تفاوت حلقه ازدواج و نامزدی چیست؟ کدام یک مهم‌تر است؟

تفاوت حلقه ازدواج و نامزدی چیست؟ کدام یک مهم‌تر است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.11 - (8 امتیاز)

ازدواج جز مهمترین و البته شیرین‌ترین اتفاقاتی است که در زندگی هر شخص رخ می‌دهد.‌ حال این اتفاق خوشایند، تشریفات گوناگونی دارد. یکی از این تشریفات، خرید حلقه است. اما یک حلقه نه، بلکه دو حلقه! یکی برای نامزدی و دیگری برای ازدواج، حال شاید برایتان سوال شود چرا دو حلقه؟

مثلا با یک حلقه نمی‌توان عروس یا داماد شد؟ یا مثلا اگر حلقه دومی در کار نباشد، عجایب هفت گانه جهان تبدیل می‌شوند به عجایب ۶ گانه؟! خوب، دلیلش را ما به شما می‌گوییم، علت خرید دو حلقه این است که هر یک از آن‌ها ماهیت و کاربرد خاصی دارند و از زمین تا آسمان با یکدیگر متفاوت‌اند.

حال طلاسی تصمیم دارد در این بخش تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج را بررسی کرده و نکاتی خواندنی در خصوص آن‌ها را با شما در میان بگذارد. پس با طلاسی همراه باشید.

حلقه نامزدی چیست؟

همانطور که می‌دانید بعد از مراسم خواستگاری، طبق رسم و رسومات همیشگی خانواده داماد منتظر دریافت پاسخ از سوی عروس هستند. حال اگر این پاسخ مثبت باشد خانواده داماد حلقه‌ای را به انتخاب خود برای عروس خریداری کرده و در مراسم‌ بله برون به او هدیه می‌دهند. به این حلقه، حلقه یا انگشتر نامزدی گفته می‌شود. در حقیقت خانواده داماد با هدیه دادن این حلقه، عروس خود را نشان می‌کنند. به همین خاطر است که گاها حلقه نامزدی را با نام حلقه نشان نیز می‌شناسند.

حلقه ازدواج چیست؟

در این قسمت از بررسی تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، به سراغ حلقه‌های ازدواج می‌رویم. معمولا از لحظه عقد، دختر و پسر زن و شوهر به حساب آمده و ازدواج آن‌ها قانونی و رسمی است. پس قبل از عقد عروس و داماد باید دو عدد حلقه کاملا ست شده با یکدیگر را خریداری کنند که به آن حلقه ازدواج می‌گویند. این حلقه بعد از عقد و عروسی به طور دائمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

۶ تفاوت مهم و اساسی حلقه نامزدی و ازدواج!

این دو حلقه از هر نظر با یکدیگر متفاوت بوده و فلسفه‌ای جداگانه دارند. در ادامه جهت آشنایی هرچه بیشتر شما ۶ تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج را بیان نموده‌ایم:

 • انتخاب با شماست یا خانواده داماد؟ مسئله این است!

اولین فرق میان حلقه ازدواج و نامزدی، حق انتخاب شماست. همانطور که گفته شد حلقه نامزدی به انتخاب خانواده داماد خریداری می‌شود و عروس معمولا در خصوص آن تصمیم گیری نمی‌کند. به همین دلیل حلقه نامزدی، به سلیقه خانواده داماد خواهد بود. البته اگر عروس شکل و طرح آن را نپسندد، می‌تواند بعد از مراسم بله برون حلقه خود را با حلقه جدیدی تعویض کند.

 حال این مسئله در خصوص حلقه ازدواج کاملا بالعکس است. به عنوان مثال حلقه ازدواج به سلیقه دختر و پسر خریداری شده و کاملا مطابق نظر آن‌ها انتخاب می‌شود. پس خانواده‌ها در خرید حلقه ازدواج نقش خاصی ندارند.

 • طرح ساده یا شلوغ؟

دیگر تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، طرح آن‌هاست. حلقه‌های نامزدی اصولا بسیار پر زرق و برق بوده و طرح‌های شلوغی دارند. اما حلقه ازدواج معمولا دارای طراحی ساده‌تری است. چرا؟ چون حلقه ازدواج باید دائما مورد استفاده قرار گیرد و لازم که راحت‌ترین و ساده‌ترین حالت ممکن را داشته باشد. از آن گذشته، حلقه ازدواج میان عروس و داماد مشترک است. حال داماد که نمی‌تواند یک‌ حلقه پر از نگین و سنگ‌های قیمتی را هر روز به دستش بیندازد. پس طبیعتاً حلقه ازدواج باید طرح ساده‌ای داشته باشد.

 البته این مورد کاملا سلیقه‌ای است، اما چیزی که ما گفتیم طبق عرف و قواعد می‌باشد. همچنین گاها ممکن است برخی عروس و دامادها طرح حلقه ازدواج را به شکل دست ساز سفارش دهند تا اختصاصی‌تر باشد. اما حلقه نامزدی را به صورت ماشینی خریداری کنند. برای دانستن تفاوت طلای دست ساز و ماشینی کلیک کنید.

 • حلقه ازدواج بِه از حلقه نامزدی!

سومین تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، جایگاهشان است. برای مثال حلقه نامزدی تنها با هدف نشان کردن عروس و هدیه دادن به او خریداری می‌شود. اما حلقه ازدواج نماد عشق و پیوندی ناگسستنی است. به همین دلیل می‌توان گفت که حلقه ازدواج جایگاه برتر و والاتری نسبت به حلقه نامزدی دارد. اصلا ساده‌تر بگوییم: حلقه ازدواج بِه از حلقه نامزدی!

 • تایم استفاده، کدام حلقه را بیشتر می‌پوشیم؟

و حالا می‌رسیم به چهارمین تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، که مربوط به تایم استفاده از آن‌هاست. حلقه‌های نامزدی که اسمشان رویشان است، مربوط به دوران نامزدی هستند. یعنی از بعد خواستگاری تا لحظه عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 اما حلقه‌های ازدواج از بعد عروسی تا ابد العمر مورد استفاده قرار گرفته و طبیعتاً تایم پوشیدن آن‌ها بسیار بیشتر است. پس حلقه ازدواج دائمی است و حلقه نامزدی موقتی، این هم از این!

 • خرید با چه کسی است؟

دیگر تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، شخصی است که آن‌ها را خریداری می‌کند. همانطور که گفته شد حلقه نامزدی را داماد و خانواده‌اش برای عروس خریداری می‌کنند. اما حلقه ازدواج توسط عروس و داماد برای یکدیگر خریداری می‌شود. مثلا عروس حلقه داماد را می‌خرد و داماد نیز حلقه عروس را، پس شخص خریداری کننده این دو حلقه هم با یکدیگر متفاوت است.

 • حلقه را داماد هدیه می‌دهد یا عروس؟

آخرین تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، شخصی هدیه دهنده آن‌هاست. به عنوان مثال وقتی داماد قصد دارد پاسخ مثبت را از عروس دریافت کند، به او انگشتر نامزدی را هدیه خواهد داد. اما وقتی عروس و داماد به توافق می‌رسند که ازدواج کنند، باید هر دو به هم حلقه ازدواج را هدیه دهند.

 

انگشتر نامزدی و ازدواج را در کدام انگشت استفاده کنیم؟

شاید تصور کنید دیگر تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، نحوه استفاده از آن‌ها در هر انگشت است. اما در این خصوص هیچ تفاوت خاصی وجود ندارد و طبق رسومات، هردو حلقه باید در انگشت چهارم دست چپ استفاده شوند. چرا؟ چون این انگشت یک‌ فلسفه جالب دارد. اکثر افراد بر این باورند که یک مویرگ درون این انگشت قرار دارد، و این مویرگ‌ مستقیما به قلب شما متصل است.

 پس باید انگشترهای نامزدی و ازدواج را در این انگشت استفاده کنید تا علاقه قلبی‌اتان را بیش از پیش به همسرتان نشان دهید. در واقع استفاده از انگشتر در هر انگشت معنای خاصی دارد، و معنای حلقه در انگشت چهارم دست چپ نیز، نامزدی و ازدواج است. می‌خواهید با معانی انگشتر طلا در انگشت های دیگر هم آشنا شوید؟ پس کلیک کنید. 

 

استفاده همزمان از حلقه نامزدی و ازدواج، آیا امکان‌پذیر است؟

بله که امکان‌پذیر است. شاید وقتی در بالا گفتیم که تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج تایم استفاده از آن‌هاست، تصور کنید که حلقه نامزدی باید بعد از ازدواج برود داخل جعبه جواهرات برای خودش جا خوش کند و دیگر سالی یک بار هم نباید از آن استفاده کرد! اما در حقیقت اینطور نیست. شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی هم از حلقه ازدواج و هم از حلقه نامزدی خود، به صورت همزمان استفاده نمایید. پس خودتان را با قواعد این چنینی درگیر نکرده و محدود ننمایید.

شباهت‌های حلقه ازدواج و نامزدی

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج را که بیان نمودیم. حال نوبت بررسی شباهت هایشان است. به طور کلی شباهت‌های این دو نوع حلقه عبارت‌اند از:

 • هردو خاص و گران قیمت هستند.
 • معمولا هردو از جنس طلا می‌باشند‌.
 • هردو حلقه طراحی اختصاصی دارند.
 • در اکثر مواقع هردو دارای نگین هستند.
 • هردو در انگشت چهارم دست چپ مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • هردو تاریخچه‌ای هزاران ساله دارند.
 • هردو در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

آخرین سخن طلاسی

این هم از جریان تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، حال در آخر باید بگوییم که گرچه این دو نوع حلقه با یکدیگر متفاوت‌اند، اما از لحاظ معنوی هردو ارزشمند بوده و جایگاه ویژه‌ای دارند. به همین دلیل تا سال‌ها و حتی گاها تا پایان عمر نزد عروس و داماد نگهداری خواهند شد.

برای خرید آنلاین طلا آب شده بدون اجرت با مشاورین و کارشناسان مجموعه خوشنام و معتبر طلاسی تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول

 • آیا در همه جای جهان حلقه نامزدی و ازدواج در دست چپ استفاده می‌شود؟

خیر، این مسئله قانون یا قاعده خاصی ندارد در برخی کشورها حلقه نامزدی و ازدواج را در دست راست استفاده می‌کنند.

 • تاریخچه حلقه ازدواج در ایران مربوط به چه دوره‌ای است؟

مربوط به دوره هخامنشیان بوده و در هزاران سال پیش نیز، ایرانیان به هنگام ازدواج از حلقه‌هایی با طرح‌های گوناگون استفاده می‌نموده‌اند.

 • بهترین تایم برای خرید حلقه ازدواج چه زمانی است؟

بهتر است حلقه ازدواج حداقل یک ماه قبل از عقد خریداری شود. اما برخی زوجین نیز خرید آن را به بعد از عقد و در نزدیکی عروسی موکول می‌کنند.

 

منابع:

news.zar.ir

haghanigold.com

shekanj.com

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها