سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا مسکن؟ بررسی کامل

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا مسکن؟ بررسی کامل
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.71 - (6 امتیاز)

سرمایه گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟

شاید برای شما هم مانند بسیاری از افرادی که به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن هستند، این سوال پیش آمده که سرمایه گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟ به طور کلی امروزه سرمایه گذاری یکی از بهترین راهکارها برای حفظ ارزش دارایی است. در کشور ما که وضعیت اقتصادی خاصی دارد و تورم بر آن حاکم است، خرید طلا و ملک دو گزینه اصلی و محبوب سرمایه گذاران به شمار میروند. هر کدام از این روشها مزایا و معایبی دارند که باید از آنها مطلع بود. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی سرمایه گذاری در طلا و سرمایه گذاری در مسکن بپردازیم؛ تا شما بتوانید با توجه به شرایط و اهداف خود، بهترین تصمیم را بگیرید. پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید. 


سرمایه گذاری در مسکن و مزایا و معایب آن

سرمایه گذاری در مسکن یکی از محبوبترین انواع سرمایه گذاری در کشور ما محسوب میشود. با توجه به وضعیت اقتصادی و نوسانات قیمتها در ایران، تبدیل کردن پول به ملک امری منطقی محسوب میشود. ارزش پول ملی مدام در حال کاهش یافتن است اما ارزش مسکن فقط در برخی مواقع و تحت شرایط خاص کم میشود. 


مزایای سرمایه گذاری در مسکن

خرید و فروش ملک مزایای مختلفی به همراه دارد که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* تغییر کاربری

با دریافت مجوزهای قانونی میتوان ملک را تغییر کاربری داد. یعنی شما میتوانید پس از طی کردن مراحل اداری و گذراندن چالشهای مخصوص در این زمینه، ملک مسکونی خود را به اداری یا ملک زراعی خود را به مسکونی و ... تبدیل کنید. بدین ترتیب سرمایه گذاری شما منعطف خواهد بود و در زمانهای رکود اقتصادی با استفاده از این راهکار میتوانید به کسب سود و حفظ بیشتر دارایی خود کمک کنید. 

 * عدم نیاز به دانش تخصصی

سرمایه گذاری در بازار طلا یا سایر بازارها مانند دلار، بورس و ... نیازمند کسب دانش تخصصی است. زیرا بدون داشتن اطلاعات و آگاهی کافی، امکان بروز خسارتهایی وجود دارد. اما خرید و فروش مسکن بدون دانش تخصصی نیز امکان پذیر است. اگرچه آشنایی با بازار ملک میتواند بسیار کمک کننده باشد، اما افرادی که این دانش را ندارند نیز میتوانند دارایی خود را به خانه، مغازه یا ... تبدیل کنند. 

* درآمدزایی

از دیگر مزایای سرمایه گذاری در مسکن، درآمد زایی است. این مزیت موجب شده بسیاری از افراد خرید خانه را به خرید و سرمایه گذاری طلا ترجیح دهند. برای مثال شما میتوانید یک ملک تجاری یا مسکونی خریداری کرده و سپس آن را اجاره دهید و از این طریق درآمدی کسب کنید. 

* استفاده از تسهیلات بانیک

سرمایه گذاری در مسکن میتواند با کمک تسهیلات بانکی بسیار راحتتر از سرمایه گذاری در طلا باشد. شما میتوانید در صورت نیاز از تسهیلات بانکها مانند وامهای مسکن، نوسازی و ... بهره بگیرید. علاوه بر این امکان دریافت وام با رهن گذاشتن سند ملک نزد بانک، وجود دارد. 

* امنیت روانی

داشتن خانه در هر جای دنیا یک حسن محسوب میشود. زیرا در این صورت افراد زیر بار هزینه اجاره بها و از دست دادن مقدار زیادی از درآمد ماهیانه خود نمیروند. 

معایب سرمایه گذاری در مسکن

در کنار مزیتهای فراوانی که خرید مسکن به همراه دارد، این روش سرمایه گذاری از معایبی نیز برخوردار است. مهمترین معایب خرید مسکن به جای خرید طلا عبارتند از:

* نیاز به بودجه زیاد

با توجه به بالا بودن قیمت مسکن، برای سرمایه گذاری در این بازار، باید مقدار بودجه زیادی در اختیار داشت. همین امر موجب شده همه افراد نتوانند در ملک سرمایه گذاری کنند.

* نقد شوندگی کم

فروش ملک مانند فروش طلا کار راحتی نیست. با توجه به نوع ملک، موقعیت مکانی، شرایط بازار و ... میزان نقد شوندگی مسکن متغیر است. گاهی اوقات به ویژه در زمان رکود اقتصادی بازار، ممکن است فروش یک خانه یا مغازه تا مدت ها طول بکشد. 

* استهلاک

املاک در طول زمان دچار استهللاک و فرسودگی میشوند. همین امر از ارزش آنها کم میکند. علاوه بر این، فرسودگی ملک با هزینههای تعمیر و نگهداری همراه است. 

* آسسیب دیدن در اثر بلایای طبیعی

از دیگر معایب مسکن میتوان به آسیب پذیری آن در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، آتش سوزی و ... اشاره کرد. 


سرمایه گذاری در طلا و مزایا و معایب آن

از دیگر روشهای محبوب سرمایه گذاری، خرید طلا است. روشهای مختلفی برای ورود به بازار طلا وجود دارد که میتوان به خرید فیزیکی طلا، خرید سهام و صندوق سرمایه طلا اشاره کرد.

 طلا فلزی ارزشمند است که از گذشته تا کنون به عنوان گزینهای ایدهآل برای حفظ داراییها شناخته میشود. طلا ارزش خود را در طول زمان حفظط میکند و همین امر موجب شده بسیاری از افراد آن را به جای مسکن انتخاب کنند.


مزیت های سرمایه گذاری در طلا

بسیاری از افراد به خاطر موارد زیر سرمایه گذاری در طلا را بهتر از سرمایه گذاری در مسکن میدانند. مهمترین مزیت های خرید طلا عبارتند از:

* نقد شوندگی بالا

طلا نقد شوندگی راحتی دارد و در هر زمان و مکان که نیاز به پول و داریی خود داشته باشید، میتوانید به راحتی طلا را بفروشید. 

* بازدهی بالا

طلا همیشه ارزش خود را حفظ کرده و بازدهی بلند مدت مناسبی دارد. به عبارت سادهتر، قیمت و ارزش طلا به مرور زمان و تحت هر شرایطی کم نمیشود. شما میتوانید طلا را به عنوان سرمایهای برای کوتاه مدت یا بلند مدت انتخاب کنید.

* عدم نیاز به بودجه زیاد

برای خرید طلا نیاز به سرمایه و بودجه زیادی نیست. برخلاف مسکن، شما میتوانید با مقدار دارایی کم نیز طلا بخرید و وارد بازار این فلز گرانبها شوید. 


معایب سرمایه گذاری در طلا

با اینکه امروزه افراد زیادی خرید طلا را برای یک سرمایه گذاری سودآور و مطمئن انتخاب میکنند؛ اما این روش سرمایه گذاری معایبی دارد که برخی از کارشناسان به خاطر این موارد خرید طلا را توصیه نمیکنند.

* دارای اجرت و کارمزد

خرید طلا با اجرت ساخت همراه است. همین امر موجب میشود شما هزینه بیشتری برای خرید انواع زیورآلات و مصنوعات طلا بپردازید. 

* امکان تقلبی بودن و کلاهبرداری

سرمایه گذاری در طلا با ریسکهایی همچون امکان تقلبی بودن همراه است. روشهای کلاهبرداری در طلا زیاد بوده و سودجویان با ترفندهای مختلفی اقدام به فریب دادن خریداران میکنند.

* تاثیر پذیری از دلار

یکی دیگر از معایب خرید طلا، تاثیرپذیری آن از دلار است. افزایش و کاهش نرخ دلار بر قیمت طلا تاثیر زیادی میگذارد که در برخی از مواقع میتواند به ضرر سرمایه گذاران تمام شود. 

* نگهداری و محافظت دشوار

از مهمترین معایب سرمایه گذاری طلا، نگهداری و محافظت از آن است. امکان سرقت طلای فیزیکی وجود دارد و همین امر موجب شده برخی از سرمایه گذاران ریسک خرید و نگهداری طلا را قبول نکنند. 


ملک بخریم یا طلا؟

اگر بودجه زیادی در اختیار دارید و به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت با بازدهی بالاتر هستید، خرید مسکن گزینه مناسبی است. اما اگر بودجه شما کم است یا به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت و کسب سود در زمان کمتری هستید، باید خرید طلا را انتخاب کنید. به طور کلی سرمایه گذاری در طلا یا سرمایه گذاری در مسکن، کاملا به شرایط و اهداف شما بستگی دارد. 

در صورتی که تصمیم به سرمایه گذاری در طلا دارید، پیشنهاد میکنیم به سراغ خرید و فروش آنلاین طلا بروید. بدین ترتیب از مزایای زیادی مانند عدم نیاز به مراجعه حضوری به طلافروشی، کاهش ریسک نگهداری و تامین امنیت بالای سرمایه، خرید و فروش راحت در هر زمان و مکان و ... بهره مند خواهید شد. 

طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا به شما کمک میکند تا تجربه خوبی از سرمایه گذاری در بازار طلا داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها