طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟

طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.41 - (11 امتیاز)

از گذشته تا کنون با توجه به وضعیت اقتصادی و تورم کشور ما، بسیاری از مردم خرید طلا را به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند. اما همیشه این سوال وجود دارد که خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ برای سرمایه گذاری در بازار طلا گزینه‌های مختلفی مانند خرید طلای آب شده، سکه، شمش، طلای نو، طلای دست دوم، سهام طلا در بورس و ... وجود دارد. اما سکه و طلای دست دوم به خاطر دلایل مختلفی بهترین انتخاب‌ها محسوب می‌شوند. در این مطلب از طلاسی قصد داریم ویژگی‌های طلای کارکرده و سکه طلا را بررسی کنیم و با مقایسه‌ای جامع و کامل به جواب سوال سکه بهتر است یا طلای دست دوم برسیم. تا انتها همراه ما باشید.

طلای دست دوم بخریم؟

ویژگی‌های مختلف طلای کارکرده موجب شده افراد زیادی برای سرمایه گذاری به سراغ آن بروند. البته باید این نکته را بدانید که طلای کارکرده علاوه بر مزایای مختلف، معایبی نیز دارد. قبل از خرید این نوع طلا باید به‌ خوبی نسبت به ویژگی‌های مثبت و منفی آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. از مهمترین این ویژگی‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قیمت مناسب

یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلاهای زینتی، دستمزد ساخت یا همان اجرت است. طلاهای دست دوم فاقد اجرت بوده و در مقایسه با طلای نو قیمت کمتری دارند. یعنی می‌توان با بودجه و سرمایه‌ای مشابه وزن بیشتری از طلای کارکرده نسبت به طلای نو خرید. همچنین در زمان فروش نیز نیازی به کسر مالیات و اجرت نیست. درواقع ارزش طلا در هنگام خرید و هنگام فروش برابر است و این مزیتی بزرگ محسوب می‌شود.

عدم محدودیت وزنی

برای خرید طلای دست دوم محدودیتی وجود ندارد. یعنی شما می توانید با توجه به میزان بودجه خود طلا بخرید.

قابلیت نقد شوندگی مناسب

یکی از دلایل محبوبیت خرید طلای دست دوم، قابلیت نقد شوندگی است. بیشتر افراد به دنبال خرید طلای نو نمی‌روند تا هزینه های مالیات و اجرت را پرداخت نکنند. از این رو هر زمان طلای دست دوم را به‌ فروش بگذارید به‌ راحتی مشتری برای آن پیدا می‌شود.

امکان استفاده

با خرید طلای کارکرده می‌توانید علاوه بر یک سرمایه گذاری مطمئن، از آن استفاده زینتی نیز بکنید و لذت ببرید. طلای دست دوم نیازی به نگهداری در گاوصندوق یا هر مکان دیگری به عنوان یک شی را ندارد و می‌توان برای مثال از یک گردنبند، دستبند، انگشتر و ... به عنوان زیورآلاتی زیبا بهره گرفت.

نوسان قیمت پایین

در مقایسه با سکه، طلای کارکرده نوسان قیمت کمتری دارد. زمانی که به دنبال پاسخ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه هستید، باید بدانید که سکه دارای حباب است. یعنی نوسان قیمت آن با توجه به عواملی مانند سیاست، اتفاق‌های بین المللی و ... بیشتر می‌باشد. به‌عبارتی می‌توان گفت طلای دست دوم تغییرات کمتری در قیمت نسبت به سکه دارد.

نگهداری سخت

با اینکه امکان استفاده از طلای دست دوم یک مزیت محسوب می‌شود، اما نگهداری سخت آن یکی از دلایلی است که برخی افراد به‌خاطر آن سراغ خرید این نوع طلا نمی‌روند. طلای کارکرده به شکل‌های مختلف مانند دستبند، گردنبند و ... وجود دارد که در اندازه‌های متفاوت تولید و عرضه می‌شوند. بزرگتر بودن این نوع طلاهای زینتی به نسبت سکه موجب سخت تر شدن نگهداری آن می‌شود.

امکان تقلب

وجود امکان تقلب در طلای دست دوم از دیگر دلایل عدم خرید آن توسط برخی افراد است. ممکن است بعضی از عرضه کنندگان طلای دست دوم، آن را با فلزات دیگر ترکیب کرده و عیار آن را پایین بیاورند. آب‌کاری کردن فلزات مختلف با روکشی از طلا نمونه‌ای بارز از این تقلب است. اگر می خواهید از متحمل شدن ضرر جلوگیری کنید، طلای خام و با اجرت پایین مانند شمش را می‌توانید از طلاسی بخرید.

نگین ها و سنگ های اتمی

برخی از طلاهای زینتی دارای نگین ها و سنگ‌های اتمی مختلف برای زیبایی بیشتر هستند. زمان خرید طلا وزن این نگین‌ها نیز با طلا محاسبه می شود اما در زمان فروش این سنگ‌های اتمی را جدا کرده و سپس وزن طلای کارکرده را محاسبه می‌کنند. همین امر موجب افت قیمت طلا می‌شود. بهترین کار خرید طلای دست دوم یا نو بدون نگین و سنگ‌های اضافی است.

سکه طلا بخریم؟

خرید سکه طلا نیز به‌خاطر دلایلی طرفداران زیادی دارد. موارد زیر مهمترین علت این امر به شمار می‌روند که برخی افراد خرید سکه را نسبت به خرید طلای دست دوم سرمایه گذاری بهتری می‌دانند.

اطمینان از کیفیت و اصالت

سکه طلا زیر نظر بانک مرکزی تولید می‌شود و همین امر امکان تقلب در آن را تا میزان زیادی کاهش داده است. با انتخاب سکه طلا افراد اطمینان خاطر بیشتری نسبت به خرید طلای اصل و با کیفیت و سرمایه گذاری مطمئن‌تر دارند.

نقد شوندگی بالا

سکه نیز همانند طلای کارکرده قابلیت نقد شوندگی بالایی دارد. همین امر موجب شده به گزینه ای ایده آل برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود. سکه در انواع مختلف در زمان فروش محدودیتی ندارد و به راحتی قابل نقد شدن است.

سود بالاتر

اگر می‌خواهید از نظر سوددهی بدانید که خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه، باید بگوییم که سکه گزینه‌ای بهتر می‌باشد. با توجه به میزان تورم و سیاست‌های اقتصادی درصد تغییر قیمت سکه نسبت به طلای کارکرده بالاتر است. یعنی ممکن است در زمان‌هایی نرخ سکه بالاتر برود و حباب به وجود آمده باعث سودآوری بیشتری شود. خرید سکه طلا به‌عنوان یک سرمایه گذاری سودآور اما پر ریسک شناخته می‌شود. درواقع افرادی که به دنبال یک سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند تا سود بیشتری بدست آورند، خرید سکه طلا می‌تواند بهترین انتخاب آنها باشد.

نگهداری راحت تر

همانطور که گفته شد طلای کارکرده به خاطر ابعاد و اندازه بزرگتر نگهداری سخت تری نیز دارد. سکه از وزن کمتر و اندازه کوچکتری برخوردار بوده و همین امر موجب شده بتوان آن را در هر مکان امنی به آسانی نگهداری و محافظت کرد.

محدودیت در خرید

محدودیت خرید سکه طلا از دلایل عدم انتخاب آن توسط برخی افراد جهت سرمایه گذاری است. با توجه به قانون‌های تعیین شده افراد در خرید سکه محدودیت دارند و نمی توانند تعداد زیادی سکه به صورت یک‌جا خریداری کنند. در برخی موارد خرید سکه با کارت ملی و در تعداد مشخص شده باید صورت بگیرد و خرید بیش از اندازه می‌تواند دردسرساز شود.

طلای دست دوم بخریم یا سکه؟

خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه کاملا به خود شما بستگی دارد. نوسانات قیمتی سکه طلا بیشتر است و به‌خاطر سیاست‌ها و اتفاقات مختلف داخلی و خارجی قیمت طلا دچار تغییرات مختلفی می‌شود. همین امر موجب ایجاد حباب شده و ممکن است قیمت سکه در زمان فروش تفاوت زیادی نسبت به زمان خرید داشته باشد. بنابراین می‌توان گفت اگر به دنبال سرمایه گذاری با ریسک بالا اما سودآوری بیشتر در کوتاه مدت هستید، سکه طلا بخرید.

اما اگر می‌خواهید اطمینان خاطر بیشتری نسبت به سرمایه گذاری خود داشته باشید و در عین حال از طلا استفاده زینتی نیز کنید، باید طلای دست دوم بخرید. طلای کارکرده نوسان قیمت کمتری دارد و درصد ریسک خرید و فروش آن پایین‌تر از سکه است.

اگر به دنبال ریسک بالا نیستید و می‌خواهید یک سرمایه گذاری مطمئن انجام دهید، بجای خرید طلای دست دوم یا سکه، می‌توانید از خدمات طلاسی استفاده کرده و طلای خام و بدون اجرت خریداری کنید. پلتفرم طلاسی در انتخاب بهترین تصمیم برای سرمایه گذاری در بازار طلا به شما کمک می‌کند. همه اقشار جامعه با هر میزان سرمایه می‌توانند با استفاده از پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلاسی، سرمایه گذاری سودآوری را تجربه کنند.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها