سنگ محک چیست؟ نحوه محک زدن طلا چگونه است؟

سنگ محک چیست؟ نحوه محک زدن طلا چگونه است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.17 - (6 امتیاز)

سنگ محک چیست؟ نحوه محک زدن طلا چگونه است؟

در گذشته از ابزارهای مختلفی برای محک زدن طلا و تعیین عیار آن استفاده میشد. سنگ محک یکی از مهمترین این ابزارها محسوب میشود که امروزه نیز از آن برای تشخیص طلای اصل از غیر طلا بهره میگیرند. با اینکه روشهای جدیدتر و دقیقتری در زطول زمان برای تعیین عیار طلا ابداع شدهاند، اما همچنین این سنگ مورد استفاده قرار میگیرد. از این رو قصد داریم در این مطلب از طلاسی به معرفی سنگ محک، ویژگیهای آن و نحوه تشخیص عیار طلا با کمک آن را مفصل توضیح دهیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتها همراه ما باشید. 

سنگ محک

سنگ محک، سنگی از جنس کوارتز و سیلیسیم و به رنگ سیاه است. در گذشته برای سنجش عیار طلا و تشخیص طلای اصل از تقلبی، از سنگ محک استفاده میشد. با استفاده از این سنگ میتوان عیار طلاهای سبک را اندازه گرفت. برای محک زدن طلا با این سنگ، باید وزن طلا بسیار سبک یا به صورت ورقهای باشد. 

امروزه این روش مورد استفاده قرار نمیگیرد و تکنیکهای بهتر و دقیقتری برای عیارسنجی طلا جایگزین آن شدهاند. اما همچنان در برخی از طلاسازیها از سنگ محک برای تشخیص طلای اصل از دیگر فلزات مانند برنج و ... استفاده میشود.

تیزآب سلطانی

برای محک زدن عیار طلا باید در کنار سنگ محک، از تیزآب سلطانی نیز استفاده کرد. این فرآیند مراحل مختلفی دارد که اگر به درستی طی شوند، میتواند عیار طلا را مشخص کند. 

تیزآب سلطانی محلولی ترکیب شده از نسبت سه به یک اسید هیدروکلریک و اسید نیتریک است. تیزآب نیز دارای عیارهای مختلفی است؛ یعنی برای تشخیص عیارهای مختلف طلا، میتوان فرمول ساخت این محلول را تغییر داد. با اضافه کردن جوهر نمک یا همان اسید کلریدریک به محلول تیزآب سلطانی، عیار آن تغییر میکند. هر نوع تیزآب خاصیت و قدرت مخصوص به خود را دارد. 

درواقع تیزآب 22 عیار میتواند طلای 22 عیار و تیزآب 18 عیار میتواند طلای 18 عیار را مشخص کند. به طور کلی برای محک زدن طلا با سنگ محک و تیزآب سلطانی، باید با توجه به عیار طلا یکی از انواع تیزآب را استفاده کرد.

سنگ محک و نحوه تشخیص عیار طلا

برای محک زدن طلا و تشخیص مقدار عیار آن، ابتدا باید طلای مورد نظر را چندین بار روی سنگ محک بکشید. با این کار ردی از طلا روی سنگ به جا میماند که با ریختن تیزآب روی آن، احتمال بروز سه واکنش وجود دارد. بررسی این واکنشها میتواند تعیین کند که طلا اصل است یا خیر و یا اینکه عیار طلا چقدر است. 

* عدم واکنش خاص

پس از ر یختن تیزآب روی سنگ محک و رد طلا، ممکن است واکنش خاصی رخ ندهد. بدین ترتیب میتوان گفت عیار طلا همان عیار تیزآب سلطانی است. یعنی اگر تیزآب شما دارای عیار 18 باشد و روی رد طلا بریزید و و اتفاقی نیفتد، طلای مورد نظر نیز عیار 18 دارد. 

* کمرنگ شدن رد طلا

در صورتی که با ریختن تیزآب روی سنگ محک و رد طلای به جای مانده، رنگ طلایی کمرنگ شد، بدان معناست که عیار تیزآب از عیار طلا بیشتر است. به عنوان مثال اگر از تیزآب عیار 22 استفاده کنید و رد طلا کمرنگ شود، یعنی طلای مورد نظر شما عیاری کمتر از 22 دارد. برای تشخیص درست عیار طلا، باید نوع تیزآب خود را عوض کرده و از تیزآبی با عیار پایینتر استفاده کنید.  

* محو شدن رد طلا

گاهی اوقات ممکن است با ریختن تیزآب روی سنگ محک و رد به جای مانده از طلای مورد نظر، اثر طلا به کلی محو شود. درواقع تیزآب رد و اثر را کامل حل میکند. در این صورت باید بدانید که آن شی طلا نیست و یا درصد طلای بسیار کمی در خود دارد. 

روش های دیگر محک زدن طلا

امروزه برای تشخیص دقیق عیار طلا از روشهای دیگری به جای سنگ محک و تیزآب استفاده میکنند. بهترین تکنیک، ری گیری است که با دقتی بالا میزان عیار طلا را تعیین میکند. 

همچنین میتوان از کلیدهای شاخص بهره برد. این کلیدها از جنس طلا و با عیارهای مختلف هستند. در این روش ابتدا باید با این کلیدها روی سنگ محک خطهایی بکشید. سپس طلای مورد نظر را روی سنگ کشیده تا اثر آن باقی بماند. در مرحله آخر ردها را بررسی کرده تا مشخص شود رد طلای مورد نظر مشابه با رد کدام یک از کلیدهای شاخص است. 

نکات استفاده از سنگ محک و تیزآب سلطانی

در زمان استفاده از سنگ محک و تیزآب سلطانی برای محک زدن عیار طلا یا تشخیص طلا از غیر طلا، باید نکاتی را مد نظر قرار داد. توجه به این موارد اهمیت زیادی دارد زیرا تیزآب یک محلول خطرناک محسوب میگردد؛ و در صورت استفاده نادرست میتواند باعث آسیب رساندن شود. 

* هنگام محک زدن طلا حتما از دستکش مناسب استفاده کنید. تیزآب خاصیت خورندگی بالایی دارد و ریختن احتمالی آن روی دستها، میتواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد. 

* بهتر است محلول تیزآب را در زمانهای مورد نیاز درست کنید. توصیه میشود از تولید بیش از اندازه و انبار کردن آن بپرهیزید.

* تیزآب را در محلی به دور از تابش مستقیم نور، حرارت و گرمای زیاد قرار دهید.

* از قرار دادن تیزآب در مکانی غیر از محل کار و در دسترس کودکان و افراد دیگر خودداری کنید. 

* پس از استفاده از سنگ محک، آن را تمیز کنید. برای این کار میتوانید از مقداری تیزآب و نمک بهره ببرید. تیزآب و نمک آثار به جا مانده روی سنگ را از بین میبرند. در نهایت سنگ را با آب شستشو دهید تا کاملا تمیز شود. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به شکلی جامع و کامل نکاتی درباره سنگ محک، کاربرد و نحوه استفاده از آن، ارائه دهیم. در حال حاضر اصلیترین و تنها کاربرد سنگ محک، تشخیص طلای اصل از تقلبی است. باید بدانید که برای اطمینان خاطر از عیار طلای خریداری شده، بهتر است به مجموعههای معتبر فروش طلا و جواهرات مراجعه کنید. 

طلاسی به عنوان یکی از مطمئنترین و بهترین پلتفرمهای خرید و فروش آنلاین طلا، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. میتوانید با خرید طلای خام و بدون اجرت از طلاسی، در بازار طلا سرمایه گذاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها