خرید شمش طلا از بانک چگونه است؟

خرید شمش طلا از بانک چگونه است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.94 - (7 امتیاز)

چگونه شمش طلا بخریم؟ همه چیز درباره نحوه خرید شمش طلا

افراد زیادی با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، به دنبال حفظ ارزش داراییها و کسب سود از سرمایه گذاری خود هستند. شمش طلا به خاطر ویژگیهایی که دارد، به عنوان یکی از گزینههای جذاب سرمایه گذاری در بازار طلا محسوب میشود. بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال پاسخ این سوال هستند که چگونه شمش طلا بخریم؟ خرید و فروش شمش طلا باید با توجه به یکسری نکات صورت بگیرد؛ که در این مقاله از طلاسی قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

اگر شما هم قصد دارید شمش طلا را برای سرمایه گذاری و ورد به بازار طلا انتخاب کنید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید؛ تا با همه چیز درباره نحوه خرید شمش طلا آشنا شوید. 


شمش طلا چیست؟

پیش از پرداختن به نحوه خرید شمش طلا، ابتدا باید با آن آشنا شویم. شمش قطعهای از جنس طلای خالص با عیار بالا است. مدلهای مختلفی از شمش با درصد خلوص 995 تا 999.99 تولید میشود که بیشتر برای سرمایه گذاری مورد استفاده قرار میگیرند. 

این نوع طلا زیر نظر بانک مرکزی و اتحادیه طلا و جواهر ایران، در ابعاد و وزنهای مختلف تولید میشود. کمترین میزان وزن شمش در ایران 5 گرم است که به عنوان کالایی برای هدیه دادن یا سرمایه گذاری کاربرد دارد. 


روش های خرید شمش طلا

راههای مختلفی برای خرید شمش طلا در ایران وجود دارد. آشنایی با این روشها به شما کمک میکند بهترین انتخاب را داشته باشید. به طور کلی شمش طلا را میتوان از سه روش زیر خریداری کرد:

1- خرید شمش طلا از بازار آزاد

اگر قصد خرید شمش های طلا در اندازههای مختلف را دارید، میتوانید به بازار آزاد مراجعه کنید. در برخی از طلافروشیهای سطح بازار، انواع شمش طلا عرضه میشوند. شما باید با توجه به نکاتی مانند اعتبار فروشگاه، اصالت شمش، میزان بودجه و هدف خرید، شمش طلای مورد نظر را تهیه کنید. 

2- خرید شمش طلا در بورس

برای خرید شمش طلا از طریق بورس، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورس کالا را دریافت کنید. سپس با استفاده از سامانه معاملاتی، با انتخاب یکی از دو گزینه گواهی سپرده شمش طلا یا قرارداد آتی شمش طلا، خرید خود را انجام دهید. 

سرمایه گذاری در شمش طلا در بورس مزایای مختلفی به همراه دارد. این روش امکان سرمایه گذاری با مبالغ مختلف را برای شما فراهم میکند. همچنین دیگر نگران اصالت شمش نخواهید بود؛ زیرا تشخیص اصالت و کیفیت آن توسط کارشناسان حرفهای بررسی میشود. 

* گواهی سپرده شمش طلا

یکی از رایجترین روشهای خرید طلا از بورس، خرید گواهی سپرده شمش طلا است. عیار شمش در بورس برابر با 995 است و وزن آن حدود یک کیلوگرم میباشد. هر گواهی سپرده معادل با 0.1 گرم شمش طلا است که با نماد CD1GOB000a1 شناخته میشود. شما میتوانید با توجه به میزان بودجه خود، هر مقدار از گواهی سپرده شمش طلا را از بورس بخرید.

* قرارداد آتی شمش طلا

روش دیگر خرید شمش طلا از بورس، سرمایه گذاری در قرارداد آتی است. در این روش ارزش دارایی براساس یک دارایی پایه که همان گواهیهای سپرده شمش طلا است، محاسبه میشود. 

در قرارداد آتی شمش طلا، خریدار و فروشنده متعهد میشوند در یک زمان معین، به میزان مشخصی، دارایی را بخرند یا بفروشند. یکی از مزیتهای این نوع سرمایه گذاری در شمش طلا این است که سرمایه گذاران میتوانند علاوه بر زمان افزایش قیمتها، در زمان کاهش قیمتها نیز سود کسب کنند. 

3- خرید شمش طلا از بانک

به منظور تسهیل خرید شمش طلا برای سرمایه گذاران، چندین بانک زیر نظر بانک مرکزی انواع شمش طلا را عرضه میکنند. بانک ملی، بانک کارگشایی و بانک ملت اصلیترین ارائه دهندگان شمش طلا در ایران محسوب میشوند. باید بدانید که بانکهای خصوصی مجوز فروش شمش طلا را ندارند و شما فقط میتوانید از سه بانک تعیین شده خرید شمش را انجام دهید. 

* خرید شمش طلا از بانک ملی

اگر قصد خرید شمش طلا از بانک ملی ایران را دارید، باید حساب شخصی خود را به حساب وکالتی تبدیل کنید. بدین ترتیب میتوانید با افتتاح حساب جدید، در سامانه معاملاتی بورس کالا شمش طلا بخرید. 

* خرید شمش طلا از بانک کارگشایی

بانک کارگشایی بانکی است که فقط در مراکز استانها شعبه دارد و زیر نظر بانک ملی فعالیت میکند. عرضه شمش طلا در این بانک به شکل حراج حضوری است. سرمایه گذاران برای خرید باید در مزایده برگزار شده شرکت کرده و در صورت برنده شدن مقدار لازم شمش طلا را خریداری کنند. 

* خرید شمش طلا از بانک ملت

یکی دیگر از روش های خرید شمش طلا، مراجعه به بانک ملت است. خرید شمش با کمک این بانک از طریق گواهی سپرده صورت میگیرد. اگر به دنبال تهیه شمش از بانک ملت هستید، باید مراحلی را طی کنید. در گام اول نیاز به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورس است.

سپس از سامانه کارگزاریها، کد معاملاتی دریافت کرده و با واریز مبلغ مورد نظر به حساب کارگزاریها، خرید خود را ثبت میکنید. در مرحله آخر هزینههای خزانه داری و تحویل شمش را پرداخت میکنید. 

نکات خرید شمش طلا

برای خرید شمش طلا باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. با توجه به این موارد میتوانید خرید موفقی داشته باشید و سرمایه گذاری درستی را تجربه کنید. 

* هدف سرمایه گذاری را مشخص کنید

پیش از خرید شمش طلا، باید هدف خود از خرید این طلا را مشخص کنید. تعیین هدف به شما کمک زیادی در انتخاب نوع و مقدار شمش طلا برای خرید میکند. 

* انتخاب براساس میزان بودجه

خرید شمش را با توجه به میزان بودجه خود انجام دهید. انواع مختلفی از شمش با وزن و اندازه و عیار متفاوت موجود است. طبیعی است که هر چقدر وزن شمش و عیار آن بالاتر باشد، ارزش و قیمت آن نیز بیشتر است. بسیاری از کارشناسان توصیه میکنند که بودجه خود را صرف خرید یک نوع کالای سرمایهای نکنید. بنابراین بهتر است مقداری از بودجه را برای خرید نوعی دیگر از طلا یا دیگر کالاها در نظر بگیرید. 

* انتخاب بهترین روش خرید

اگر به دنبال خرید حضوری و فیزیکی شمش هستید، به فروشندگان معتبر مراجعه کنید تا از اصالت و کیفیت شمش اطمینان خاطر داشته باشید. در صورتی که از طریق بورس میخواهید شمش بخرید، کارگزاری مناسبی را انتخاب کنید تا از مزایای بیشتری برخوردار گردید.


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم خرید شمش طلا را به بهترین شکل بررسی کنیم. امیدواریم اطلاعات و نکات ارائه شده مفید واقع گردند و بتوانید با استفاده از آنها خرید خوبی را انجام دهید. 

در صورتی که قصد خرید آنلاین طلا را دارید، طلاسی را میتوانید انتخاب کنید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، بستر مناسبی را جهت سرمایه گذاری در بازار طلا برای شما فراهم میکند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها