سرمایه گذاری در طلا یا نقره؟ بهترین سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۳

سرمایه گذاری در طلا یا نقره؟ بهترین سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۳
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.57 - (6 امتیاز)
فهرست مطالب

این روزها همه چیز غیر قابل پیش بینی است، مخصوصا تورم! مثلا ما نمی‌دانیم در چند ماه آینده سرمایه‌امان به قوت خود باقی است، یا تورم قرار است از ارزش آن بکاهد.

 به همین دلیل همه و همه به دنبال سرمایه گذاری‌های ایمنی هستیم که به کمک آن‌ها ارزش سرمایه‌امان را در طول ماه‌ها و حتی سال‌های آینده حفظ کنیم. حال وقتی صحبت از سرمایه گذاری می‌شود، همیشه دو گزینه عالی پیش روی ما ایرانیان قرار می‌گیرد، خرید طلای آب شده و نقره!

اما سوال اینجاست که میان این دو کدام‌ یک‌ بهتر و سودآورتر است؟ اصلا کدام یک ریسک‌ کمتری دارد؟ طلا یا نقره؟ اگر شما نیز به عنوان یک سرمایه گذار حرفه‌ای به دنبال پاسخ این موارد بوده و می‌خواهید مطمئن‌ترین انتخاب را میان این دو گزینه داشته باشید، در ادامه با طلاسی همراه باشید.

 

وضعیت سرمایه گذاری روی طلا و نقره در ایران

اول از همه می‌خواهیم به وضعیت این دو روش سرمایه گذاری میان ایرانیان نگاهی بیندازیم. همانطور که می‌دانید قدمت سرمایه گذاری روی طلا در ایران، به دوران ایران باستان می‌رسد و مربوط به یک قرن و دو قرن نیست. طلا همواره به عنوان گزینه‌ای فوق العاده برای سرمایه گذاری به شمار آمده و رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

 به همین دلیل میان ما ایرانی‌ها محبوبیت زیادی دارد و اکثریت افراد هرگاه قصد سرمایه گذاری داشته باشند، همان ابتدای کار به سراغ طلا می‌روند. اما نقره چطور؟ قدمت نقره در ایران نیز مانند طلا به هزاران سال پیش باز می‌گردد. مثلا در دوران ایران باستان از نقره برای ضرب سکه طلا استفاده می‌شد.

هم اکنون نیز سکه جز پرمصرف‌ترین فلزات در برخی صنایع به شمار می‌رود. اما از نظر سرمایه گذاری چطور؟ از نظر سرمایه گذاری سکه به اندازه طلا میان ایرانیان محبوبیت ندارد. حال این مسئله دلایل مختلفی دارد. اما به طور کلی نقره بعد از طلا به عنوان فلزی ارزشمند برای سرمایه گذاری به حساب می‌آید.

برای مقایسه سرمایه گذاری در طلا یا خودرو هم می‌توانید به مجله طلاسی مراجعه کنید.

 

مقایسه تفاوت‌های طلا یا نقره در دنیای سرمایه گذاری

خوب، حالا نوبت مقایسه است. آن هم یک مقایسه دقیق میان نقره و طلا که به ما دلایل برتری هر یک را نشان دهد:

  • قیمت

در درجه اول مهمترین تفاوت طلا و نقره قیمت آن‌هاست. قیمت نقره بسیار مناسب‌تر از طلاست، به همین دلیل برخی کارشناسان لقب" طلای تنگدستان" را برای آن انتخاب کرده‌اند.‌

  • میزان مصرف

طلا و نقره هردو کالاهای مصرفی به شمار می‌روند. مثلا طلا در ساخت جواهراتی که روزانه استفاده می‌کنیم به کار می‌رود و نقره هم همینطور، اما یک تفاوت مهم این میان وجود دارد. نقره مصارف بسیار بیشتر و گسترده‌تری نسبت به طلا دارد. برای مثال از نقره در بسیاری از صنایع استفاده می‌کنند و طبیعتاً پر کاربرد‌تر است.

  • حباب

در دنیای سرمایه گذاری حباب قیمت فاکتور بسیار مهمی است. حال معمولا طلا در بازه‌های زمانی خاص حباب قیمت بالایی را تجربه می‌کند. در حالی که نقره معمولا حباب کمتری دارد( یا اصلا ندارد)

  • میزان عرضه و تقاضا

دیگر تفاوت طلا یا نقره میزان عرضه و تقاضای آن‌هاست. اصولا میزان عرضه طلا نسبت به نقره محدودتر است. در حالی که درصد تقاضا برای طلا در ایران نسبت به نقره بالاتر می‌باشد، البته در دنیای سرمایه گذاری، نه در صنعت!

  • تاثیر پذیری از تورم

به گفته برخی کارشناسان طلا نسبت به نقره تاثیر پذیری بیشتری از تورم دارد‌.

  • ریسک سرمایه گذاری

اصولا طلا به علت ارزشمند بودن و قیمت بالاتری که دارد، گزینه مطمئن‌تری نسبت به نقره خواهد بود‌. به همین دلیل می‌توان گفت ریسک سرمایه گذاری در آن کمتر است.

  • میزان نقدشوندگی

و آخرین تفاوت طلا یا نقره نیز میزان نقل شوندگی آن‌ها می‌باشد. طلا معمولا نقدشوندگی بالاتری نسبت به نقره دارد و همیشه خریداران بی شماری خواهد داشت.

 

بالاخره طلا یا نقره؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

گاهی طلا و گاهی هم نقره! این دقیق‌ترین و صحیح‌ترین پاسخی است که می‌توانیم به این سوال بدهیم. برای مثال خرید طلا سرمایه گذاری کم ریسک‌تری است، در حالی که خرید نقره روشی مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر می‌باشد. یا در حالتی دیگر طلا نسبت به نقره ارزشمندتر است، اما نقره هم بر عکس طلا حباب قیمت ندارد.‌

 پس می‌توان گفت این دو گزینه مزایا و معایب خاص خود را داشته و ممکن است در برخی شرایط طلا بهتر از نقره و بالعکس در مواقعی دیگر نقره بهتر از طلا باشد. اما در مقایسه طلا یا نقره در ایران، باید بگوییم که طلا همچنان صدرنشین جدول است و طرفداران بیشتری دارد. نقره نیز در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

رویکرد دولت‌های مختلف نسبت به طلا و نقره

دولت‌ها نیز میان طلا و نقره تفاوت قائل می‌شوند‌. مثلا در اکثر کشورهای جهان، دولت‌ها برای حفظ بودجه اقدام به خرید طلا کرده و نقره جز اولویت‌های آنان نیست. البته گفتنی است که در برخی کشورهای خاص مثل ایالات متحده، هند و حتی مکزیک، نقره هنوز هم توسط دولت‌ها خریداری می‌شود و محبوبیت خود را حفظ کرده است. اما اگر اکثریت را در نظر بگیریم، طلا قطعا انتخاب اول دولت‌ها به شمار می‌رود.

 

آخرین سخن

طلاسی در این مطلب به همراه شما خوبان به تحلیل طلا یا نقره پرداخت و این دو گزینه خاص سرمایه گذاری را مورد مقایسه قرار داد. حال گرچه طلا محبوبیت و مزایای بیشتری نسبت به نقره دارد، اما بعد از طلا قطعا نقره بهترین گزینه برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت خواهد بود.

برای خرید طلای خام یا آب شده بدون اجرت با کارشناسان مجموعه معتبر و خوشنام طلاسی تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

  • خرید نقره برای سرمایه گذاری به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این روش بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که بودجه محدودی را برای سرمایه گذاری در اختیار داشته و به دنبال روش‌های مقرون به صرفه‌تر هستند.

  • طلا مصارف بیشتری دارد یا نقره؟

قطعا نقره، چون در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • میزان عرضه طلا بیشتر است یا نقره؟

قطعا نقره، میزان عرضه این فلز حدود ۸ برابر طلا می‌باشد.

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها