دلار بخریم یا طلا؟ برای سرمایه گذاری کدام یک بهتر است؟

دلار بخریم یا طلا؟ برای سرمایه گذاری کدام یک بهتر است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.67 - (4 امتیاز)

همانطور که می‌دانید شرایط تورم باعث شده که هر فردی با هر میزان درآمدی به فکر سرمایه گذاری بیفتد. حال روش‌های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد و همین مسئله می‌تواند باعث سردرگمی بسیاری از افراد شود.

مثلا این روزها گروهی از متقاضیان به دنبال سرمایه گذاری روی دلار و ارزهای خارجی هستند و گروهی دیگر نیز همچنان طلا را به عنوان گزینه‌ای برای حفظ ارزش سرمایه خود انتخاب می‌کنند.

اما طلا یا دلار؟ کدام یک بهتر است؟ این سوالی است که این روزها زیاد می‌شنویم. برای پاسخ به آن نیاز است که هردوی این روش‌ها را مورد بررسی تکنیکال قرار داده و دانش خود را در خصوص آن‌ها افزایش دهیم.

به همین دلیل طلاسی در این مطلب قصد دارد به مقایسه این دو روش سرمایه گذاری پرداخته و فاکتورهای مثبت و منفی هریک را مورد بررسی قرار دهد.

تاریخچه طلا در جهان سرمایه گذاری

تاریخچه طلا در دنیای سرمایه گذاری به امروز و دیروز خلاصه نمی‌شود. بلکه هزاران سال است که طلا در صدر جدول گزینه‌های سرمایه گذاری جا خوش کرده و اینگونه که پیداست، قصد پایین آمدن نیز ندارد!

مثلا اگر به گذشته بازگردیم، می‌بینیم که در دوران قدیم نیز شاهان و ثروتمندان برای ثروت اندوزی، سرمایه خود را به سکه طلا تبدیل می‌کردند. به آينده هم که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که همچنان طلا ارزش خود را حفظ کرده و در هیچ دورانی دچار تنزل نشده است. پس طلا همیشه طلاست! چه یک قرن پیش و چه ۱۰ هزار سال پیش!

تاریخچه دلار در جهان سرمایه گذاری

قطعا وقتی می‌پرسید طلا یا دلار؟ حتما بارها و بارها به سرمایه گذاری روی ارزهای خارجی فکر کرده‌اید. حال خرید دلار جز جدیدترین روش‌های سرمایه گذاری در جهان امروزی به شمار می‌رود. چون حتی اگر به دو یا سه دهه قبل نیز نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که دلار ارزش امروزی را نداشته و جز گزینه‌های قابل اطمینان برای سرمایه گذاری نیز نبوده است.

 اما با فراگیر شدن تورم در کشورهای مختلف، ارزش دلار نیز روز به روز افزایش یافته و اینک می‌توان به عنوان گزینه‌ای برای سرمایه گذاری روی آن حساب کرد. در واقع دلار دیگر این روزها دلار سابق نیست و آنقدر رشد داشته که به انتخاب اول بسیاری از افراد برای حفظ سرمایه تبدیل شده است.

مزایا و معایب سرمایه گذاری روی طلا

خوب، حالا برای بررسی دقیق طلا یا دلار، باید فاکتور‌های مثبت و منفی هریک را بررسی کنیم. پس بیایید اول از همه به سراغ طلا برویم:

مزایای خرید طلا

 • نقدشوندگی بالا

فرقی نمی‌کند که سکه و جواهرات بخرید یا طلای آب شده و شمش، به هر حال همیشه می‌توانید در کوتاه‌ترین تایم ممکن آن را به فروش برسانید. مثلا اگر همین حالا قصد فروش انگشتر طلای خود را داشته باشید، در اولین طلافروشی که به آن مراجعه می‌کنید، موفق به فروش انگشتر طلایتان خواهید شد. چون نقدشوندگی بالایی در بازار طلا وجود دارد و این فلز همیشه خریدار دارد، همیشه!

 • عدم محدودیت در خرید

در مقایسه طلا یا دلار باید بگوییم هیچ محدودیتی در خرید طلا وجود ندارد. مثلا شما می‌توانید از سرمایه کم و زیر یک میلیون تومان تا میلیاردها تومان طلا خریداری کنید. حتی از یک گرم طلا گرفته تا چند کیلو! و هیچ منعی هم وجود نخواهد داشت.

 • خرید ساده و آسان

خرید طلا هیچ سختی یا پیچیدگی خاصی نداشته و حتی نیاز به حضور هم ندارد. مثلا شما می‌توانید با صرف تنها چند دقیقه زمان، طلا را به صورت آنلاین نیز خریداری کنید. برای خرید آنلاین طلای آب شده با نازلترین قیمت، می‌توانید همین حالا به وب سایت طلاسی مراجعه کنید.

 • عدم وجود تقلب

در مقایسه طلا و دلار باید بگوییم احتمال بروز تقلب در بازار طلا بسیار کم است. چون طلای تقلبی به سادگی قابل تشخیص است و در کمتر مواقعی ممکن است شاهد تقلب‌های این چنینی باشیم.

 • سود آوری بالا

طلا سودآوری فوق العاده‌ای دارد. مخصوصا اگر بخواهید آن را برای سرمایه گذاری بلندمدت انتخاب کنید.

 • تنوع بالا هنگام خرید

حین خرید طلا تنوع زیادی وجود داشته و شما از این نظر نیز هیچ محدودیتی نخواهید داشت. برای مثال می‌توانید انواع و اقسام طلا مثل سکه، جواهرات، شمش، طلای آب شده و ... را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

معایب خرید طلا

 • طلا گاها اجرت و مالیات زیادی دارد.
 • قیمت طلا وابسته به عوامل داخلی و خارجی خواهد بود.
 • نگهداری طلا آسان نیست، چون امکان سرقت آن وجود خواهد داشت.

مزایا و معایب سرمایه گذاری روی دلار

در این بخش از مقایسه طلا یا دلار می‌بایست دلار را مورد تحلیل قرار دهیم. همانطور که می‌دانید دلار نیز گزینه ایده آلی برای سرمایه گذاری است. اما قبل از خرید باید با فاکتورهای مثبت و منفی آن آشنا شوید که در زیر به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم:

مزایای خرید دلار

 • با خرید دلار ارزش سرمایه‌اتان در دراز مدت حفظ می‌شود.
 • گاها می‌توانید از سهمیه‌های جزئی که دولت برای دلار در نظر می‌گیرد استفاده کنید.
 • دلار با کمترین سرمایه نیز قابل خریداری است. حتی اگر بخواهید تنها ۱۰۰ دلار خریداری کنید.

معایب خرید دلار

 • یک تفاوت مهم میان طلا یا دلار میزان نقد شوندگی آن‌هاست. دلار قابلیت نقد شوندگی بسیار پایینی دارد. مثلا اگر در دوران بالا رفتن نرخ دلار اقدام به فروش آن کنید، باید برای یافتن خریدار مدت‌ها انتظار بکشید.
 • شما در خرید دلار بسیار محدود هستید. مثلا طبق مصوبات جدید دولت نهایت سقف خرید برای هر فرد، ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.
 • در حوزه دلار احتمال جعل و تقلب بسیار بالاست.
 • نگهداری از دلار دشوار است چون ممکن است به سرقت برود.
 • دلار نیز ممکن است مانند هر ارز خارجی دیگر در مواقع بحرانی سقوط کند. درست مثل سقوط لیر ترکیه بعد از زلزله شدید سال ۲۰۲۳!
 • دلار تاثیرپذیری زیادی از ارزهای خارجی دارد.
 • دلار همیشه در دسترس نیست و گاها برای خرید آن باید مدت‌ها در صف انتظار صرافی‌ها باشید.

یک کلام! طلا بخریم یا دلار؟

و حالا طلا یا دلار؟ کدام را انتخاب کنیم؟ پاسخ واضح است. برای یافتن جواب این سوال تنها کافیست فاکتور‌های مثبت و منفی دلار و طلا که نام بردیم را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهید. بر اساس همین فاکتورها قطعا هنوز هم خرید طلا، مخصوصا خرید آنلاین طلا بدون اجرت، نسبت به دلار در دنیای سرمایه گذاری برتری داشته و برخی کارشناسان معتقدند مقایسه آن‌ها نیز چندان منطقی نیست.

 اما به هر حال شما برای خرید طلا یا دلار باید شرایط خود را سنجیده و روشی را انتخاب کنید که بیشترین امنیت و سودآوری را برای شما داشته باشد. حال در این میان تنها چیزی که به شما در یک تصمیم گیری صحیح کمک می‌کند کسب اطلاعات است. پس در خصوص هردو روش دانش کافی را کسب کرده و سپس اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

آخرین سخن

طلاسی این بار نیز به همراه شما طلا یا دلار را مورد تحلیل دقیق قرار داده و سعی بر این شد که ایده آل‌ترین گزینه سرمایه گذاری به شما معرفی شود. حالا تصمیم با شماست و این شما هستید که باید برای ورود به دنیای سرمایه گذاری، روشی مطمئن و ایمن را انتخاب نمایید.

برای خرید آنلاین طلای آب شده با نازلترین قیمت همین حالا به وبسایت طلاسی مراجعه نموده و یا با مشاورین این مجموعه معتبر تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

 • طلا یا دلار؟ کدام سودآور‌تر است؟

تا کنون طلا سودآوری بیشتری در دراز مدت داشته است.

 • آینده طلا بهتر است یا دلار؟

هیچکس از آینده خبر ندارد، اما با تاریخچه هزاران ساله طلا، قطعا این فلز گران بها در سال‌های آینده نیز جز بهترین ایده‌های سرمایه گذاری خواهد بود.

 • دلار یا طلای آب شده؟ کدام یک؟

بی شک‌ خرید طلای آب شده روشی تضمینی‌تر و سودآورتر خواهد بود.

نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها