کی طلا بخریم؟ بهترین زمان برای خرید طلا و سکه

کی طلا بخریم؟ بهترین زمان برای خرید طلا و سکه
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.16 - (6 امتیاز)

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی و نرخ تورم، خرید طلا می‌تواند بهترین گزینه‌ پیش روی هر فردی برای سرمایه گذاری باشد. اما این سوال پیش می آید که کی طلا بخریم؟ بهترین زمان برای خرید طلا دغدغه اصلی سرمایه گذاران این بازار سودآور محسوب می شود.

قطعا هر بازه زمانی برای خرید طلا و سکه مناسب نخواهد بود و در این خصوص باید به عوامل متعددی توجه کرد. به همین دلیل در این مطلب از مجله طلاسی تصمیم گرفته‌ایم بهترین زمان خرید طلا و سکه را مورد بررسی قرار داده و نکات ارزشمندی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. پس تا انتهای این مطلب، همراه ما باشید.

اهمیت دانستن بهترین زمان برای خرید طلا

دانستن بهترین زمان خرید طلا برای سرمایه گذاران اهمیت بسیاری دارد. مخصوصا برای کسانی که قصد دارند بخش عمده‌ای از سرمایه خود را وارد بازار طلا کنند. آگاهی داشتن از این موضوع به شما کمک می‌کند از افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت‌ طلا به سرعت با خبر شده و بر این اساس اقدام به خرید و فروش طلا کنید.

اینگونه قطعا سرمایه گذاری شما سودآوری بیشتری به همراه داشته و از بروز بسیاری از ضرر و زیان‌های احتمالی نیز جلوگیری خواهد شد.

نکات بهترین زمان خرید طلا

برای بدست آوردن بیشترین میزان سود از خرید و فروش طلا باید زمان مناسب را تشخیص دهید. برای این سوال که چه موقع طلا بخریم؟ پاسخ قطعی وجود ندارد زیرا تعیین بهترین زمان خرید طلا بر پایه احتمالات است. اما توجه به یکسری نکات می تواند بسیار کمک کننده باشد و بتوانید در موقع مناسب تصمیم درستی بگیرید.

 

توجه به اقتصاد داخلی و جهانی

به طور کلی تغییرات اقتصادی چه در کشور و چه در سطح بین المللی یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا محسوب می شود. هرگاه بانک مرکزی تصمیماتی جهت مهار تورم و ثابت نگه داشتن قیمت ارز و طلا اتخاذ می کند، بازارهای مالی دچار نوسان می شوند. بنابراین باید همیشه گوش به زنگ بود تا بتوان از فرصت استفاده کرد و در بهترین زمان خرید و فروش طلا را انجام داد.

 

همچنین تغییر قیمت جهانی طلا و ارز و نوسانات آنها در مدت زمان کوتاه روی قیمت طلا در کشورهای مختلف تاثیر گذار است. با بررسی وضعیت نوسانات در سطح جهانی می توان پی برد که چه موقع طلا بخریم.

 

توجه به نرخ بهره

برای پیدا کردن بهترین زمان سرمایه گذاری در بازار طلا باید نرخ بهره بانکی را در نظر گرفت. نرخ بهره همان سودی است که به شکل بدون ریسک و ثابت به سپرده های بانکی تعلق می گیرد. این نرخ در برخی از کشورها مانند امریکا و ژاپن پایین بوده تا سرمایه افراد به جای سپرده گذاری در بانک وارد چرخه اقتصادی شود.

 

در برخی از کشورها نیز این نرخ بالا است تا تمایل به سپرده گذاری در بانک افزایش یابد. در این مواقع طلا نقش پوششی دارد و به عنوان سپری برای کاهش ریسک استفاده می شود. به طور کلی رابطه نرخ طلا و بهره بانکی رابطه معکوس با یکدیگر دارند. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در طلا را دارید باید نرخ های بانکی را زیر نظر گرفته و در صورت بروز تغییرات در بهترین زمان و فرصت خرید و فروش طلا را انجام دهید.

 

بررسی میزان تقاضا و عرضه

همانند سایر کالاها و محصولات، قیمت طلا نیز تحت تاثیر میزان تقاضا و عرضه قرار دارد. زمانی که عرضه زیاد و تقاضا کم شود، نرخ طلا افت پیدا می کند. در این مواقع خرید طلا برای سرمایه گذاری گزینه ای ایده آل محسوب می شود. اما در مقابل در زمان هایی که میزان تقاضا زیاد و عرضه کم می شود، قیمت طلا بالا رفته و زمان مناسبی برای خرید آن نیست.

 

زیر نظر گرفتن قیمت دلار

قیمت طلا و ارز کاملا به یکدیگر وابسته هستند. در کشور ما نوسان قیمت دلار تاثیر زیادی بر نرخ طلا می گذارد. از این رو اگر می خواهید بدانید که خرید طلا چه زمانی به صرفه است؟ باید همیشه نرخ دلار را بررسی کنید.

 

توجه به قیمت جهانی نفت

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا، می توان به قیمت جهانی نفت اشاره کرد. برای اینکه بهترین زمان خرید برای طلا را تشخیص دهید، باید از نرخ نفت آگاهی داشته باشید. افزایش قیمت نفت جهانی موجب بالا رفتن نرخ طلا می شود.

پیگیری اخبار جهانی

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما حتی اخبار جهانی نیز بر نرخ و قیمت طلا تاثیرگذار هستند! به عنوان مثال اخبار چالشی و جنجال بر انگیز باعث افزایش تقاضا و در پی آن بالا رفتن نرخ طلا خواهند شد. منظورمان از اخبار چالش برانگیز اخبار مربوط به جنگ و زلزله و ... هستند.

اما اخباری که حاوی پیام‌های صلح آمیز و آرامش دهنده باشند، قیمت طلا را کاهش خواهند داد. در نتیجه زمان شنیدن اخبار صلح آمیز بهترین زمان برای خرید طلا با قیمت مناسب خواهد بود. چرا که صلح، آرامش و شرایط پایدار حتی برای سرمایه گذران طلا نیز پر سود خواهد بود!

با توجه به نکات گفته شده می توانید بهترین زمان خرید طلا را پیدا کنید. شما می توانید در فرصت مناسب با کمک طلاسی به عنوان مطمئن ترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، سرمایه گذاری خود را به راحتی انجام دهید.


ماه‌های مختلف و بهترین زمان برای خرید طلا

با اینکه پایه علمی و توجیه پذیری وجود ندارد، اما براساس تجربه و مشاهدات ثابت شده که برخی از فصول و ماه های سال بهترین زمان خرید طلا هستند. برای مثال در ایران در ایام خاصی مانند ماه های محرم و صفر به دلیل کم شدن درصد برگزاری جشن های عروسی استقبال مردم برای خرید طلا کاهش می یابد. در نتیجه کاهش تقاضا، نرخ طلا افت می کند.


بهترین روز هفته برای خرید طلا

طبق اعتقاد برخی از کارشناسان روزهای پایانی هفته در تقویم میلادی بهترین روزهای هفته جهت سرمایه گذاری در بازار طلا است. در روزهای شنبه و یکشنبه بازارهای جهانی بسته بوده و نوسانات قیمتی طلا کمتر است.

بهترین زمان خرید طلا و سکه در طول روز

خوب، بیایید برویم به سر اصل مطلب! چه زمانی در طول روز طلا بخریم؟ سوال خوبی است. معمولا طلا فروشان از ساعت ۱۰ صبح به بعد فعالیت خود را آغاز می‌کنند و تا ۹ شب باز خواهند بود. حال طبق قاعده بازار، اصولا نرخ طلا از ساعت ۱۰ صبح به بعد اعلام می‌شود.

پس خرید طلا پیش از ساعت ۱۰ قطعا هوشمندانه و صحیح نخواهد بود. در حقیقت شما باید خرید خود را در ساعاتی انجام دهید که قیمت طلا بیشترین ثبات ممکن را داشته باشد. پس بی شک ساعت ۱۱ ظهر تا ۸ شب بهترین تایم برای خرید طلا خواهد بود. چون در این تایم طلا کمترین میزان نوسان قیمت را خواهد داشت.

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در طلای آب شده

همانند دیگر انواع طلا، طلای آب شده نیز دارای حباب قیمتی است. یعنی طلای ذوب شده نیز نوسانات قیمتی دارد و نرخ آن در ایام مختلف متغیر است. بهترین زمان برای سرمایه گذاری در طلای آب شده، هنگام کاهش تقاضا است.

زمانی که عرضه طلای آب شده زیاد و تقاضا برای خرید آن کم می شود، قیمت کاهش می یابد. در نتیجه شما می توانید از فرصت بدست آمده نهایت استفاده را کرده و با توجه به بودجه خود طلای آب شده بخرید. تغییرات قیمت طلای آب شده نیز به عوامل مختلفی مانند نوسانات اونس جهانی، قیمت ارز، تورم و ... بستگی دارد. 

بهترین زمان فروش طلا چه زمانی است؟

حال که بهترین زمان برای خرید طلا را مورد بررسی قرار دادیم، بیایید به بهترین زمان فروش این فلز گران قیمت نیز نگاهی بیندازیم. با توجه به عواملی که در بالا یا پایین رفتن قیمت طلا نقش دارند، بهترین زمان فروش طلا موارد زیر خواهند بود:

زمانی که اخبار چالش برانگیز می‌شنوید!

زمانی که نرخ دلار کاهش می‌یابد.

زمانی که تقاضا نسبت به عرضه افزایش یافته است.

در این بازه‌های زمانی قیمت طلا افزایش یافته و به احتمال زیاد فروش و معامله پر سودتری خواهید داشت.

سخن آخر

در این مطلب از مجله طلاسی به بررسی بهترین زمان خرید طلا و عوامل موثر بر قیمت آن‌ پرداختیم. به طور کلی خرید طلا در یک تایم نامناسب می‌تواند باعث هدر رفت سرمایه شما شود. پس حتما پیش از خرید از افراد متخصص کمک بگیرید تا با تحلیل تکنیکال بازار، بهترین زمان برای خرید طلا را به شما اطلاع دهند.

جهت دریافت پاسخ برای هر گونه سوال در مورد خرید آنلاین انواع طلا و سکه می توانید با کمک نرم افزار خرید و فروش طلا مجموعه طلاسی با مشاورین و کارشناسان حرفه ای و مجرب تماس بگیرید.

نویسنده
آیدا حسینیتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها