میتوانید انتخابی درست و بهتر داشته باشید تا به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید. از مهمترین روش های سرمایه گذاری طلا به صورت بلند مدت، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* سرمایه گذاری در طلای آب شده

طلای آب شده مزایای زیادی دارد که موجب شده به یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری بلند مدت طلا تبدیل شود. حتما میدانید که طلای آب شده از ذوب طلاهای قدیمی و دست دوم که زیبایی و سلامت اولیه خود را ندارند، حاصل میشود. 

این نوع طلا کاربرد زیادی در کارگاههای طلاسازی برای تولید انواع مصنوعات و زیورآلات دارد. بدین ترتیب میتوان گفت نقد شوندگی آن بالاست و هر زمان که نیاز به نقد کردن سرمایه خود داشته باشید، طلای آب شده میتوانید را به راحتی بفروشید. 

از طرفی خرید و فروش طلای آب شده بدون مالیات و اجرت ساخت است. این طلا در اندازه و ابعاد مختلف تولید میگردد. این موارد باعث میشوند شما بتوانید با هر میزان بودجهای که در اختیار دارید، سرمایه گذاری مناسبی را انجام دهید. افزایش قیمت طلا در طول زمان نیز منجر به کسب سود از سرمایه گذاری بلند مدت روی طلای آب شده میشود. 

* سرمایه گذاری در طلای دست دوم

اگر میخواهید از طلای مورد نظر بر ای خرید، استفاده زینتی نیز داشته باشید، طلای دست دوم بهترین گزینه است. طلای کارکرده طلایی است که برای مرتبه دوم خرید و فروش میشود. این طلا بدون مالیات و اجرت ساخت است. بنابراین شما نیاز به پرداخت هزینه اضافی برای خرید آن نخواهید بود.

در زمان فروش نیز قیمت طلای دست دوم با توجه به ارزش طلا براساس وزن و نرخ لحظهای و به روز و سود فروشنده محاسبه میشود . بنابراین خرید طلای دست دوم میتواند یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری بلند مدت روی طلا به شمار رود. 

باید به این نکته توجه ویژهای داشته باشید که طلای کارکرده را از طلافروشیهای معتبر بخرید. زیرا امکان تقلبی یا سرقتی بودن این نوع طلا وجود دارد و با خرید از مراکز غیرمعتبر و غیر مجاز، درگیر دردسر و مشکلات مختلف خواهید شد. 

* سرمایه گذاری در طلای نو

معمولا خرید طلای نو به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا شناخته نمیشود. زیرا این طلا با اینکه امکان استفاده زینتی دارد، اما مشمول مالیات و اجرت ساخت میشود. در نتیجه در زمان خرید باید هزینههای اضافی پرداخت کنید که در زمان فروش محاسبه نشده و طلا را باید با قیمت کمتر از زمان خرید، بفروشید. 

اما اگر شرایط و هدف شما متناسب با خرید طلای نو است، سرمایه گذاری باید به صورت بلند مدت باشد. در این صورت با گذشت زمان زیاد، ممکن است هزینههای اضافی خرید طلای نو وزینتی جبران شوند. یعنی ارزش طلا بالا رفته و شما میتوانید طلا را با قیمتی بیشتر از زمان خرید بفروشید. در نتیجه مقداری سود نصیب شما خواهد شد. 

* سرمایه گذاری در سکه طلا

از محبوبترین روش های سرمایه گذاری در بازار طلا، خرید سکه است. انواع مختلفی از سکه طلا در بازار ایران موجود است که هرکدام از ویژگیهای مخصوص به خود برخوردارند. 

رشد قیمتی انواع سکه مانند سکه تمام بهار آزادی، سکه امامی، نیم سکه، ربع سکه، سکه گرمی و سکه پارسیان در بازه های زمانی طولانی مدت، بیشتر از سایر انواع طلا است. نوسانات قیمتی بازار طلا موجب میشود حباب قیمتی برای سکه به وجود آید. این حباب در طولانی مدت منجر به سودآوری قابل توجهی میگردد. 

بنابراین اگر به دنبال سرمایه گذاری مناسب برای بلند مدت هستید، سکه بخرید. نقد شوندگی راحت، مالیات کم، بدون اجرت ساخت، تنوع بالا ... از دیگر مزایای سکه طلا محسوب میشوند. 

* سرمایه گذاری در صندوق طلا

براساس نظر بسیاری از کارشناسان، خرید گواهی سپرده طلا، بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا است. این روش مزایای زیادی به همراه دارد که از مهمترین آنها میتوان به خرید راحت و بدون دردسر، عدم نگرانی بابت تامین امنیت سرمایه، استفاده از دانش و تجربه مدیران حرفهای، کسب سود در بلند مدت و حتی کوتاه مدت، امکان خرید و فروش در هر زمان و مکان، تاثیرپذیری کم از نوسانات قیمتی و ... اشاره کرد. 

خرید گواهی سپرده طلا نیازی به پرداخت اجرت ساخت و مالیات ندارد. همچنین شما با هر مقدار بودجه میتوانید در بازار طلا از این طریق سرمایه گذاری کنید. علاوه بر این موارد، این روش ریسک عدم اصالت کالا را به صفر میرساند. در خرید فیزیکی طلا امکان خرید طلای تقلبی وجود دارد. اما در صندوقهای سرمایه گذاری بورس، دیگر نگران این موضوع نخواهید بود. 

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که اطلاعات و دانش کافی درباره سرمایه گذاری در بازار طلا ندارید، سرمایه گذاری بلند مدت روی طلا با خرید گواهی سپرده در بورس، بهترین گزینه برای شما است. ریسک این روش بسیار کمتر از سایر روشها بوده و میتوانید با استفاده از آن، از سرمایه خود در طول زمان در برابر تورم به خوبی محافظت کنید. 


کدام روش سرمایه گذای بلند مدت طلا را انتخاب کنیم؟

پاسخ به این سوال کاملا به شما و شرایطتتان بستگی دارد. باید با توجه به میزان بودجه، هدف از سرمایه گذاری و فاکتورهای دیگر یکی از روشهای گفته شده را انتخاب کنید. 

در این مطلب سعی کردیم روشهای مختلف ورود به بازار طلا و تبدیل داراییها به سرمایهای مطمئن را معرفی کنیم. امیدواریم نکات گفته شده به شما در انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری بلند مدت طلا کمک کند. اگر قصد خرید طلای آب شده، خرید طلای خام و بدون اجرت یا دیگر انواع طلا را دارید، میتوانید به طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا مراجعه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها