برای سرمایه گذاری شمش بهتر است یا سکه؟

برای سرمایه گذاری شمش بهتر است یا سکه؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.44 - (9 امتیاز)

برای سرمایه گذاری شمش طلا بهتر است یا سکه طلا؟ این سوال این روزها بسیار شنیده می‌شود. شمش و سکه هردو جز محبوب‌ترین انواع طلا نزد سرمایه گذاران به شمار می‌روند. حال هر یک از این دو فاکتورهای مثبت و منفی خاص خود را دارند.

به همین دلیل پیش از انتخاب هرکدام برای سرمایه گذاری، می‌بایست این فاکتورها را مورد مقایسه قرار داده و سپس بر حسب شرایط و با کسب دانش‌ کافی اقدام به سرمایه گذاری نمود. در این مطلب، طلاسی قصد دارد بهترین گزینه میان شمش و سکه را با یک تحلیل دقیق به شما معرفی نماید. پس با طلاسی همراه باشید.

شمس طلا چیست؟

شمس طلا قطعه‌ای مکعبی شکل بوده که با عیار ۲۴ تولید می‌شود. یعنی ۹۹ یا ۱۰۰ درصد آن طلای خالص بوده و بیشترین میزان خلوص را دارد. شمس از طلای خام تولید شده و در بسته‌های خاصی نگهداری می‌شود.

چون این نوع طلا به علت ساختار نرمی که دارد به راحتی خم شده و باید در مراقبت از آن بسیار کوشا بود. شاید وقتی حرف از شمش یا سکه می‌شود، تصور کنید که شمش به علت ابعاد بزرگی که دارد مختص سرمایه گذاری افراد خاصی است. اما اینطور نیست، چون ما در بازار طلا حتی شمش یک گرمی هم داریم!

شمش طلا توسط چه کشور‌هایی تولید می‌شود؟

شمش‌های طلا توسط کشور‌های مختلفی تولید می‌شوند. اما بهترین شمس‌ها توسط کشور‌هایی مثل امارات، سوئیس و انگلیس تولید می‌گردند. در حقیقت شمش‌های سوئیسی معروفیت بیشتری داشته و کیفیت بالاتری را دارا هستند. همچنین در سال‌های گذشته برخی مراکز دارای مجوز در ایران نیز اقدام به تولید شمش طلا به مقدار محدود کرده‌اند.

مزایا و معایب خرید شمس طلا

اگر قصد خرید شمش یا سکه را دارید، پیش از هرچیزی باید بدانید این روش‌های سرمایه گذاری چه سود و زیانی برای شما دارند. به همین دلیل در زیر به بررسی مزایا و معایب خرید شمش طلا پرداخته‌ایم:

مزایای خرید شمش

 • بدون اجرت بودن

برای خرید بسیاری از انواع طلاها باید اجرت ساخت پرداخت کنید. در حالی که به شمش هیچ اجرت ساختی تعلق نخواهد گرفت. حتی برخی از شمش‌های طلا گاها مالیات نیز ندارند.

 • اعتبار بالا

شمش‌ها فوق العاده معتبرند، به قدری که گاها برای آن‌ها شناسنامه اختصاصی صادر می‌شود. به همین دلیل اینگونه احتمال تقلب نیز کاهش یافته و از اصالت آن‌ها اطمینان بیشتری خواهید داشت.

 • نداشتن حباب قیمت

در خصوص شمش یا سکه باید بگوییم که شمش حتی حباب قیمت نیز ندارد. چرا که ثبات قیمت بالایی داشته و محال است که نوسان قیمت چشمگیری را در بازار شمش طلا مشاهده کنید.

 • به رسمیت شناخته شده در بازار جهانی

بسیار مهم است که طلای انتخابی شما در بازار جهانی نیز دارای اعتبار باشد. حال خبر خوب این است که شمش از این قابلیت نیز برخوردار است و در بازارهای معامله گری خارجی، به سادگی آب خوردن معامله می‌شود.

 • مقرون‌ به صرفه بودن

شمس معمولا قیمت‌ بسیار مناسب‌تری خواهد داشت‌. چرا که در درجه اول از طلای خام ساخته شده است. همچنین هیچ طرح یا شکل خاصی نیز نداشته و همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا قیمت شمش نسبت به سایر انواع طلاها مقرون به صرفه‌تر باشد‌.

 • دارای وزن‌های متفاوت

در مقایسه شمش یا سکه باید به میزان وزن نیز توجه کرد. شمش معمولا در هر وزنی که بخواهید قابل خریداری است. از یک گرم گرفته تا یک کیلوگرم!

معایب خرید شمش طلا

 • حمل و نقل دشوار

حمل و نقل شمش‌های طلا به هیچ عنوان ساده نیست. چون معمولا ابعاد بزرگتری داشته و باید در نهایت احتیاط جا به جا شوند.

 • نگهداری دشوار

نگهداری از شمش‌های طلا نیز بسیار دشوار خواهد بود. برای مثال اگر کوچکترین فشاری به آن‌ها وارد شود خم شده و دچار خراش یا آسیب دیدگی می‌شوند. پس باید در نگهداری از آن‌ها نیز بسیار کوشا باشید.

 • حق بیمه

در خصوص مسئله شمش یا سکه باید به این مورد نیز توجه کرد که شمش دارای حق بیمه است. این حق باید توسط خریدار پرداخت شود.

 • خطر دزدیده شدن

و حالا یک معضل همیشگی! شمش را نمی‌توانید مانند کالاهای دیگر در محیط‌های معمولی و با امنیت پایین نگهداری کنید. چون به راحتی قابل سرقت خواهد بود.

 

سکه طلا چیست؟

سکه طلا به قطعات دایره‌ای شکل کوچکی گفته می‌شود که با عیار ۲۲ تولید می‌شوند‌. یعنی سکه‌های طلا دارای خلوص ۹۰ درصد هستند. سکه تحت نظارت مستقیم دولت ضرب شده و انواع و اقسام مختلفی دارد. سکه این روزها نقش مهمی در معاملات کلان دارد‌. همچنین در دنیای سرمایه گذاری نیز جز بهترین گزینه‌ها می‌باشد. سکه‌های طلا دارای طرح‌های خاصی هستند و در وزن‌ها و ابعاد مختلفی به فروش می‌رسند.

مزایا و معایب خرید سکه طلا

در این بخش از مقایسه شمش یا سکه طلا، به بررسی مزایا و معایب سکه می‌پردازیم:

 • اعتبار بالا

گفتیم که سکه‌های طلا مستقیما توسط دولت ضرب می‌شوند. به همین دلیل اعتبار فوق العاده بالایی داشته و احتمال تقلبی بودن آن‌ها تقریبا صفر می‌باشد.

 • قابل خرید در اندازه‌های متفاوت

سکه طلا در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. همین مسئله محدودیت بودجه را حل می‌کند. چون اینگونه با کمترین سرمایه نیز می‌توانید در حوزه سکه طلا سرمایه گذاری کنید.

 • تقاضای بالا

سکه‌ها بخش جداناپذیری از معاملات هستند‌. به همین دلیل تقاضای فوق العاده بالایی داشته و در مقابل میزان عرضه آن‌ها نسبتا کم است.

معایب خرید سکه

 • در مقایسه شمش یا سکه باید گفت که سکه ها معمولا قیمت بالاتری در بازار دارند.
 • سکه حق بیمه بالاتری دارد.
 • از همه بدتر! سکه گاها حباب قیمت وحشتناکی خواهد داشت.
 • سکه طراحی می‌شود و همین می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های شما شود.

 

مقایسه شمش یا سکه طلا، برای سرمایه گذاری کدام یک بهتر است؟

حال که هردوی این روش‌ها را مورد بررسی قرار دادیم به نظر شما کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر هستند؟ شمش یا سکه؟ ما که می‌گوییم شمش! چون نه اجرت دارد و نه حباب قیمت، همچنین قیمت مناسبی نیز داشته و در هر ابعادی قابل خرید و فروش است. از همه مهمتر مقرون به صرفه است و در بازارهای بین المللی نیز به رسمیت شناخته شده است. اما در حالت کلی بهتر است در این خصوص نظرات چندین کارشناس مختلف را بررسی کرده و قبل از اقدام همه جوانب را بسنجید.

شمش طلا بهتر است یا سکه پارسیان؟ چرا؟

گاهی وقتی صحبت از شمش یا سکه می‌شود، این سوال را از سرمایه گذاران می‌شنویم. بیایید قبل از هرچیزی با سکه پارسیان آشنا شویم. همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر طلا افزایش قیمت کم نظیر و بی سابقه‌ای را تجربه کرده است. حال سکه پارسیان نوعی سکه کوچک با وزن کم است، که قیمت بسیار مناسبی نیز دارد.

در نتیجه عرضه آن باعث شده تا با وجود افزایش قیمت‌ها، هر فرد با هر میزان سرمایه‌ای بتواند اقدام به خرید سکه نماید. حال برویم به سراغ بحث اصلی امان، شمش یا سکه؟ کدام‌ یک؟ بستگی به هدفتان از خرید دارد. اگر هدف شما هدیه دادن طلا یا پس انداز کردن است، خوب طبیعتا سکه پارسیان گزینه مناسب‌تری خواهد بود. اما اگر قصد سرمایه گذاری دارید، قطعا خرید شمش طلا را توصیه می‌کنیم.

آخرین سخن

در این بخش به مقایسه شمش یا سکه پرداختیم و هر یک را به طور دقیق مورد بررسی قرار دادیم. حال قطعا شمش طلا گزینه ایده آل‌تری برای سرمایه گذاری خواهد بود و هنوز هم نسبت به سکه برتری‌های زیادی خواهد داشت.

برای خرید آنلاین طلای خام و آب شده بدون اجرت ساخت، به مجموعه معتبر طلاسی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

 • میان شمش یا سکه، کدام یک نقدشوندگی بیشتری دارد؟

گرچه سکه هم به راحتی قابل فروش است، اما شمش نقدشوندگی بیشتری دارد‌.

 • شمش یا بیت کوین؟ کدام یک؟

قطعا اگر از جوانب مختلف بررسی کنیم، شمش طلا گزینه مطمئن‌تری برای سرمایه گذاری خواهد بود.

 • شمش دارای چه نوع عیاری است؟

شمش عیار ۲۴ داشته و ۹۹ درصد خلوص دارد.

 

نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله