قالکاری طلا چیست؟ در طلا و فلزات گرانبها به چه کار می‌آید

قالکاری طلا چیست؟ در طلا و فلزات گرانبها به چه کار می‌آید
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.16 - (7 امتیاز)

قالکاری طلا چیست؟

اگر از علاقمندان به طلا هستید، قطعا آشنایی با اصطلاحات مرتبط با این فلز گرانبها برایتان مفید و جذاب خواهد بود. شاید شما هم عبارت قالکاری طلا را شنیدهاید اما نمیدانید معنی و مفهوم آن چیست. مشاغل مختلفی در ارتباط با طلا وجود دارند که یکی از خاصترین آنها قالکاری است. در این حرفه، طلا از زبالهها، مواد زائد و اضافی جداسازی میشود. 

در این مطلب از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل قالکاری طلا را معرفی کنیم. با ما همراه باشید تا با این حرفه خاص و نحوه چگونگی انجام آن آشنا شوید. 


قالکاری طلا

به کوره زرگری که برای ذوب طلا ، فلزات ارزشمند دیگر و منابعی که دارای طلا هستند، استفاده می شود، قال (غال) میگویند. قالکاری طلا فرآیندی است که طی آن طلا از ضایعات و زبالهها بازیافت میشود. در این حرفه زبالهها و ضایعاتی که دارای مقداری طلا هستند، درون یک کوره ذوب میشوند. سپس با به کارگیری تکنیکها و روشهای مخصوصی، از خاکستر باقی مانده، طلا استخراج میشود. 


قالکار طلا کیست؟

به کسی که در شغل قالکاری فعالیت دارد و طلاهای موجود در ضایعات را استخراج میکند، قالکار میگویند. قالکار طلا از مهارت، تجربه و توانایی زیادی در کار با کوره و ذوب فلزات و به کارگیری فرآیندهای شیمایی برخوردار است. 

ضایعات مناسب برای قالکاری طلا

شاید تصور کنید که عمل قالکاری را میتوان روی همه نوع ضایعات انجام داد تا به مقداری طلا دست پیدا کرد. اما باید بدانید که فقط در برخی از منابع و زبالهها، طلا وجود دارد. از مهمترین ضایعات مورد استفاده برای قالکای طلا، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* خاک معدنی

خاک معدنی خاکی است که در نتیجه حفاری زمین و معدن کاری بدست میآید. این خاک حاوی عناصر و مواد مختلفی است که در برخی موارد فلز ارزشمند طلا نیز در آن وجود دارد. معمولا در زمان استخراج طلا از معادن، خاکهای اضافی را به راحتی دور نمیریزند. ابتدا این خاکها را بررسی کرده و عمل قالکاری را انجام میدهند. زیرا مقداری طلا به صورت خاک طلا یا قطعات بسیار ریز در آن وجود دارد.

* فاضلاب

از دیگر منابع مورد استفاده قالکارها، فاضلاب است. فاضلابهایی که در نزدیکی کارگاههای طلا سازی و طلافروشیها وجود دارد، دارای مقداری طلا هستند. ممکن است در زمان تولید انواع مصنوعات طلا، مقداری طلا به داخل مجرای فاضلاب راه یابد. از این رو قالکارها با استفاده از تجهیزات مناسب، درون فاضلابهای مرتبط با محلهای ساخت طلا را برای یافتن این فلز ارزشمند، جستجو میکنند. 

* قطعات الکترونیکی

در ساخت برخی از قطعات الکترونیکی مورد نیاز دستگاههای مختلف، از فلز طلا استفاده میشود. ضایعات این قطعات مانند بردهای الکترونیکی کامپیوتر، موبایل، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و ...، قالکاری میشوند تا طلای آنها استخراج گردد. 

* خاک کف کارگاه های طلاسازی

از دیگر منابع مورد استفاده برای قالکاری طلا، میتوان خاک کف کارگاه های طلاسازی را نام برد. در واحدهای تولیدی مصنوعات و زیورآلات طلا، همیشه مقداری طلا به صورت گرد یا تکهها و قطعات بسیار ریز وجود دارد. 

طلاهای ریخته شده زیر پای طلاسازان، با خاک و گرد و غبار مخلوط شدهاند. همین امر موجب شده که جداسازی آنها دشوار باشد. طلاسازان برای اینکه این طلاها هدر نروند، از قالکارها کمک میگیرند. 

تجهیزات مورد نیاز قالکاری طلا

مانند هر شغلی، قالکاری طلا نیز با استفاده از یکسری تجهیزات و وسایل انجام میشود. از مهمترین ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای بازیافت طلا از ضایعات، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* مکان یا همان کارگاه قالکاری با متراژ مناسب

* کوره قالکاری

* ابزارهایی نظیر چنگک، انبر و ...

* بوته ذوب

* دستگاه آسیاب

* وسایل ایمنی مانند ماسک، دستکش، محافظ صورت، کمکهای اولیه و ...

* وسایل و مواد شیمیایی مانند اسیدها

* سیستم تصفیه بخار و دود کوره


مراحل قالکاری طلا

همانطور که گفته شد قالکاری فرآیندی با هدف استخراج طلا از ضایعات است. این فرآیند چندین مرحله دارد که به شرح زیر هستند:

1- سوزاندن ضایعات و منابع

در مرحله اول تمام منابع، ضایعات و زبالههایی که در آنها طلا وجود دارد را در کوره میسوزانند. همزمان با این عمل، درون کورههای کوچکتر، مقداری اکسید سرب و نقره را ذوب میکنند. سپس خاکسترهای بدست آمده از سوختن ضایعات را درون کورههای مذاب اکسید سرب و نقره میریزند. 

بعد از گذشت چند دقیقه، طلا و نقره در پایین کورههای کوچک ته نشین شده و ناخالصیهای موجود در خاکستر، روی سطح مواد مذاب قرار میگیرند. 

2- جداسازی سرب و ناخالصی ها از طلا و نقره

در مرحله دوم قالکاری طلا، ناخالصیهایی که روی سطح مواد مذاب آمده را به همراه سرب، از طلا و نقره جدا میکنند. برای این کار قالکار طلا کوره را کج میکند تا این مواد اضافی به بیرون بریزند. سپس با استفاده از چکشهای مخصوص، به قرص طلا و نقره که در کف ظرف کوره ته نشین شدهاند، ضربه میزند تا سرب از آنها جدا شود. 

3- جداسازی طلا از نقره

در گام بعدی از بازیافت طلا یا همان قالکاری، با استفاده از روشهای شیمیایی طلا را از نقره جدا میکنند. در این مرحله قالکار قرص طلا و نقره را ابتدا درون ظرف استیل قرار داده و چندین مرتبه اسید نیتریک به آن اضافه میکند. سپس همه این مواد را با یکدیگر میجوشانند تا نقره به طور کامل درون اسید نیتریک حل شود و فقط طلا باقی بماند. این عمل را آنقدر انجام میدهند تا طلای بدست آمده و ته نشین شده در کف ظرف استیل، کاملا خالص و بدون نقره باشد. 

4- جدا سازی نقره از اسید نیتریک

در مرحله آخر، نقره از اسید نیتریک جدا میشود. برای این کار ابتدا محلول اسید نیتریک و نقره را با مقداری آب و چند قطعه فلز مس درون ظرفهای پلاستیکی میریزند. با این کار بعد از گذشت چند ساعت، نقره به قطعات مس جذب میشود. برای اطمینان از جداسازی نقره از اسید نیتریک و جذب آن به فلز مس، از نمک استفاده میشود. اگر نمک ته نشین شود، نقره کاملا از محلول اسید نیتریک جدا شده است. اما اگر نمک ته نشیده نشده و درون محلول پخش شود، بدین معنی است که هنوز مقداری نقره وجود دارد. 


سخن پایانی

قالکاری طلا یکی از مشاغل مهم مرتبط با طلا محسوب میشود. زیرا طلا فلزی گرانبها است و حتی مقدار کم و ناچیزی از آن نیز ارزشند است. با استفاده از قالکاری میتوان از هدر رفت طلا جلوگیری کرد و طلاهای مخلوط شده با ضایعات را دوباره بدست آورد. در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل به معرفی قالکاری طلا، نحوه چگونگی انجام آن، تجهیزات مورد نیاز این کار و ... بپردازیم. 

برای خرید و فروش انلاین طلا با هر میزان مبلغ و حفظ ارزش دارایی هایتان می توانید از وب سایت طلاسی، طلا بخرید دارایی های شما در طلاسی به صورت کاملا امن و بیمه شده در خزانه طلاسی نگهداری می شود و هر زمان که تمایل داشتید می توانید دارایی هایتان را به صورت طلای فیزیکی تجویل بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها