مقایسه سرمایه گذاری بورس و طلا + نکاتی که باید بدانید.

مقایسه سرمایه گذاری بورس و طلا + نکاتی که باید بدانید.
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.49 - (8 امتیاز)

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا طلا؟

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا طلا؟ خرید طلا سود بیشتری به همراه دارد یا سهام بورس؟ مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس و طلا چیست؟ بازار بورس و بازار طلا دو گزینه مهم جهت سرمایه گذاری با هدف حفظ ارزش داراییها و کسب سود است. اما انتخاب بهترین گزینه از میان این دو، جزو چالشها و دغدغههای اصلی سرمایه گذاران محسوب میشود. سرمایه گذاری در بازار طلا یا بازار بورس هر کدام از ویژگیهایی برخوردار است که در این مقاله از طلاسی قصد بررسی آنها را داریم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید تا روشی مناسب جهت سرمایه گذاری خود پیدا کنید، تا انتها همراه ما باشید. 


مقایسه سرمایه گذاری طلا و بورس

عوامل مختلفی در انتخاب بین سرمایه گذاری در بورس یا طلا، تاثیرگذارند. فاکتورهای مختلفی باید مورد توجه قرار بگیرند که از اهمیت زیادی برخوردارند. از مهمترین این عوامل میتوان به میزان بودجه، هدف از سرمایه گذاری، سطح اطلاعات و دانش، شناخت بازار، میزان تحمل ریسک، زمان مورد نیاز برای بازگشت سرمایه و کسب سود و ... اشاره کرد. 

برای انتخاب بهترین گزینه باید سرمایه گذاری در طلا را با سرمایه گذاری در بورس از جهات مختلف مقایسه کرد. بهترین کار آشنایی با مزایا و معایب هر کدام از این روشهای سرمایه گذاری است. بدین ترتیب شما میتوانید با آگاهی کامل بهترین و مناسبترین گزینه را انتخاب کنید. 


سرمایه گذاری در بورس

بورس نوعی بازار آنلاین است که از طریق آن میتوانید انواع کالاهای سرمایهای را به صورت غیر حضوری و غیر فیزیکی خریداری کنید. فعالیت در بورس در سالهای اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. سرمایه گذاران میتوانند با ثبت نام و دریافت کد بورسی، انواع سهام را خریداری کرده و با توجه به نوسانات قیمتی آنها، معاملات خود را در جهت کسب سود انجام دهند. 


مزایای سرمایه گذاری در بورس

از مهمترین مزایای خرید سهام بورس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* عدم نیاز به مراجعه حضوری

برخلاف بازار آزاد که باید به صورت حضوری طلای فیزیکی را بخرید، در بورس نیازی به این کار نیست. شما میتوانید در هر زمان و مکان و فقط با اتصال به اینترنت، معاملات خود را انجام دهید. 

* تنوع بالای سهام

تنوع بالای بازار بورس موجب شده شما بتوانید با توجه به میزان سرمایه خود، انواع سهام را تهیه کنید. وجود سهام مختلف در این بازار این امکان را فراهم میکند تا سرمایه گذاران برای امنیت بیشتر در کالاهای مختلف سرمایه گذاری کنند. 

* امکان سرمایه گذاری با هر میزان بودجه

عدم نیاز به سرمایه زیاد از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در بورس است. در مقایسه با دیگر بازارهای سرمایه گذاری مانند طلا، مسکن، ارز، خودرو و ...، سرمایه گذاری در بورس با هر میزان بودجه امکان پذیر است.

* شفافیت

کارگزاریها و شرکتهای فعال در بورس، دارای مجوزهای قانونی و شفافیت لازم هستند. در نتیجه سرمایه گذاری شما با اطمینان صورت میگیرد. همچنین قیمتها در بورس نسبت به بازار آزاد شفافتر هستند.

* عدم نیاز به نگهداری و محافظت سرمایه

سرمایه شما در بورس کاملا امن است. یعنی نیازی به محافظت از آن ندارید. در مقابل دیگر کالاهای سرمایهای مانند ارز و طلا با مشکلات نگهداری و محافظت در برابر سرقت، خراب شدن و ... همراه هستند.


معایب سرمایه گذاری در بورس

مانند هر بازار دیگری، بورس نیز علاوه بر مزایای مختلف، معایبی هم دارد. موارد زیر را میتوان مهمترین معایب سرمایه گذاری در بورس قلمداد کرد:

* محدودیت خرید

یکی از معایب اصلی بورس، محدودیت خرید است. یعنی سرمایه گذاران مقدار مشخصی از سهامهای مختلف را میتوانند خریداری کنند. اما این محدودیت خرید در بازار طلا وجود ندارد. 

* نیاز به دانش و اطلاعات تخصصی

فعالیت در بازار بورس نیاز به دانش و تجربه دارد. اگر از اطلاعات کافی برخوردار نباشید، ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید. 

* نوسانات زیاد

بورس تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند میزان عرضه و تقاضا، سیاستهای اقتصادی، نرخ ارز و ... دچار نوسانات زیادی میشود. این امر مانند یک شمشیر دو لبه است. گاهی اوقات ممکن است منجر به سود شود اما این امکان نیز وجود دارد که باعث بروز خسارتهای جبران ناپذیر نیز گردد. 

* نقد شوندگی پایین

یکی دیگر از معایب بورس، نقد شوندگی پایین است. یعنی فروش سهام و تبدیل آن به نقدینگی، ممکن است مدت زیادی به طول بیانجامد. شما نمیتوانید در هر زمان و با سرعت زیاد سهام خود را بفروشید.


سرمایه گذاری در طلا

خرید طلا به عنوان یکی از قدیمیترین روشهای سرمایه گذاری شناخته میشود. طلا به خاطر ارزش بالای خود یک پشتوانه مهم در برابر تورم محسوب میشود. از این رو افراد زیادی طلا میخرند تا دارایی و سرمایه خود را حفظ کرده و همچنین در طول زمان با افزایش قیمت و ارزش آن به کسب سود بپردازند. 

اما خرید طلا نیز مانند هر کالای سرمایهای دیگری، مزایا و معایب خود را دارد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.


مزایای سرمایه گذاری در طلا

اگر طلا را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

* تنوع بالا

انواع مختلفی از طلا برای سرمایه گذاری وجود دارد. شما میتوانید با توجه به میزان بودجه، هدف سرمایه گذاری، وضعیت بازار و ... یکی از انواع طلا را انتخاب کنید. از مهمترین طلاهای محبوب برای سرمایه گذاری میتوان به طلای دست دوم، طلای آب شده، سکه طلا، شمش طلا و ... اشاره کرد.

* نقد شوندگی بالا

یکی از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در طلا، نقد شوندگی بالا است. شما در هر زمان که بخواهید سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کنید، کار راحتی پیش رو خواهید داشت. میتوانید در کمترین زمان ممکن طلای خود را به فروش برسانید. 

* ریسک کم

با اینکه نوسانات قیمتی در بازار طلا وجود دارد، اما سرمایه گذاری در آن با ریسک کمی مواجه است. ارزش طلا در طول زمان کاهش نمییابد و همین امر موجب شده بسیاری از افراد داراییهای خود را به طلا تبدیل کنند. کاهش ارزش پول ملی و تورم تاثیر زیادی روی ارزش طلا ندارند. 


معایب سرمایه گذاری در طلا

حال که با مزایای خرید طلا آشنا شدید، باید از معایب سرمایه گذاری روی این فلز گرانبها نیز مطلع باشید. بدین ترتیب میتوانید تصمیم مناسبی برای سرمایه گذاری بگیرید. 

* نیاز به بودجه زیاد

خرید طلا نیاز به بودجه نسبتا زیادی دارد. با اینکه مدلهای مختلفی از طلا با ارزش و قیمتهای متفاوت در بازار موجود است، اما به طور کلی برای خرید طلا نیاز به سرمایه اولیه زیادی است. 

* مشکلات نگهداری

یکی از مهمترین معایب سرمایه گذاری در طلا، مشکلات مربوط به نگهداری و محافظت از سرمایه است. به خاطر ارزش بالای طلا، امکان سرقت آن وجود دارد. بنابراین شما باید امنیت کافی برای سرمایه خود را فراهم کنید. 

* امکان تقلب و کلاهبرداری

امکان تقلب و کلاهبرداری در بازار طلا وجود دارد. برخی از افراد سودجو طلای تقلبی را به عنوان طلای اصلی عرضه میکنند. از این رو اگر اطلاعات و شناخت کافی از طلای اصل نداشته باشید، متحمل ضرر و خسارتهای مالی خواهید شد. 

* عدم سوددهی در کوتاه مدت

سرمایه گذاری در بازار طلا یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب میشود. نوسانات قیمتی این فلز معمولا در بازههای زمانی طولانی صورت میگیرد. بنابراین اگر به دنبال کسب سود در مدت زمان کوتاه هستید، سرمایه گذاری در طلا گزینهای مناسب محسوب نمیشود. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس و طلا را به طور کامل بیان کنیم. با توجه به نکات گفته شده میتوانید بهترین گزینه را برای یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور انتخاب کنید. 

اگر انتخاب شما خرید طلا و سرمایه گذاری در بازار این فلز گرانبها است، طلاسی میتواند به شما کمک کند. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، امکان خرید آنلاین طلای آب شده، طلای خام و بدون اجرت و ... را برای شما فراهم میکند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها