انواع سکه طلا را بشناسید – معرفی تمامی سکه‌های موجود در بازار

انواع سکه طلا را بشناسید – معرفی تمامی سکه‌های موجود در بازار
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.31 - (8 امتیاز)
فهرست مطالب

آشنایی با انواع سکه طلا

خرید انواع سکه طلا یکی از بهترین راهکارهای حفظ ارزش داراییها و سرمایه گذاری محسوب میشود. همانطور که میدانید طلا در طول زمان ارزش خود را حفظ کرده و نوسانات قیمتی آن سودآور است. از طرفی وضعیت اقتصادی و تورم حاکم بر کشور، موجب کاهش ارزش پول شده است. از این رو افراد زیادی به دنبال خرید طلا و ورود به بازار این فلز ارزشمند هستند که خرید سکه طرفداران زیادی دارد.

اگر شما هم قصد خرید طلا را دارید و به دنبال تهیه سکه طلا هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در این مقاله از طلاسی به معرفی انواع سکه در بازار ایران مانند سکه تمام بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه و ... میپردازیم. 


سکه طلا چیست

یکی از مصنوعات فلز طلا، سکه میباشد که از گذشتههای دور تا به امروز با اهداف متفاوت و به شکلهای مختلف تولید شده است. سکه طلا قطعهای دایرهای و تخت از جنس فلز ارزشمند طلا است. 

امروزه انواع مختلفی از سکه در بازار ایران وجود دارد که توسط بانک مرکزی یا شرکتها و کارگاههای خصوصی ساخته میشوند. این سکه های طلا از ویژگیهای مشخصی مانند عیار، وزن، قطر، طرح و ... برخوردارند. 

معرفی انواع سکه طلا

سکه طلا در ایران تنوع بالایی دارد و مدلهای مختلفی از آن تولید میشود. آشنایی با سکه های طلا و اطلاع از خصوصیات آنها، به شما کمک میکند تا انتخابی درست جهت سرمایه گذاری در بازار طلا داشته باشید. 

سکه های طلا در کشور ما از جهاتی مانند اندازه، وزن، عیار، طرح، سال ضرب، قیمت و ... تفاوتهایی با یکدیگر دارند. 

1- سکه طلا تمام 

اصلیترین و شناخته شدهترین سکه طلا در ایران، سکه تمام است. وزن سکه تمام 8.13598 گرم میباشد که در ساخت آن از 7.32238 گرم طلای خالص استفاده شده است. قطر سکه تمام 22 میلی متر و عیار آن برابر با 22 یا همان 900 در هزار است؛ که ارزشمندترین سکه در بین همه سکه های طلای موجود در بازار محسوب میشود. 

سکه تمام از نظر سال ضرب به دو دسته زیر تقسیم میشود:

* سکه طلا تمام بهار آزادی (طرح قدیم)

تولید و استفاده از سکه طلا در کشور ما سابقهای تاریخی دارد. از زمان هخامنشیان تا پهلوی انواع سکه طلا با کاربردها و شکلهای مختلف ضرب شدند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تولید سکه طلا ادامه یافت. در سال 1358 به منظور یادبود پیروزی انقلاب، سکهای تحت عنوان سکه بهار آزادی ساخته و وارد بازار شد که آن را سکه تمام بهار آزادی نامگذاری کردند.

یک روی سکه طلا تمام طرح قدیم، کلمه «علی» به نام امام اول شیعیان، سه مرتبه درون یک شش ضلعی طراحی و حک شده است. در قسمت پایین سکه و زیر این طرح زیبا نیز عبارت «بانک ملی ایران» قرار دارد. 

در طرف دیگر این سکه، بارگاه ملکوتی علی ابن موسی الرضا (ع) حک شده است. در بالای این نقش، عبارت «اولین بهار آزادی» و در پایین آن سال ضرب (1358) حک شده است. البته در سالهای بعد کلمه «اولین» از عبارت گفته شده حذف گردید. 

* سکه طلا تمام امامی (طرح جدید)

تولید سکه تمام بهار آزادی با طرح و شکلی که در بالا گفته شد، تا سال 1370 ادامه یافت. اما از سال 1370 به بعد، این سکه طلا دستخوش تغییراتی گشت. به همین خاطر به این سکه، سکه طرح جدید نیز میگویند. 

سکه طرح جدید از نظر عیار، اندازه، وزن و ... دچار تغییر نشد و فقط از نظر طراحی با سکه طرح قدیم تفاوت دارد. روی یک طرف این سکه تصویری از بارگاه مقدس امام رضا (ع) حک شده است. در بالای این نقش عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» و در پایین آن عبارت «بهار آزادی» قرار دارد.

روی دیگر سکه طلا تمام بهار آزادی طرح جدید، تصویر امام خمینی، رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حک شده است که در زیر آن سال ضرب قرار دارد. به همین خاطر به این سکه، سکه طلا امامی نیز گفته میشود. 

2- نیم سکه طلا

یکی دیگر از انواع سکه طلا در کشور ما، نیم سکه طلا است. وزن این سکه 4.0665 گرم است. مقدار طلای خالص به کار رفته در نیم سکه، 3.66 گرم و قطر آن 19 میلی متر است. عیار نیم سکه مانند عیار سکه تمام طلا، 900 در هزار یا همان 22 است. 

نیم سکه طلا بهار آزادی دارای مدلهای مختلفی است که عبارتند از:

* نیم سکه پهلوی

نیم سکه پهلوی جزو آن دسته از سکههای ضرب شده در دوران پهلوی است که از زمان انقلاب اسلامی تولید آن متوقف شده است. امروزه این سکه به عنوان یک کالای سرمایهای در بازار طلا خرید و فروش نمیشود. نیم سکه پهلوی جنبه کلکسیونی دارد و به خاطر ارزش تاریخی و فرهنگی، به عنوان یک سکه ارزشمند شناخته میشود. 

* نیم سکه تاریخ پایین

به نیم سکههایی که تاریخ ضرب آن مربوط به پیش از سال 1386 است، نیم سکه تاریخ پایین میگویند. این سکه دارای طرحی مشابه با سکه تمام طرح قدیم است و امروزه خرید و فروش آن قانونی محسوب نمیشود. 

* نیم سکه 86

از سال 1386 ضرب نیم سکه طلا با طرح جدید آغاز شد. این سکه از طرحی مشابه با سکه تمام امامی برخوردار است. نیم سکه 86 یا همان نیم سکه طرح جدید یکی از رایجترین انواع سکه در بازار طلا برای خرید و فروش و سرمایه گذاری به شمار میرود. 

3- ربع سکه طلا

در میان انواع سکه طلا برای سرمایه گذاری، ربع سکه از محبوبیت زیادی برخوردار است. زیرا قیمت مناسبتری دارد و افرادی با بودجه کم نیز میتوانند آن را خریداری کنند. 

عیار ربع سکه همانند سایر سکه های طلا، 900 در هزار است و وزن این سکه 2.03225 گرم و قطر آن 14 میلیمتر است. مقدار طلای به کار رفته در ربع سکه بهار آزادی، 1.83059 گرم است. 

ضرب ربع سکه از سال 1358 آغاز شده و تا امروز ادامه یافته است. طرح این سکه مشابه با سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم است. یعنی دارای نقش بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع)، سه مرتبه نام حضرت علی (ع) و عبارتهای «بهار آزادی»، «بانک ملی ایران» و سال ضرب است. 

4- سکه طلا گرمی

از دیگر انواع سکه طلا میتوان به سکه گرمی اشاره کرد که تولید آن از سال 1390 شروع شده است. وزن سکه گرمی بهار آزادی 1.01 گرم میباشد که مقدار طلای خالص به کار رفته در آن 0.909 گرم است. قطر این سکه 13.3 میلیمتر و عیار آن 22 یا همان 900 در هزار است. 

قیمت سکه گرمی بیشتر از یک گرم طلا محاسبه میشود. از آنجایی که عیار آن 22 است و دارای بسته بندی مخصوصی است، بانک مرکزی قیمت بیشتری برای آن نسبت به یک گرم طلا در نظر گرفته است. با این حال این سکه طلا به خاطر قیمت مناسب جزو محبوبترین سکهها به ویژه برای هدیه دادن محسوب میشود. 

5- سکه پارسیان

حتما شما هم نام سکه پارسیان را شنیدهاید یا انواع مختلف آن را در طلافروشیها دیدهاید. سکه پارسیان یکی از انواع سکه های طلا در ایران است که با وزنهای مختلف تولید و عرضه میشود. 

عیار این سکه 750 یا همان 18 است و در مدلهای 2 گرمی، 1.5 گرمی، 1 گرمی، 0.5 گرمی و ... در بازار موجود است. خرید این سکه بیشتر به منظور هدیه دادن صورت میگیرد و افراد کمی آن را به عنوان گزینهای برای سرمایه گذاری در بازار طلا در نظر میگیرند. 

سکه پارسیان در اشکال مختلف گرد، مستصیل، چند ضلعی و ... ضرب میشود. این سکه دارای بسته بندی وکیوم شده به همراه درج وزن، عیار، مشخصات واحد تولید کننده و هولوگرام مخصوص است. باید بدانید که سکه پارسیان توسط بانک مرکزی ضرب نمیشود و تولید آن بر عهده کارگاهها و شرکتهای خصوصی دارای مجوز است. 


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور جامع و کامل همه سکههای موجود در بازار ایران را بررسی کنیم. امیدواریم مطالب و نکات گفته شده مفید واقع گردند و بتوانید از آنها در زمان خرید سکه طلا استفاده کنید.

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا با خرید سکه یا دیگر مصنوعات طلا مانند طلای آب شده، طلای خام و بدون اجرت و ... را دارید، به طلاسی مراجعه کنید. طلاسی یکی از بهترین پلتفرم های خرید و فروش آنلاین طلا در ایران است که بستر مناسبی برای تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور فراهم میکند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید طلا آنلاین، با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها