معایب خرید سکه در بورس

معایب خرید سکه در بورس
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.2 - (6 امتیاز)

خرید سکه در بورس و مزایا و معایب آن

خرید سکه یکی از روشهای محبوب سرمایه گذاری در بازار طلا محسوب میشود. شاید شما هم مانند بسیاری از افراد به دنبال خرید سکه هستید اما نمیدانید بازار آزاد را انتخاب کنید یا بورس. آشنایی با مزایا و معایب خرید سکه در بورس به شما کمک میکند بهترین تصمیم را بگیرید. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی خرید سکه از بورس و نکات مثبت و منفی این روش بپردازیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با این روش سرمایه گذاری سکه طلا آشنا شوید. 


نحوه خرید سکه در بورس

سکه طلا از گذشته تا امروز به عنوان یکی از بهترین گزینههای حفظ ارزش داراییها و سرمایه گذاری شناخته میشود. در گذشته خرید سکه باید از طریق بازار آزاد، بانکها و صرافیها و به صورت فیزیکی انجام میشد. 

اما امروزه روش دیگری نیز برای سرمایه گذاری در سکه طلا وجود دارد. خرید سکه از بورس به خاطر مزیتهای مختلف، طرفداران زیادی دارد. به همین خاطر سرمایه گذاران زیادی این روش را انتخاب میکنند تا به سود مناسبی دست پیدا کنند و میزان سرمایه خود را افزایش دهند. 

خرید سکه طلا از بورس شامل دو روش میشود که عبارتند از:

1- خرید گواهی سپرده

در این روش به جای خرید فیزیکی سکه طلا، اوراق بهادار تهیه میکنید. با پرداخت مبلغ مشخصی میتوانید گواهی سپرده سکه طلا را از بورس بخرید. معمولا ارزش هر گواهی سپرده سکه در بورس معادل با 0.1 ارزش سکه است. یعنی برای خرید یک سکه تمام بهار آزادی از طریق بورس، باید 10 گواهی سپرده تهیه کنید. 

امکان دریافت سکهها از بانک مرکزی با ارائه گواهیهای سپرده وجود دارد. یعنی سرمایه گذار میتواند سکههای خریداری کرده را به صورت فیزیکی تحویل بگیرد. البته بیشتر سرمایه گذاران به جای این کار ترجیح میدهند به خرید و فروش سهام یا همان اوراق بهادار سکه در بورس بپردازند تا کار راحتی پیش رو. داشته باشند. 

2- سرمایه گذاری در صندوق طلا

روش دیگر خرید سکه در بورس، سرمایه گذاری در صندوقهای طلا است. در این صندوقها، سرمایههای جمع آوری شده از سرمایه گذاران روی کالاهای مختلف مانند طلا، سرمایه گذاری میشوند. 

با خرید سهام صندوق سرمایه که پشتوانه آنها طلا است، میتوانید تجربه جدید از خرید سکه طلا داشته باشید. این صندوقها از مدیران حرفهای برخوردار بوده که میتوانند در زمانهای مختلف مانند نوسانات شدید و ... اقدامات لازم در جهت حفظ ارزش سرمایه و سودآوری انجام دهند. بدین ترتیب با خرید سکه در بورس از طریق صندوقهای طلا، می تو.انید سرمایه گذاری مطمئنی انجام دهید. 


مزایا و معایب خرید سکه در بورس

حال که با نحوه خرید سکه از بورس آشا شدید، باید مزایا و معایب این روش سرمایه گذاری را نیز بدانید. بدین ترتیب میتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و با شناخت کامل وارد بازار سکه شوید. 


مزایای خرید سکه در بورس

از مهمترین مزایای خرید سکه از بورس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* امنیت بالا

همانطور که میدانید خرید سکه طلا به صورت فیزیکی با مشکلاتی نظیر نگهداری و محافظت در برابر خراب شدن یا سرقت همراه است. اما خرید سکه از بورس این مشکل را ندارد. امنیت بالا از مهمترین مزیتهای خرید گواهی سپرده سکه در بورس محسوب میشود.

اوراق سکه طلا فقط به نام خریدار ثبت میشوند و حتی در صورت به سرقت رفتن، امکان نقد شدن و دریافت سکهها توسط سارق وجود ندارد. 

* شفافیت قیمت

قیمتها در بورس نسبت به بازار آزاد طلا از شفافیت بیشتری برخوردار است. نوسانات قیمت سکه طلا در بورس به سرعت در نظر گرفته میشوند و شما میتوانید خرید و فروش خود را براساس آنها انجام دهید. اما در بازار آزاد طلافروشان ممکن است مقاومت زیادی در برابر تغییر قیمتها داشته باشند و دیرتر با قیمت تعیین شده معاملات را انجام دهند. 

* معاف از مالیات

خرید سکه در بورس معاف از مالیات است. بدین ترتیب از هزینههای سرمایه گذاری کاسته میشود. علاوه بر این، کارمزد خرید سکه از بورس کمتر از بازار و خرید فیزیکی آن محاسبه میشود. 


معایب خرید سکه در بورس

با اینکه خرید سکه طلا در بورس مزایای دارد و طرفداران زیادی به خاطر این مزایا به سراغ آن میروند، اما این روش سرمایه گذاری از معایبی نیز برخوردار است. آشنایی با این معایب در کنار مزایای گفته شده، اهمیت زیادی دارد. بدین ترتیب شما میتوانید با کنار هم قرار دادن مزایا و معایب خرید سکه از بورس، تصمیم درستی اتخاذ کنید. 

موارد زیر مهمترین معایب خرید سکه از بورس محسوب میشوند:

* نیاز به کد معاملاتی

خرید سکه در بازار بورس کالا نیازمند دریافت کد معاملاتی است. برای اخذ این کد باید در سامانههای مربوطه ثبت نام کنید. این روند ممکن است برای برخی از افراد دشوار یا زمانبر تلقی شود و نسبت به بازار آزاد خرید و فروش سکه راحت نباشد. 

* محدودیت خرید و نقدشوندگی پایین

از دیگر معایب خرید سکه طلا در بورس، محدودیت خرید است. خرید یا فروش سکه در بورس در ساعات مشخصی صورت میگیرد. در زمان بسته شدن صندوقهای سرمایه گذاری امکان انجام معاملات سکه طلا وجود ندارد. همچنین امکان خرید سکه با تعداد دلخواه در بازار بورس وجود ندارد. در حالیکه در بازار آزاد هر زمان که بخواهید در هر اندازه میتوانید سکه بخرید یا سرمایه خود را نقد کنید. 

* سوددهی بلند مدت

خرید و فروش سکه در بورس یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب میشود. در بازههای زمانی کوتاه امکان دریافت سود زیاد از معاملات سکه در بورس وجود ندارد. گاهی اوقات به خاطر بروز نوسانات ناگهانی ممکن است سرمایه گذاران بتوانند در کوتاه مدت به کسب سود مناسب بپردازند. اما این امر همیشگی نیست و به طور معمول خرید سکه از بورس کالا با سوددهی طولانی همراه است. 


سخن پایانی

خرید سکه در بورس یک روش سرمایه گذاری جدید محسوب میشود که از مزایا و معایبی برخوردار است. شما باید با توجه به عوامل مختلفی مانند هدف سرمایه گذاری، میزان بودجه، میزان تحمل ریسک، مدت زمان رسیدن به سود، زمان لازم برای برگشت سرمایه، وضعیت بازار طلا و سکه و ... به سراغ این روش بروید. 

اگر به دنبال یک روش مطمئن جهت خرید آنلاین طلا هستید، به شما طلاسی را پیشنهاد میکنیم. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، امکان خرید انواع طلا مانند طلای آب شده، طلای خام بدون اجرت و ... را فراهم میکند. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و تجربه خریدی راحت، به سراغ اپلیکیشن طلا یا سایت طلاسی بروید و از قیمت طلا به صورت لحظهای و خدمات منحصربفرد این سامانه باخبر شوید

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله