طلای بدون کارمزد، منظور از کارمزد یا اجرت طلا چیست؟ (بایدها و نبایدهای آن)

طلای بدون کارمزد، منظور از کارمزد یا اجرت طلا چیست؟ (بایدها و نبایدهای آن)
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.71 - (5 امتیاز)

کارمزد طلا - طلای بدون کارمزد و باید و نبایدهای آن

شاید شما هم هنگام خرید طلا متوجه انجام محاسباتی توسط فروشنده با استفاده از ماشین حساب شده­اید. اما دقیقا نمی­دانید که این اعداد و ارقام از کجا آمده و چگونه حاصل این محاسبات ارزش طلا را مشخص می­کند. کارمزد طلا یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت زیورإآلات مختلف طلا محسوب می­شود. برای سرمایه گذاری بهتر در طلا باید اطلاعات کافی درباره اجرت ساخت این فلز گرانبها داشته باشید. در این مقاله از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل به کارمزد طلا و طلای بدون اجرت و نحوه محاسبه این فاکتور مهم بپردازیم.

 

طلای بدون کارمزد، منظور از کارمزد یا اجرت طلا چیست؟

حتما این نکته را زیاد شنیده­اید که کارشناسان بازار طلا توصیه می­کنند برای سرمایه گذاری، طلای بدون کارمزد بهترین گزینه است. اما منظور از طلای بدون کارمزد چیست؟ تعریف اجرت ساخت طلا چیست؟

کارمزد طلا هزینه­ای است که از مشتری بابت طراحی و ساخت دریافت می­شود. یعنی اگر شما قصد خرید طلای زینتی و نو را داشته باشید، باید علاوه بر ارزش طلا به گرم، هزینه­ای را برای زحمت ساخت آن زیورآلات بپردازید.

اجرت ساخت و کارمزد طلا برای مصنوعات مختلف متفاوت است. هرچقدر طلای ساخته شده از طرح خاص­تر و به روزتری برخوردار باشد و زحمت بیشتری برای تولید آن کشیده شده باشد، کارمزد آن بالاتر است.

 

محاسبه کارمزد طلا

محاسبه هزینه اجرت ساخت طلا با روش­های مختلفی صورت می­گیرد. این هزینه براساس قیمت روزانه و لحظه­ای طلا مشخص می­شود.

* محاسبه کارمزد طلا به تومان

در این روش مبلغی به واحد پولی تومان به قیمت طلا اضافه می­شود. برای هر نوع زیورآلات و مصنوعات طلا این مبلغ متفاوت است. برای مثال اگر اجرت ساخت یک النگو یا انگشتر 200 هزار تومان باشد، هنگام خرید این مبلغ به ارزش کلی طلا اضافه می­شود. فرقی ندارد که طلا سبک یا سنگین باشد، این مبلغ از مشتری دریافت می­شود.

* محاسبه کارمزد طلا به درصد

در این روش هزینه اجرت ساخت طلا به صورت درصدی از ارزش طلا محاسبه می­شود. برای مثال اگر یک گردنبند طلا 5 میلیون تومان ارزش داشته باشد؛ اجرت آن 20 درصد از 5 میلیون تومان (1 میلیون تومان) است. این مبلغ با ارزش طلا جمع شده و قیمت نهایی ( 6 میلیون تومان) بدست می­آید.

* محاسبه کارمزد طلا به تومان و درصد

امروزه از این روش برای محاسبه اجرت ساخت طلا استفاده زیادی نمی­شود. طبق این روش محاسباتی، کارمزد طلا ترکیبی از درصد و تومان است. برای مثال اگر یک قطعه طلا به ارزش 2 میلیون تومان باشد، کارمزد آن برابر است با 10 درصد از ارزش طلا به اضافه 100 هزار تومان.

 

فرمول محاسبه کارمزد طلا

طلافروشان برای محاسبه راحت قیمت نهایی طلا از فرمول خاصی استفاده می­کنند. با کمک این فرمول به راحتی می­توان ارزش طلا، مالیات و اجرت ساخت آن را محاسبه کرده و آنها را با یکدیگر جمع کرد تا قیمت اصلی طلا به دست آید.

 

قیمت نهایی طلا = (9 درصد مالیات + 7 درصد سود فروشنده)  + ( وزن طلا ) × ( قیمت یک گرم طلا + اجرت ساخت)

 

 

طلای کم اجرت

زیورآلاتی که هزینه ساخت کمتری دارند به عنوان طلای کم اجرت شناخته می­شوند. طراحی و تولید همه مصنوعات و زیورآلات طلا یکسان و مشابه نیست. برای ساخت بعضی از زیورآلات زمان و دقت کمتری لازم است. در نتیجه کارمزد آنها پایین­تر می­باشد.

معمولا ساخت زیورآلاتی مانند النگو، زنجیر، حلقه و ... آسان­تر است. در بیشتر مواقع این محصولات طلا با استفاده از دستگاه­هایی مانند دستگاه CNC تولید می­شوند. به همین دلیل اجرت ساخت آنها کمتر از زیورآلات پر کاری است که به صورت دستی ساخته می­شوند.

همچنین زیورآلاتی که به صورت عمده تولید می­شوند، از هزینه اجرت ساخت کمتری برخوردارند. اگر قصد سرمایه گذای در بازار طلا را دارید، طلای کم اجرت نسبت به طلای نو گزینه بهتری به شمار می­رود. زیرا با بودجه­ای مشابه می­توانید مقدار بیشتری طلا بخرید.

 

طلای بدون اجرت چیست؟

به طلایی که قیمت نهایی آن بدون محاسبه کارمزد مشخص می­شود، طلای بدون اجرت می­گویند. طلای بدون کارمزد بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در بازار طلا است. با خرید این طلا دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیست و بودجه شما فقط صرف خرید طلا می­شود.

طلاهای دست دوم و مستعمل نمونه بارز طلای بدون اجرت هستند. طلای کارکرده هنگام خرید و فروش شامل مالیات و اجرت نمی­شود. فقط درصدی به عنوان سود فروشنده روی قیمت نهایی آن اعمال می­گردد.

برای مثال اگر شما خرید طلایی کارکرده به ارزش 10 میلیون تومان را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید؛ باید 3 درصد از ارزش این طلا را به عنوان سود به فروشنده بپردازید. دیگر محاسبات و فرمول­های اجرت ساخت برای تعیین قیمت نهایی این قطعه طلا کاربرد ندارند.

 

کارمزد طلا با جواهر و سنگ

هزینه ساخت زیورآلات طلا که دارای سنگ­های قیمتی و جواهرات مختلف هستند، بیشتر از طلای خام است. اگر روی گردنبندی تعدادی سنگ کار شده باشد، قیمت و ارزش نهایی آن نسبت به گردنبند طلا بدون سنگ بیشتر است.

زیرا برای ساخت جواهرات و طلاهای دارای سنگ قیمتی، زمان و دقت بیشتری صرف می­شود. وجود جواهرات و سنگ­ها ریسک شکسته شدن و آسیب دیدن حین ساخت را افزایش می­دهد. از این رو اجرت آن را بیشتر محاسبه می­کنند.

 

محاسبه کارمزد طلا در زمان فروش

همانطور که گفته شد در زمان خرید طلا مبلغی به عنوان اجرت ساخت نیز باید پرداخت شود. اما در زمان فروش هزینه کارمزد طلا از ارزش واقعی آن کم می­شود. برفرض اگر قیمت طلا در زمان خرید و فروش یکسان باشد، فروش طلا با ضرر همراه می­شود. اما از آنجایی که ارزش طلا در طول زمان افزایش می­یابد، این مابه تفاوت قیمتی، مبلغ کمی خواهد بود.

به طور کلی به خاطر محاسبه اجرت ساخت در زمان خرید و عدم محاسبه آن در زمان فروش، خرید طلای با اجرت گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری و کسب سود در بازار طلا به شمار نمی­رود.

 

طلا بدون اجرت از کجا بخریم؟

برای خرید طلای بدون اجرت باید به سراغ طلافروشی­های سطح شهر یا سایت­های خرید و فروش آنلاین طلا بروید. می­توانید خرید طلای کارکرده و دست دوم، طلای آب شده یا سهام طلا را بدون پرداخت کارمزد طلا برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

 

نتیجه گیری

همانطور که در مطالب بالا گفته شد، کارمزد طلا، هزینه طراحی و ساخت است. یعنی شما مبلغی را برای دستمزد طلاساز باید هنگام خرید طلا بپردازید. این مبلغ به روش­های مختلف محاسبه شده و به ارزش و بهای طلا به گرم اضافه می­شود.

اگر می­خواهید وارد بازار طلا شده و سرمایه گذاری مطمئنی انجام دهید اما نگران پرداخت مبلغی اضافه­تر به عنوان اجرت ساخت هستید، طلاسی به شما کمک می­کند. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، بستری مناسب را فراهم کرده تا بتوانید طلا خام و بدون اجرت را با هر میزان بودجه تهیه کنید. بدین صورت می­توانید سرمایه گذاری خود را به بهترین شکل ممکن در بازار طلا انجام دهید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها