معرفی ۱۰ کشور بزرگ تولیدکننده طلا در جهان

معرفی ۱۰ کشور بزرگ تولیدکننده طلا در جهان
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.86 - (6 امتیاز)

بزرگ ترین تولید کنندگان طلا در جهان

در طول تاریخ، طلا به عنوان یک فلز بسیار ارزشمند و کالایی پر طرفدار شناخته شده است. امروزه افراد زیادی طلا را به عنوان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری انتخاب میکنند. همین امر موجب شده این افراد به دنبال کسب اطلاعات مختلف درباره این فلز گرانبها باشند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بزرگترین تولید کنندگان طلا در جهان کدام کشورها هستند. 

در گذشته، آفریقای جنوبی به خاطر ذخایر عظیم طلای خود مشهور بود، اما در سالهای اخیر، کشورهای دیگری مانند چین، استرالیا، روسیه، ایالات متحده آمریکا و ... از نظر تولید و ذخایر طلا از آن پیشی گرفتهاند. در این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی درباره 10 کشور برتر در حوزه تولید طلا ارائه دهیم. اگر شما هم علاقمند به این موضوع هستید، تا انتها همراه ما باشید. 

10 کشور بزرگ تولید کننده طلا در جهان

براساس آخرین اطلاعات و آمار شورای جهانی طلا، لیستی از بزرگترین تولید کنندگان طلا در جهان منتشر شده است. در این لیست که مربوط به سال 2023 است، نام 10 کشور به چشم میخورد. با اینکه معادن طلا در کشورهای مختلف وجود دارد اما این 10 کشور بیشترین درصد استخراج طلا در دنیا را به خود اختصاص دادهاند. 

1- چین

کشور چین با استخراج بیش از 420 تن طلا در سال، به عنوان بزرگ ترین تولید کننده طلا در جهان شناخته میشود. ذخایر بالای این فلز گرانبها در چین موجب شده 13 درصد از عرضه طلا در دنیا متعلق به این کشور باشد. 

استفاده از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته و هزینه کم نیروی کار، از دلایل موفقیت چین در استخراج طلا محسوب میشوند. جالب است بدانید که بیش از یک دهه است که استخراج طلا در چین کمتر از 300 تن نبوده و این کشور مدت زیادی در صدر جدول بزرگترین تولید کنندگان طلا در دنیا قرار دارد. 

2- استرالیا

استرالیا با داشتن بیش از 10 هزار تن ذخایر طلا، دومین تولید کننده طلا در جهان است. متوسط استخراج طلا در سال در استرالیا، حدود 330 تن است. طبق آمار شورای جهانی طلا، استرالیا 10 درصد از کل طلای دنیا را تامین میکند. معادن طلای مختلفی در استرالیا وجود دارند که بزرگترین و معروفترین آنها، معدن نیوکرست و معدن کادیا هستند. 

3- روسیه

با اینکه روسیه در گذشته طلای بیشتری نسبت به استرالیا استخراج و تولید میکرد، اما در سالهای اخیر در رتبه سوم بزرگترین تولید کنندگان طلا در جهان قرار گرفته است. روسیه با تولید سالانه 310 تن طلا، به عنوان بزرگترین تولید کننده طلا در اروپا نیز شناخته میشود.

شناختهشدهترین معدن طلای کشور روسیه، معدن Olimpaida است که در حدود 30 تن طلا در سال از آن استخراج میشود. همچنین معدن بادینگتون یکی دیگر از مشهورترین معادن طلای روسیه است که نقش مهمی در تولید طلا در این کشور و دنیا دارد. به طور کلی میتوان گفت روسیه 9 درصد از طلای جهان را تولید میکند که همین امر باعث شده که سومین کشور در زمینه تولید این فلز گرانبها لقب بگیرد.  

4- کانادا

کشور کانادا با افزایش استخراج و تولید طلا، توانسته در رتبه چهارم بزرگ ترین تولید کنندگان طلا در جهان قرار بگیرد. متوسط تولید طلا در این کشور 200 تن در سال است که 6 درصد از کل طلای تولید شده در جهان میباشد.

کانادا جزو معدود کشورهایی است که از روشهای معدنکاری خاصی استفاده میکند. این کشور اهمیت زیادی به حفظ محیط زیست میدهد و در راستای این موضوع، تلاش میکند استخراج طلا با کمترین آسیب به طبیعت همراه باشد. بیشتر ذخایز طلای کانادا در مناطق بریتیش کلمبیا، آنتاریو و کبک است.

5- ایالات متحده آمریکا

آمریکا پنجمین تولید کننده بزرگ طلا در جهان است که سالانه در حدود 170 تن از این فلز گرانبها را استخراج میکند. میتوان گفت آمریکا به خاطر داشتن ذخایر زیاد طلا و استفاده از فناوریهای مدرن استخراج، 5 درصد از تولید جهانی طلا را به خود اختصاص داده است. 

ایالتهای نوادا و کلرادو، بیشترین و بزرگترین معادن طلا در آمریکا را دارند. 75 درصد از طلای تولیدی در آمریکا در این دو ایالت استخراج میشود. 

6- قزاقستان

تا سال 2021 قزاقستان حتی در بین 10 کشور بزرگ تولید کننده طلا در جهان قرار نداشت. اما با افزایش استخراج و تولید طلا، در حال حاضر به عنوان ششمین تولید کننده طلا در دنیا شناخته میشود. با اینکه در سالهای قبل میانگین تولید طلا در این کشور 70 تن بود اما امروزه از ذخایر طلای قزاقستان سالانه در حدود 130 تن طلا برداشت میشود. 

7- مکزیک

مکزیک یکی از قدیمیترین کشورهای تولید کننده طلا در جهان است. در سالهای اخیر این کشور با تولید متوسط 120 تن طلا در یک سال، جایگاه هفتم در لیست بزرگ ترین تولید کنندگان طلا در جهان را به خود اختصاص داده است. معدن هرادورا معروفترین معدن مکزیک است که درصد زیادی از طلای تولیدی این کشور از آن استخراج میشود. 

8- اندونزی

اندونزی یکی از کشورهای مهم در زمینه صنعت معدن است. ذخایر بالای عناصر مختلف مانند مس، نیکل، طلا و ... در اندونزی موجب شده این کشور جایگاه ویژهای در بین کشورهای آسیایی داشته باشد. 

سالانه به طور متوسط در حدود 110 تن طلا در اندونزی استخراج و تولید میشود. همین امر موجب شده این کشور در لیست 10 کشور برتر تولید کننده طلا در دنیا قرار بگیرد و رتبه هشتم را بدست آورد. بزرگترین منطقه معدنی اندونزی، گراسبرگ نام دارد که در طبق آمار و دادههای شورای جهانی طلا، در سال 2023 در حدود 56 تن طلا از آن برداشت شده است. 

9- آفریقای جنوبی

در گذشته هر زمان که از استخراج طلا صحبت میشد، نام کشور آفریقای جنوبی به میان میآمد. آفریقای جنوبی تا سالهای زیادی به عنوان بزرگترین و برترین تولید کننده طلا در دنیا شناخته میشد. اما با کشف ذخایر طلا در کشورهای دیگر و استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته توسط آنها، درصد تولید طلا در آفریقای جنوبی کاهش یافت.

علاوه بر این، مشکلات سیاسی، اعتراضلات و اعتصابات بسیار طی دو دهه قبل، موجب شده صنعت معدن و به ویژه استخراج طلا در این کشور با مشکلات فراوان و افت محسوسی مواجه شود. امروزه میانگین تولید طلا در آفریقای جنوی طی یک سال در حدود 100 تن است. 

10- ازبکستان

کشف طلا در ازبکستان در دهه 1950 رخ داد و از آن زمان تا امروز، استخراج این فلز گرانبها در این کشور ادامه داشته است. در سال 2019 دولت ازبکستان برای افزایش تولید طلا، سیاستهای جدیدی اتخاذ کرد و سرمایه گذاریهای مجدد و بزرگی انجام داد.

تلاشهای ازبکستان نتیجه مثبتی به همراه داشت و این کشور در سالهای اخیر با تولید سالانه 100 تن طلا به عنوان دهمین کشور تولید کننده طلا در دنیا در لیست شورای جهانی طلا قرار گرفت. یکی از بزرگترین معادن طلا در ازبکستان و جهان، معدن مورونتاو است. این معدن بیشترین ذخیره طلا در ازبکستان را دارد و درصد بالایی از استخراج این فلز گرانبها در ازبکستان را به خود اختصاص داده است. 

معدن مورونتاو بیش از 2.5 میلیون اونس طلا در سال تولید میکند و طبق انتظار کارشناسان میتواند تا دهه 2030 به فعالیت خود ادامه دهد. 


سخن پایانی

به جز قطب جنوب در تمام قارههای کره زمین، طلا وجود دارد. کشورهای مختلفی استخراج و تولید طلا را انجام میدهند که در میان آنها 10 کشور چین، استرالیا، روسیه، کانادا، امریکا، قزاقستان، مکزیک، اندونزی، آفریقای جنوبی و ازبکستان به عنوان بزرگ ترین تولید کنندگان طلا در جهان شناخته میشوند.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها