طلای دست ساز بخریم یا ماشینی، کدام‌ یک‌ کاهش قیمت کمتری دارد؟

طلای دست ساز بخریم یا ماشینی، کدام‌ یک‌ کاهش قیمت کمتری دارد؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.66 - (9 امتیاز)
فهرست مطالب

هرگاه به قصد خرید طلا وارد طلا فروشی‌ها شوید، دو گزینه خاص برای انتخاب پیش رویتان قرار می‌گیرند. طلای ماشینی و طلای دست ساز! هر یک از این دو گزینه انتخاب گروهی خاص از افراد خواهند بود.‌

 حال سوال اینجاست که طلای ماشینی بهتر است یا دست ساز؟ اصلا جریان این ماشینی بودن و دست ساز بودن چیست و این دو مدل چه تفاوتی‌هایی دارند؟ چه زمانی طلای ماشینی بخریم و چه زمانی طلای دست ساز؟ با طلاسی همراه باشید تا با تحلیل دقیق طلای دست ساز و ماشینی، پاسخ تمامی این سوالات را بیابیم.

 طلای دست ساز چیست؟

طلای دست ساز یعنی کار دست، آن هم کار دست هنرمندانی خوش ذوق که ایده‌های ذهنی خود را در قالب طلاهای زینتی پیاده سازی می‌کنند‌. در ساخت طلاهای دست ساز از هیچگونه دستگاه یا تجهیزات خودکاری استفاده نشده، و جواهرات تولید شده تماما با کمک نیروی انسانی تولید می‌شوند.

 برای تولید طلاهای دست ساز، مراحل زیر طی می‌شود:

 • ابتدا طراح یک طرح خلاقانه و جدید را ارائه می‌کند.
 • سپس طلا را پس از ذوب شدن درون قالب‌های مخصوص ریخته و به واسطه دست، به آن فرم می‌بخشد.
 • وقتی طلا به یک فرم کلی رسید، نوبت ریزه کاری‌ها و پیاده سازی طرح بر روی آن است.
 • در این مرحله ابزارهایی مثل سمباده، سوهان و ... به طراح کمک می‌کنند تا طرح خود را با تمام جزئیاتش بر روی ساختار طلا پیاده سازی کند‌.
 • پس از ایجاد طرح، نوبت به تزئین طلا می‌رسد. آن هم چگونه؟ با کمک نگین‌ها، سنگ‌های قیمتی، مرواریدها و ... در این بخش طلاساز تزئینات طلا را نیز با دست بر روی آن نصب کرده و پس از چک نهایی، ساخت طلا به پایان می‌رسد.

 

طلای ماشینی چیست؟

حال در این بخش از بررسی طلای دست ساز و ماشینی، بیایید ببینیم طلاهای ماشینی چگونه تولید می‌شوند. طلای ماشینی یعنی طلایی ساخته شده با کمک ماشین‌های مخصوص و بدون دخالت دست، البته گاهی هم ممکن است دست هم در این کار دخیل شود، اما اصل کار را ماشین‌ها انجام می‌دهند.

حال برای تولید این نوع طلا مراحل زیر طی می‌شود:

 • مرحله اول مرحله طراحی است. در واقع همیشه باید طرحی وجود داشته باشد، تا دستگاه بتواند طلای آن را تولید کند. پس در اینجاست که طراح وارد کار شده و یک طرح متمایز و خاص را ارائه می‌کند.
 • حالا نوبت به استفاده از دستگاه می‌رسد. دستگاه‌های طلاسازی دارای قالب و مخزنی خاص هستند. طلاساز طلای آب شده را درون مخزن دستگاه ریخته و سپس آن را به قسمت قالب منتقل می‌کند‌.
 • در این قسمت دستگاه طلا را بر اساس طرح داده شده فرم می‌دهد. مثلا اگر طرح انگشتر است، طلا حلقه‌ای شده و یا بر فرض مثال اگر طرح یک گوشواره طلاست نیز، قالب گیری آن به همان شکل انجام خواهد گرفت. البته گاها دستگاه‌های پیشرفته طلاسازی، برای تبدیل طلا به اشکال مختلف نیاز به برخی کد‌های دستوری خواهند داشت.
 • سپس نوبت به طراحی کردن سطح طلا و پیاده سازی طرح اصلی می‌رسد. در این مرحله دستگاه سی ان سی و لیزر به کمک طلاساز می‌آیند.
 • پس از انجام همه این مراحل، طلاساز طلا را از دستگاه خارج کرده و سطح آن را بررسی خواهد کرد‌. سپس اگر ایراداتی در شکل طلا و طراحی وجود داشته باشند آن‌ها را برطرف کرده و در نهایت فرآیند تولید طلای ماشینی به اتمام می‌رسد.

۶ تفاوت مهم طلای دست ساز و ماشینی

حال می‌دانیم که طلای دست ساز ساخته‌ی دست انسان است و طلای ماشینی هم توسط ماشین‌های اتومات تولید می‌شود. اما فرق این دو نوع طلا تنها به فرآیند ساختشان خلاصه نشده و تفاوت‌های مهم دیگری نیز دارند که عبارت‌اند از:

 • مدت زمان ساخت

طلای دست ساز توسط انسان ساخته می‌شود و طبیعی است که فرآیند تولیدش روزها و ماه‌ها زمان ببرد. آن هم با آن همه ریز جزئیات و تزئینات گوناگونی که دارد. اما برای ساخت طلای ماشینی تنها کافیست یک طرح به دستگاه بدهید، آنوقت دستگاه می‌تواند هزاران عدد طلا با همان طرح را در طول روز برایتان تولید کند، آن هم بدون هیچ وقفه‌ای! پس قطعا ساخت طلای ماشینی بسیار سریع‌تر از طلای دست ساز صورت می‌گیرد.

 • میزان تولید

دومین تفاوت طلای دست ساز و ماشینی، میزان تولید آن‌هاست. با توجه به اینکه طلای ماشینی بسیار سریع ساخته می‌شود، طبیعتا میزان تولید آن نیز بیشتر از طلای دست ساز خواهد بود‌.‌

 • قیمت

همانطور که می‌دانید ساخت طلای دست ساز زحمت زیادی داشته و مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد. به همین دلیل اجرت ساخت آن نسبت به طلای ماشینی بالاتر بوده و همین مسئله باعث می‌شود قیمت بیشتری نیز داشته باشد. اصلا باید بگوییم قیمت طلای دست ساز کجا و قیمت طلای ماشینی کجا!

 • میزان وزن

چهارمین تفاوت طلای دست ساز و ماشینی، میزان وزن آن‌هاست. هنگام تولید طلای ماشینی، معمولا داخل طلا تو خالی می‌شود تا با کاهش وزن آن، قیمتش نیز کاهش یابد. اما حین تولید طلای دست ساز، چون فرم دهی کاملا با دست انجام می‌شود، نمی‌توان درون ساختار طلا را پوک و تو خالی کرد. پس همین مسئله باعث می‌شود وزن طلایی که با دست تولید شده، بالاتر از طلاهای ماشینی باشد.

 • دوام و استحکام

قطعا بالا بودن دوام طلا برای هر فردی مهم است. حال می‌توان با قاطعیت گفت که میان طلای دست ساز و ماشینی، استحکام طلای ماشینی بسیار بالاتر است. چرا؟ به دو دلیل مهم! اول اینکه برای ساخت طلاهای ماشینی فاکتورهای خاصی مد نظر قرار داده می‌شوند، تا کیفیت نهایی طلای تولید شده بالاتر برود. اما در ساخت طلاهای دست ساز چنین سخت گیری‌هایی وجود ندارد. دومین دلیل هم این است که در ساخت طلاهای ماشینی از فلزات ترکیبی محکم‌تری استفاده می‌شود‌.

 • پیچیدگی طرح‌ها

طرح‌های پیچیده و بسیار خاص را نمی‌توان‌ با ماشین روی طلا اعمال کرد و باید حتما دستی در کار باشد. در نتیجه می‌توان گفت معمولا طلاهای دست ساز دارای طراحی‌های پیچیده‌تر و خاص‌تری نسبت به طلاهای ماشینی هستند. پس اگر انتخاب شما طلای دست ساز باشد می‌بایست طرح خاص و ویژه‌ای برای آن انتخاب کنید، درست مثل طرح زیبا و جذاب لوتوس! برای آشنایی با نماد لوتوس در طلا و جواهرات کلیک کنید.

 

حال سوال اصلی! طلای دست ساز بهتر است یا طلای ماشینی؟

انتخاب میان طلای دست ساز و ماشینی کمی دشوار است. چون اینکه بگوییم کدام یک برای شما بهترند بستگی به فاکتورهای مختلفی خواهد داشت. مثلا اگر خاص پسند هستید و می‌خواهید طلایی با طراحی بسیار متمایز و ویژه داشته باشید، از طرفی هم عجله‌ای برای ساخت آن ندارید و بالا بودن قیمت هم برایتان مهم نیست، قطعا طلای دست ساز برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

 اما اگر با محدودیت بودجه و زمان روبرو بوده و می‌خواهید طلایی بخرید که در عین زیبایی، استحکام‌ بالایی نیز داشته باشد، طلای ماشینی را توصیه می‌کنیم. پس با سنجش شرایط می توانید میان طلای دست ساز و ماشینی، ایده آل‌ترین انتخاب را داشته باشید.

طلای دست ساز هدیه بدهیم یا طلای ماشینی؟

بی شک طلا جز اولین گزینه‌هایی است که برای هدیه دادن انتخاب می‌کنیم. حال ماهیت هدیه دادن خوشحال کردن افراد است، پس هرچه هدیه‌امان ویژه‌تر باشد، قطعا طرف مقابل را خوشحال‌تر خواهد کرد. حال مگر داریم خاص‌تر و ویژه‌تر از طلای دست ساز؟! چرا که طلای دست ساز به صورت اختصاصی طراحی و تولید می‌شود و طرح آن را در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید پیدا کنید.

 چون یک هدیه اختصاصی خواهد بود و فرد متوجه می‌شود که تا چه میزان برای او ارزش قائل بوده‌اید‌. پس اگر قصدتان هدیه دادن است، حتما طلای دست ساز را انتخاب کنید. مثلا طلای دست ساز می‌تواند بهترین انتخاب برای خرید هدیه روز مادر باشد‌. برای آشنایی با ۷ ایده جذاب خرید طلا برای روز مادر کلیک کنید.

 

آخرین سخن

طلاسی در این بخش به همراه شما خوبان به بررسی تفاوت‌های طلای دست ساز و ماشینی پرداخت. حال در نهایت باید گفت که طلای ماشینی و دست ساز هردو انتخاب فوق العاده‌ای خواهند بود. اما طلای دست ساز خاص‌تر و متمایزتر است و همین باعث شده که انتخاب خاص پسندان باشد.


برای خرید آنلاین طلا بدون اجرت با کمترین میزان کارمزد با طلاسی تماس بگیرید. همکاران و کارشناس ما در اسرع وقت شما را راهنمایی خواهند کرد..

سوالات متداول

 • به دنبال طلای ارزان هستم، طلای ماشینی را انتخاب کنم یا دست ساز؟

قطعا ماشینی، چون طلاهای ماشینی قیمت مقرون به صرفه‌تری خواهند داشت.

 • طلای ماشینی سنگین‌تر است یا دست ساز؟

طلای دست ساز، چون درون ساختار آن پوک و تو خالی نیست.

 • ساخت طلای دست ساز چقدر طول می‌کشد؟

مابین چند روز تا چند ماه، در واقع تایم ساخت بستگی به دشواری و پیچیدگی طرح خواهد داشت.

 • برای مناسبت و جشن‌ها طلای دست ساز بخریم یا ماشینی؟

ما برای مناسبت‌ها طلای ماشینی را توصیه می‌کنیم، اما اگر خاص پسند هستید طبیعتاً طلای دست ساز گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

 

منابع:

https://parasteh.com/blog/difference-between-handmade-non-handmade-gold/

https://sanjaaq.com/the-difference-between-handmade-and-machine-gold/

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها