مظنه طلا چیست؟ فرمول تبدیل مظنه به گرم طلای ۱۸ عیار

مظنه طلا چیست؟ فرمول تبدیل مظنه به گرم طلای ۱۸ عیار
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.35 - (6 امتیاز)

مظنه طلا چیست؟ نحوه تبدیل مظنه به گرم طلای 18 عیار

مظنه طلا یکی از مهمترین و اصلیترین اصطلاحات رایج در بازار طلا است. اکثر طلافروشان از این اصطلاح که به معنی قیمت یک مثقال طلای 17 عیار است، استفاده میکنند. برای محاسبه ارزش و قیمت طلا باید مظنه را به گرم طلای 18 عیار تبدیل کرد. در این مقاله از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل به بررسی مظنه طلا و نحوه تبدیل آن به طلای 750 را بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتها همراه ما باشید. 


مظنه طلا

به قیمت یک مثقال طلای 17 عیار، مظنه طلا گفته میشود. مظنه در زبان عربی به معنی گمان و پندار است اما در زبان فارسی به عنوان نرخ و بها تعریف شده است. برخی از افراد به اشتباه تصور میکنند که مظنه یک واحد وزنی برای طلا است؛ اما درواقع این واحد برای اندازه گیری قیمت وزن مشخصی از طلا که همان یک مثقال است، مورد استفاده قرار میگیرد. 


کاربرد مظنه طلا

همانطور که میدانید در بازار طلا و جواهر، خرید و فروش انواع مصنوعات و زیورآلات طلا براساس طلای 18 عیار انجام میشود. اما اکثر بنکداران و تامین کنندگان طلا که خرید و فروش در حجم بالا را انجام میدهند، از مظنه طلا استفاده میکنند. 

درواقع کاربرد مظنه در زمان معاملات بزرگ طلا و در جهت قیمت گذاری است. سپس در زمان خرید و فروش خرد و حجم کم، مظنه را تبدیل به گرم طلای 18 عیار میکنند. 


تبدیل مظنه طلا به گرم طلای 18 عیار

حتما شما هم در زمان خرید و فروش طلا در بازار، طلافروشان را در حال انجام محاسبات با ماشین حساب دیدهاید. یکی از مهمترین محاسباتی که طلافروشان انجام میدهند، تبدیل مظنه طلا به یک گرم طلای 18 عیار است. 

برای این کار ابتدا باید عدد مظنه را بر یک مثقال تقسیم کنیم. هر مثقال صیرفی معادل با 4.6083 گرم است. عدد بدست آمده همان قیمت یک گرم طلای 17 عیار است. سپس باید این عدد را بر میزان خلوص طلای 17 عیار یا همان 705 تقسیم کنیم. عدد جدید حاصل شده را در مرحله آخر در خلوص طلای 18 عیار یا همان عدد 750 ضرب میکنیم. عدد نهایی قیمت یک گرم طلای 18 عیار است. 

برای مثال مظنه طلا 10 میلیون تومان است. با استفاده از نکات گفته شده و فرمول زیر میتوان قیمت یک گرم طلای 18 عیار را بدست آورد:


عدد طلایی تبدیل مظنه طلا به گرم طلای 18 عیار

از آنجایی که محاسبات تبدیل مظنه طلا به گرم طلای 18 عیار براساس فرمول بالا ممکن است دشوار و گیج کننده باشد، از فرمول سادهتری نیز میتوان استفاده کرد. بسیاری از طلافروشان برای محاسبه سریع قیمت طلای 18 عیار طبق مظنه، از عدد طلایی 4.33 بهره میبرند.

این عدد از محاسبات بالا بدست آمده است و به کمک آن به راحتی میتوان قیمت یک گرم طلای 750 را بدست آورد. برای این امر کافی است عدد مظنه را بر عدد 4.33 تقسیم کرد. 

البته این نکته را باید بدانید که این روش دقت فرمول تبدیل اصلی مظنه به گرم را ندارد. اما اختلاف عدد نهایی حاصل شده آنچنان زیاد هم نیست. یعنی از هر دو روش اگر مظنه طلا را به به قیمت یک گرم طلاای 18 عیار تبدیل کنید، دو عدد بسیار نزدیک به هم بدست خواهید آورد. 

همانند مثال قبل اگر مظنه طلا را برابر با 10 میلیون تومان در نظر بگیریم و آن را بر عدد 4.33 تقسیم کنیم، عدد بدست آمده قیمت یک گرم طلای 18 عیار خواهد بود. 

همانطور که مشاهده میکنید، عدد نهایی بدست آمده از طریق این فرمول با عدد نهایی حاصل از فرمول قبلی، اختلاف بسیار ناچیزی با یکدیگر دارند. به همین خاطر طلافروشان برای راحتی کار از عدد طلایی 4.33 استفاده میکنند. 


مظنه طلا چگونه تعیین می شود؟

به طور کلی از گذشته تا کنون در بازار طلا تامین کنندگان اصلی، مظنه طلا را تعیین میکنند. در بازارهای بزرگ طلا برای خرید میزان طلای مورد نیاز، طلا فروشان به سراغ بنکداران و بنکداران به سراغ تامین کنندههای بزرگ و اصلی میروند. 

این تامین کنندگان با توجه به میزان عرضه و تقاضا مظنه را مشخص میکنند. هر چقدر تقاضا برای خرید بیشتر باشد، مظنه بالاتر و هرچقدر عرضه بیشتر باشد، مظنه کمتر خواهد بود. 

هر کدام از تامین کنندگان یک مظنه برای طلا تعیین میکنند و همین امر موجب میشود چندین مظنه در یک روز برای خرید و فروش طلا وجود داشته باشد. بنابراین مردم به سراغ جایی میروند که مظنه ارزانتری دارد. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل شما را با مظنه طلا آشنا کنیم. نکاتی نیز درباره نحوه تبدیل مظنه به قیمت یک گرم طلای 18 عیار ارائه شد.امیدواریم با استفاده از این نکات بتوانید محاسبه دقیقی در زمان خرید طلا داشته باشید. 

جهت استعلام مظنه و قیمت طلا و خرید انواع آن، میتوانید به سراغ اپلیکیشن طلا طلاسی بروید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، امکان خرید آنلاین طلا بدون اجرت، طلای آب شده و ... را با نرخ به روز و تضمین اصالت و کیفیت فراهم میکند.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها