نحوه محاسبه قیمت طلا و تفاوت آن در زمان خرید و فروش (تفاوت قیمت خرید و فروش طلا)

نحوه محاسبه قیمت طلا و تفاوت آن در زمان خرید و فروش (تفاوت قیمت خرید و فروش طلا)
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.27 - (8 امتیاز)

دلیل تفاوت قیمت خرید و فروش طلا چیست؟

از آنجایی که وضعیت اقتصادی کشور نابسامان بوده و تورم روز به روز افزایش می­یابد، مردم به دنبال روش­های سرمایه گذاری مناسب برای حفظ ارزش پول و دارایی­های خود هستند. خرید طلا از گذشته تاکنون به عنوان یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری شناخته می­شود. داشتن یکسری اطلاعات درباره بازار طلا مانند آگاهی از دلیل تفاوت قیمت خرید و فروش طلا، می­تواند کمک بزرگی به افراد برای تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن کند.

در این مطلب قصد داریم نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید و در زمان فروش را بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتها همراه ما باشید.

 

چرا قیمت خرید و فروش طلا تفاوت دارد؟

خرید و فروش طلا به منظور سرمایه گذاری، با چالش­هایی همراه است. طلای نو یکی از انواع طلا در بازار است که علاقمندان خاص خود را دارد. بسیاری از افراد به دنبال خرید طلا نو هستند تا علاوه بر استفاده زینتی از آن، ارزش پول و دارایی خود را در گذر زمان حفظ کنند.

اما باید این نکته را در نظر گرفت که قیمت طلای نو در زمان خرید و فروش یکسان نیست. زیرا در زمان خرید، طلا مشمول مالیات، اجرت ساخت و سود فروشنده می­شود. اما در زمان فروش این هزینه­ها محاسبه نمی­شوند. یعنی شما به عنوان خریدار طلا، باید علاوه بر ارزش طلا که به گرم و به نرخ روز محاسبه می­شود، مبالغی را به عنوان کارمزد و اجرت ساخت، مالیات بر ارزش افزوده و سود فروشنده بپردازید. ولی در زمانی که به عنوان فروشنده می­خواهید طلای خود را به طلافروشان بفروشید، سه فاکتور اجرت، مالیات و سود حذف می­شوند.

 

1- اجرت ساخت

یکی از اصلی­ترین دلایل تفاوت قیمت خرید و فروش طلا، اجرت ساخت است. اجرت ساخت یا همان کارمزد طلا، هزینه­ای است که بابت زحمت طلاساز باید پرداخت شود. یعنی شما در زمان خرید طلا، باید به غیر از ارزش طلا، مبلغی را به عنوان حق الزحمه و دستمزد ساخت طلا پرداخت کنید.

اجرت ساخت طلاهای مختلف با یکدیگر یکسان نیست. تولید برخی از قطعات و مصنوعات طلا راحت و با زحمت کمتری است؛ در نتیجه اجرت آنها پایین­تر است. در مقابل طلاهایی که نیاز به زمان و زحمت بیشتری برای ساخته شدن دارند، از اجرت بیشتری برخوردارند.

برای مثال پلاک طلا، النگو طلا و زنجیر طلا با دستگاه و قالب­گیری راحت ساخته می­شوند. به خاطر ظرافت کم و طی کردن مراحل آسان برای تولید، هزینه کارمزد آنها کمتر است. اما طلاهایی مانند گردنبند، گوشواره، سینه ریز، دستبند و ... که بر ای ساخت آنها ظرافت و دقت بیشتری صرف می­شود و معمولا با دست ساخته و پرداخته می­شوند، اجرت بالاتری دارند.  

انواع اجرت ساخت طلا

برای محاسبه اجرت ساخت طلا از چند روش استفاده می­شود. به کارگیری هر روش با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند قیمت روزانه و لحظه­ای طلا، نوع طلا، طرح و مدل، قدیمی یا به روز بودن، طلای ایرانی یا خارجی و ... صورت می­گیرد.

* اجرت کلی

اجرت کلی که با نام اجرت ساخت طلا به تومان شناخته می­شود، یکی از روش­های محاسبه هزینه کارمزد طلا است. در این روش برای هر قطعه طلا، مبلغی به عنوان اجرت ساخت در نظر گرفته می­شود. ظرافت و دقت به کار رفته در ساخت طلا، این مبلغ را تعیین می­کند. برای مثال ممکن است کارمزد یک النگو 200 هزار تومان، اجرت یک انگشتر 500 هزار تومان و اجرت ساخت یک گوشواره 800 هزار تومان باشد.

* اجرت گرمی

در این روش به ازای هر گرم طلا، مبلغ مشخصی به عنوان اجرت ساخت تعیین می­گردد. برای مثال اگر یک قطعه طلا 20 گرم وزن داشته باشد و اجرت هر گرم 100 هزار تومان تعیین شده باشد، مبلغ کلی کارمزد برابر با 2 میلیون تومان است.

* اجرت درصدی

گاهی اوقات ممکن است اجرت ساخت طلا را به صورت درصدی از ارزش طلا محاسبه کنند. برای مثال اگر شما قصد خرید یک گوشواره به ارزش 10 میلیون تومان را داشته باشید، باید 20 درصد از این مبلغ (2 میلیون تومان) را به عنوان کارمزد پرداخت کنید.

* اجرت ترکیبی

طبق این روش محاسبه، مبلغ اجرت طلا حاصل ترکیب درصد و تومان است. بدین منظور مقدار ثابتی به تومان و درصد مشخصی از وزن طلا با هم جمع می­شوند و عدد به دست آمده با ارزش کل طلا جمع شده تا قیمت نهایی بدست آید.

 

2- مالیات

دلیل دیگر تفاوت قیمت خرید و فروش طلا، مالیات است. از آنجایی که طلا یک کالای سرمایه­ای محسوب می­شود، طبق قلانون به آن مالیات تعلق می­گیرد. شما به عنوان خریدار باید در زمان خرید طلای نو مبلغی را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده بپردازید.

مالیات به صورت 9 درصد از ارزش طلا محاسبه می­شود. برای مثال اگر ارزش یک قطعه طلا مانند انگشتر، 10 میلیون تومان باشد، مالیات آن برابر با 900 هزار تومان است.

 

3- سود طلافروش

عامل دیگری که باعث می­شود قیمت طلا در زمان خرید و فروش یکسان نباشد، سود طلافروش است. طلافروشان نیز همانند بسیاری از صاحبان کسب و کار، برای ارائه خدمات خود که فروش انواع طلا است، سود کسب می­کنند. این سود که توسط اتحادیه و صنف طلافروشان ایران مشخص می­شود، معادل 7 درصد است. برای محاسبه سود ابتدا مبلغ ارزش طلای خام را با مبلغ اجرت جمع می­کنند. سپس 7 درصد از عدد به دست آمده را به عنوان سود در نظر می­گیرند.

برای مثال اگر ارزش یک قطعه طلا مانند دستبند، 8 میلیون تومان و اجرت ساخت آن 200 هزار تومان باشد؛ سود طلافروش برابر با 574 هزار تومان (7 درصد از 8.200.000 تومان) است.

 

نحوه محاسبه قیمت طلا و تفاوت آن در زمان خرید و فروش

برخی از طلافروشان ممکن است به جای نوشتن قیمت هر گرم طلا، وزن طلا و عیار و قیمت نهایی را در فاکتور درج کنند. این موضوع باعث سردرگمی شما می­شود؛ اما اگر با نحوه محاسبه قیمت طلا و تفاوت آن در زمان خرید و فروش، آشنایی داشته باشید، می­توانید به راحتی خودتان قیمت نهایی را بدست آورید.

 

محاسبه قیمت طلا در زمان خرید

برای محاسبه راحت­تر قیمت طلا از فرمولی استفاده می­شود که عبارت است از:

قیمت نهایی طلا = (9 درصد مالیات + 7 درصد سود فروشنده) + ( وزن طلا ) × ( قیمت یک گرم طلا + اجرت ساخت)

 

محاسبه قیمت طلا در زمان فروش

اگر حتی ساعاتی از زمان خرید طلا گذشته باشد، قیمت خرید آن با قیمت فروشش متفاوت است. بدین ترتیب طلا دست دوم محسوب شده و در محاسبه قیمت آن، فاکتورهای اجرت و مالیات حذف می­شوند. در نتیجه ارزش یا همان مبلغ نهایی طلا در زمان فروش کمتر از مبلغی است که در زمان خرید پرداخت شده است.

محاسبه قیمت طلا در زمان فروش با توجه به قیمت لحظه­ای طلا صورت می­گیرد. فرض کنید شما قصد فروش یک قطعه طلا با وزن 10 گرم را دارید و قیمت روز طلا هر گرم معادل با 3 میلیون تومان است. ارزش طلای شما برابر با 30 میلیون تومان است. طلافروش مبلغی را به عنوان سود خود (3 تا 7 درصد) از 30 میلیون تومان کسر کرده و مابقی را به شما پرداخت می کند.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل تفاوت قیمت خرید و فروش طلا را بررسی کنیم. آشنایی با روش­های محاسبه اجرت، محاسبه مالیات، محاسبه سود فروشنده و در نهایت اطلاع از نحوه محاسبه قیمت نهایی و کلی طلا، به شما کمک می­کند در زمان معاملات خود، با مشکلاتی مواجه نشوید.

اگر قصد خرید طلا برای سرمایه گذاری را دارید، طلاسی به عنوان برترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا به شما کمک می­کند. می­توانید با استفاده از خدمات طلاسی و خرید طلا خام و بدون اجرت، ارزش پول و دارایی­های خود را حفظ کرده و سود مناسبی کسب کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها