تغییرات قیمت طلا از 10 سال گذشته تا کنون

تغییرات قیمت طلا از 10 سال گذشته تا کنون
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.26 - (8 امتیاز)

تغییرات قیمت طلا از 10 سال گذشته تا کنون

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های این روزها در بین عموم مردم و خصوصا جوانان، چگونگی پس انداز سرمایه‌هایشان است. اینکه چگونه می‌توانیم ارزش پول و دارایی های خود را حفظ کنیم، سوالی است که تقریبا همه ما به دنبال پاسخی برای آن هستیم.

 

پوشش تورم یا حفظ ارزش دارایی با خرید طلا

با توجه به هم‌مسیر بودن طلا با تورم و با در نظر گرفتن این نکته که نرخ تورم و قیمت طلا، با هم دچار تغییر می‌شود، میتوان برای پوشش دادن تورم و جلوگیری از کم شدن ارزش دارایی به خرید طلا روی آورد. اما چگونه می‌توان اطمینان یافت که این هم‌مسیر شدن همچنان ادامه خواهد داشت. شاید با بررسی تاریخچه این تغییر و تحولات، بتوان به نتایج خوبی رسید.

 

سال های 2011 و 2012

سال 2011 یعنی حدودا 11 سال قبل، پرنوسان‌ترین سال طلا تا زمان خود به حساب می‌آمد. در نیمه دوم سال 2011 طلا به بالاترین قیمت تاریخی خود رسیده بود و با سرعت باور نکردنی به ارزش بیش از 1900 دلار رسید. این روند افزایشی تا سال 2012 نیز ادامه داشت و دراین سال به میزان 7 درصد به قیمت طلا افزوده شد.

 

سال‌های 2013 تا 2015

در سال 2013 با توجه به بالا رفتن ارزش دلارآمریکا، تقاضای خرید طلا به شدت کاهش یافت وقیمت این عنصر گرانبها افت 28 درصدی در طی یکسال را تجربه کرد. این افت قیمت ازسال 2013 آغاز شد و تا پایان سال 2014 ادامه داشت. در سال 2015 با اندکی صعود به قیمت 1059 دلار رسید. البته ناگفته نماند توافق هسته ای ایران نیز در افت قیمت طلا در کشورمان بی تاثبر نبوده است.

 

سال های 2016 و 2017

در سال 2016 طلا به روند نزولی خود پایان می دهد و در این سال با رشد 8.5 درصدی خود به بیشترین میزان افزایش قیمت از سال 2011 می‌رسد. افزایش خرید طلا توسط سرمایه گذاران بین المللی، نگرانی های مربوط به رشد اقتصادی جهان و همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را می‌توان دلیل این روند صعودی دانست. اما این روند زمان زیادی طول نکشید و با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا طلا مجددا به روند کاهشی خود بازگشت. کاهش ارزش دلار و فروکش کردن نگرانی‌ها درمورد تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا بر رشد قیمت طلا، باعث رشد 13 درصدی این فلز در سال 2017 شد.

 

سال های 2018 تا کنون

در سال 2018 قیمت طلا روند کاهشی خود را از سر گرفت که به عقیده ی کارشناسان، افزایش تنش های تجاری در جهان باعث بالا رفتن قیمت دلار و کاهش قیمت طلا بوده است. در سالهای 2019 تا 2022 قیمت طلا با یک روند ملایم افزایش یافت و در سال 2022 با افزایش شدید نرخ دلار آمریکا، طلا مقداری دچار افت قیمت شد.

در سال اخیر با توجه به نمودار قیمت جهانی طلا، این فلز طلایی در اوایل سال نوسانات شدیدی را تجربه نمود و با گذشت زمان به یک روند نسبتا ثابتی رسیده است. با توجه به پیش بینی ها، انتظار می‌رود طلا تا پایان سال جاری روند افزایشی داشته باشد.

با توجه به تاریخچه‌ی ده ساله نوسانات طلا می‌توان به این نتیجه رسید که خرید طلا می‌تواند پوششی بر تورم و موجب حفظ ارزش دارایی باشد. سایت طلاسی با ایجاد امکان خرید آنلاین طلای آب شده و بدون اجرت و داشتن امکاناتی چون مشاهده ی روند تغییرات نرخ طلا، تصمیم گیری درباره خرید این فلزگرانبها و خرید آن را برای شما راحت کرده است.

نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها