سنگ اتمی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنگ اتمی چیست و چه کاربردی دارد؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.17 - (7 امتیاز)
فهرست مطالب

سنگ اتمی چیست؟

حتما شما هم در بازار طلا زیورآلاتی را با نگینها و سنگهای بسیار زیبا در رنگهای متنوع دیدهاید. این نگینها می توانند طبیعی مانند یاقوت، الماس و ... یا مصنوعی باشند. سنگ اتمی یکی از پرکاربردترین نگینهای مصنوعی در صنعت جواهرات است که به دست انسان و در آزمایشگاه ساخته میشود. این سنگ تزئینی دارای ویژگیهایی است که در این مقاله از طلاسی قصد داریم بیشتر با آن آشنا شویم. 

اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره نگین اتمی هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


سنگ اتمی

به سنگ زینتی ساخته شده توسط انسان که برای تزئین مصنوعات مختلف طلا استفاده میشود، سنگ اتمی میگویند. این سنگ به منظور تزئین روی زیورآلات مختلف ساخته شده از طلا مانند انگشتر، گردنبند، گوشواره، دستبند و ... قرار میگیرد. به زیورآلاتی که دارای سنگ و نگین هستند نیز جواهر گفته میشود. 


نحوه ساخت سنگ اتمی

برای ساخت سنگ اتم جواهرات، اتمهای کربن را در آزمایشگاه و طی فرآیندی مخصوص کنار یکدیگر قرار میدهند. به همین خاطر به این نوع سنگ، اتمی گفته میشود. بد نیست بدانید که اتمهای این سنگ با اتمهای الماس یکسان است و الگوی قرار گرفتن آنها کنار یکدیگر، مشابه با سنگ الماس میباشد. 

سنگ اتمی که با نام برلیان مصنوعی نیز شناخته میشود، با قرار گرفتن گرافیت یا همان کربن در معرض فشار و دمای بسیار زیاد، ساخته میشود. علاوه بر این از مواد دیگری مانند کاربید سیلیکون و زیرکونیا مکعبی نیز برای تولید سنگ اتم استفاده میکنند. 


تفاوت سنگ اتمی با برلیان

همانطور که میدانید به برشهای الماس که برای تزئین جواهرات و زیورآلات استفاده میشود، برلیان میگویند. سنگ اتمی از نظر ساختار و ظاهر شباهت زیادی با برلیان دارد؛ از این رو بسیاری از افراد آنها را با یکدیگر اشتباه میگیرند. 

با اینکه این دو نگین زیبا شباهتهایی دارند، اما از تفاوتهایی نیز برخوردارند. از مهمترین تفاوت های برلیان طبیعی با برلیان مصنوعی، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* برلیان که تراشی از الماس است، منشا طبیعی دارد. یعنی این سنگ زیبا و قیمتی از طبیعت کشف میشود. اما سنگ اتمی یا همان برلیان مصنوعی توسط انسان ساخته میشود و یک نوع سنگ مصنوعی به شمار میآید. 

* درخشش برلیان بیشتر از سنگ اتمی است. اگر هر دو سنگ را زیر نور کافی بررسی کنید، متوجه درخشندگی و جلای بالای برلیان خواهید شد.

* نگین های اتمی با اینکه درخشندگی کمی دارند اما از شفافیت زیادی برخوردارند. این سنگ، طیف رنگی کاملی از رنگ سفید را بازتاب میکند. در حالیکه برلیان شفافیت کمتری دارد و نور تیرهای را بازتاب میکند. 

* سنگ های اتمی دارای رنگهای متنوعی هستند. زیرا به صورت مصنوعی ساخته میشوند و تولیدکنندگان میتوانند رنگهای مختلفی را برای آنها در نظر بگیرند. اما برلیان رنگهای محدودتری دارد. 

* قیمت برلیان گرانتر از نگین اتمی است. زیرا برلیان یک سنگ طبیعی است که از فشرده شدن کربن طی سالهای طولانی در اعماق زمین حاصل میگردد؛ و کشف آن نیز فرایندی سخت، پرهزینه و زمانبر است. همچنین مقدار بسیار کم الماس در طبیعت و کمیاب بودن آن نیز موجب قیمتی بودن آن میشود. 


روش های تشخیص سنگ اتمی از برلیان

راحتترین روش برای تشخیص سنگ اتمی از برلیان، استفاده از یک سنگ الماس اصل است. با مقایسه هر دو سنگ کنار یکدیگر، میتوان به راحتی جنس و نوع آنها را تشخیص داد. اما از آنجایی که سنگ برلیان اصل به خاطر قیمت بسیار بالا در دسترس همه افراد نیست، روشهای دیگری را میتوان به کار برد. 

* استفاده از آب

یکی از بهترین روش های تشخیص سنگ اتم از الماس، استفاده از آب است. برلیان که یک سنگ طبیعی است، دارای چگالی بسیار بالا میباشد. بنابراین اگر داخل یک ظرف آب یک سنگ برلیان را بیاندازیم، در آب فرو رفته و به ته ظرف میرود. در حالیکه نگین اتمی به خاطر چگالی کمتر روی آب شناور میماند. 

* استفاده از ذره بین

نگینهای برلیان اصل معمولا دارای یک زائده کربنی هستند. این زائده با چشم غیر مسلح دیده نمیشود اما میتوان آن را با استفاده از ذره بین و دقت بالا مشاهده کرد. اما سنگ های اتمی این زائده را ندارند. 

ممکن است روشهای گفته شده در برخی موارد موجب تشخیص برلیان از نگین اتمی نشوند. برای اطمینان پیدا کردن از اصالت برلیان و سنگ اتمی، باید بررسی آن را به افراد حرفهای و کارشناستان متخصص این حوزه سپرد. 


عوامل موثر بر قیمت سنگ اتمی

سنگهای قیمتی مانند الماس، یاقوت، عقیق و ... براساس فاکتورهایی مانند کمیاب بودن، درخشندگی و زیبایی، اندازه، میزان دوام و ... ارزش گذاری میشوند. اما برای تعیین قیمت سنگ اتمی عوامل دیگری مد نظر قرار میگیرند.

به طور کلی قیمت یک نگین اتمی به سایز، کیفیت ساخت و یکپارچگی آن بستگی دارد. هرچقدر سنگ های اتمی از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشند و جلوه و زیبایی بیشتری داشته باشند، قیمت بالاتری دارند. البته این نکته را نباید فراموش کنید که قیمت این سنگها در مقابل سنگهای طبیعی بسیار ناچیز است.


محاسبه قیمت سنگ اتمی در بازار طلا

در زمان خرید زیورآلات و جواهراتی که دارای سنگهای قیمتی اصل و طبیعی هستند، ارزش این نگینها جداگانه و مجزا از فلز که میتواند طلا، نقره و ... باشد، محاسبه میگردد. 

درباره سنگ اتمی نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد. برخی از طلافروشان، قیمت سنگ اتمی را با توجه به وزن و نوع و اندازه آن، جدا از طلا محاسبه میکنند. البته این مبلغ آنچنان زیاد نیست. برخی از فروشندگان نیز ممکن است مبلغی اضافی بابت نگینهای اتمی دریافت نکنند یا اینکه ارزش آن را روی اجرت ساخت میآورند. 

اما نکته مهم این است که در زمان فروش طلا، این سنگ های اتمی در محاسبه ارزش قطعه مورد نظر حذف میشوند. برای مثال شما قصد فروش یک انگشتر طلا با نگین اتمی را دارید. طلافروش ابتدا سنگ را جدا کرده و سپس طلا را با توجه به وزن و عیار و قیمت لحظهای ارزش گذاری میکند. 


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور جامع و کامل سنگ اتمی، کاربرد و ویژگیهای آن را معرفی کنیم. امیدواریم در زمان خرید طلا، این نکات گفته شده مفید واقع شوند. شما میتوانید برای خرید اینترنتی انواع طلا به ویژه طلای خام و بدون اجرت، طلای آب شده، کارت هدیه طلا و ... به طلاسی مراجعه کنید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، بستر مناسبی را جهت ورود به بازار طلا و سرمایه گذارسی در آن برای شما فراهم میکند.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله