صندوق سرمایه گذاری طلا یا سکه؟ کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟

صندوق سرمایه گذاری طلا یا سکه؟ کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.72 - (7 امتیاز)

صندوق سرمایه گذاری طلا یا سکه؟

سرمایه گذاری در بازار طلا روش­های مختلفی دارد و همین امر موجب شده انتخاب بهترین روش با چالش­هایی روبرو باشد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که صندوق سرمایه گذاری طلا یا سکه را انتخاب کنیم؟ خرید صندوق طلا یا سکه برای تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور، نیاز به اطلاعات کافی و آگاهی مناسب در این زمینه دارد. در این مطلب از طلاسی قصد داریم شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. پیشنهاد می­کنیم تا انتها همراه ما باشید.

صندوق طلا بخریم یا سکه؟

هر کدام از روش­های سرمایه گذاری در بازار طلا، مزایا و معایب خاص خود را دارد. برخی از افراد به دنبال خرید طلای فیزیکی هستند و سکه انتخاب آنها است. برخی دیگر ترجیح می­دهند از روش نوین سرمایه گذاری استفاده کرده و صندوق طلا بخرند.

بررسی دقیق تفاوت­های این دو نوع سرمایه گذاری در طلا، به شما کمک می­کند تصمیم درستی بگیرید. از مهمترین تفاوت­های صندوق سرمایه گذاری طلا و سکه، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع خرید

خرید سکه باید به صورت فیزیکی انجام شود. یعنی شما برای خرید سکه طلا نیاز به مراجعه حضوری به طلافروشی­ها و دیگر مراکز ارائه دهنده، مانند بانک مرکزی و بانک­های دیگر دارید. این امر مستلزم صرف وقت و هزینه­های مختلف است.

اما صندوق سرمایه گذاری به شما امکان خرید غیر فیزیکی طلا را می­دهد. به عبارتی شما بدون نیاز به حضور در بازار طلا، از هر مکان و در هر زمان می­توانید مقدار مورد نیاز طلای خود را بخرید. با این روش در وقت شما صرفه جویی می­شود و خرید راحت­تری را تجربه خواهید کرد.

محدودیت خرید

از دیگر تفاوت­های صندوق سرمایه گذاری طلا با سکه، می­توان محدودیت خرید را نام برد. با توجه به سیاست­ها و قوانین تعیین شده، خرید سکه دارای پیچیدگی­های خاصی است. افراد نمی­توانند تعداد زیادی سکه به صورت یکجا بخرند.

 یا بازه­های زمانی خاصی برای عرضه سکه تعیین می­شود که نیاز به ثبت نام دارد. سهمیه بندی و تعیین شرایط خاص از این قبیل، خرید سکه را با محدودیت مواجه می­کند. اما صندوق طلا شامل این محدودیت­ها نیست. شما می­توانید به راحتی روی گواهی سپرده طلا سرمایه گذاری کنید؛ و با توجه به میزان بودجه خود هر مقدار سهام طلا را بخرید.

نقد شوندگی

برای تصمیم گیری جهت انتخاب صندوق سرمایه گذاری طلا یا سکه، باید به فاکتور نقد شوندگی توجه ویژه­ای داشته باشید. فرقی ندارد که طلا را برای سرمایه گذاری بلند مدت و حفظ ارزش پول خود می­خرید یا جهت معاملات موقت و کوتاه مدت برای کسب سود؛ فروش آسان و نقدشوندگی راحت از اهمیت زیادی برخوردار است.

نقد شوندگی سهام طلا در صندوق سرمایه گذاری به نسبت سکه بهتر است. شما می­توانید در زمان­های مختلف در سریعترین حالت ممکن، سهام طلای خود را به فروش بگذارید و سرمایه در اختیار را نقد کنید.

 اما فروش سکه در بازار طلافروشان با سختی­هایی همراه است. مخصوصا اگر تعداد سکه­ها زیاد باشد، فروش یکجای آنها امری دشوار محسوب می­شود. زیرا باید خریدارانی با قدرت خرید بالا پیدا کنید.

سرمایه گذاری با هر مبلغی

برای خرید صندوق طلا نیاز به مبالغ زیاد و سنگین نیست. در واقع شما می­توانید با بودجه اندک نیز سرمایه گذاری در بازار طلا را انجام دهید. اما خرید سکه نیاز به بودجه زیاد دارد. زیرا قیمت سکه طلا بالا است و برای خرید یک عدد از آن باید هزینه­ای میلیونی انجام دهید. به عنوان مثال اگر شما مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را داشته باشید، نمی­توانید این نوع طلا را بخرید. اما با همان مبلغ کم می­توانید اوراق و سهام طلا در صندوق­های سرمایه گذاری تهیه کنید.

نگهداری از سرمایه

خرید سکه مشکلاتی نظیر نگهداری در مکانی امن، احتمال سرقت، حمل و نقل دشوار و ... را به همراه دارد. اما شما با سرمایه گذاری در صندوق طلا، خیالتان از بابت نگهداری امن و راحت سرمایه خود، راحت است.

کاهش هزینه ها

خرید فیزیکی طلا که می­تواند به صورت سکه یا طلای زینتی و ... باشد، نیاز به پرداخت هزینه­هایی دارد. مالیات و اجرت دو هزینه مهم و تاثیرگذار در تعیین قیمت طلا هستند. خرید سکه شامل مالیات می­شود ولی صندوق سرمایه گذاری طلا از مالیات معاف است. یعنی شما با مقدار بودجه مشابه می­توانید سرمایه گذاری بیشتری در صندوق طلا نسبت به خرید سکه انجام دهید.

مدیریت دارایی

یکی از مزایای سرمایه گذاری در صندوق طلا، بهره بردن از دانش، تخصص و تجربه مدیران حرفه­ای است. این مدیران می­توانند از سرمایه شما در زمان نوسانات بازار طلا محافظت کنند. بدین ترتیب درصد ریسک پایین آمده و سودآوری بیشتر می­شود.

اما مدیریت خرید و فروش سکه دشوار است. شما باید دائما در حال بررسی وضعیت بازار داخلی و جهانی باشید تا بتوانید به سود مناسبی دست پیدا کنید. اگر وضعیت بازار را به اشتباه پیش بینی کنید یا از تحلیل­های نادرست پیروی کنید، امکان ضرر و زیان وجود دارد.

صندوق طلا بهتر است یا خرید طلای گرمی؟

خرید طلای گرمی نیز مشکلات خاص خود را دارد. این نوع سرمایه گذاری شامل هزینه­هایی مانند اجرت ساخت و مالیات می­شود. محدودیت­های نگهداری و حمل و نقل طلای گرمی نیز همانند سکه است. خرید و فروش این نوع طلا نیز با سختی­هایی همراه است.

همچنین فروش طلا به صورت گرمی و نقد کردن سرمایه، به راحتی فروش سهام طلا نیست. از این رو سرمایه گذاری در صندوق طلا می­تواند انتخاب بهتری نسبت به خرید طلای گرمی باشد.

 

سخن پایانی

صندوق سرمایه گذاری طلا مزیت­های زیادی دارد. ریسک کمتر، سودآوری بهتر، نداشتن محدودیت­های مختلف، نداشتن نگرانی از بابت نگهداری سرمایه و ... موجب شده افراد زیادی سرمایه گذاری در صندوق طلا را بجای خرید سکه انتخاب کنند. علاوه بر صندوق طلا، روش­های دیگری برای ورود به بازار طلا و سرمایه گذاری وجود دارد.

 اگر شما هم به دنبال یک سرمایه گذاری مناسب هستید، طلاسی می­تواند به شما کمک کند. پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلاسی، بستری مناسب برای خرید طلای خام و بدون اجرت را فراهم می­کند. شما می­توانید با کمک طلاسی، دارایی خود را به طلا تبدیل و سرمایه خود را حفظ کنید.

 

سوالات متداول

1- سکه بخریم یا صندوق طلا؟

خرید صندوق طلا به خاطر مزیت­های مختلف این نوع روش سرمایه گذاری، انتخاب بهتری به نسبت خرید سکه است. با صندوق سرمایه گذاری طلا می­توانید خرید و فروش راحت­تری را تجربه کنید و از حفظ و امنیت سرمایه خود اطمینان خاطر داشته باشید.

2- معایب خرید سکه چیست؟

محدودیت­های خرید، نقدشوندگی سخت، نوسانات قیمتی زیاد و سود کم، مشکلات نگهداری و حمل و نقل، مالیات و ... از مهمترین معایب خرید سکه به شمار می­روند.

3- مزایا و معایب صندوق سرمایه گذار ی طلا چیست؟

از مهمترین مزایای صندوق طلا می­توان خرید و فروش راحت، سرمایه گذاری با مبلغ اندک، نقد شوندگی آسان و سریع، مدیریت حرفه­ای دارایی­ها، ریسک کمتر، سودآوری مناسب، عدم مشکلات نگهداری طلا به صورت فیزیکی، عدم نیاز به پرداخت اجرت ساخت و مالیات و ... را نام برد. ریسک­ها و خطراتی که بازار طلا و ارز را تهدید می­کنند، روی صندوق طلا نیز تاثیرگذارند. این امر را می­توان مهمترین عیب این نوع سرمایه گذاری در نظر گرفت.

4- کدام صندوق طلا بهتر است؟

صندوق­های سرمایه گذاری طلای مختلف و زیادی در کشور ما وجود دارد. هر کدام از این صندوق­ها معایب و مزایای خاص خود را دارند. سطح و کیفیت خدمات این صندوق­ها با یکدیگر متفاوت است. شما باید با بررسی دقیق و کسب اطلاعات، بهترین صندوق را که از اعتبار مناسب برخوردار بوده و می­تواند بهترین سرمایه گذاری را برای شما انجام دهد، انتخاب کنید.

5- بهترین زملان خرید صندوق طلا چه موقع است؟

ارزش سهام طلا در صندوق­های سرمایه گذاری همانند طلای فیزیکی تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی است. شرایط اقتصادی، سیاسی، تورم، اتفاقات و حوادث مختلف در داخل و خارج کشور نوسانات قیمتی به وجود می­آورند. از این رو نمی­توان زمان دقیقی را به عنوان بهترین موقع خرید صندوق طلا مشخص کرد.مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله