تشخیص نگین اصل؛ چگونه بفهمیم نگین انگشتر اصل است؟

تشخیص نگین اصل؛ چگونه بفهمیم نگین انگشتر اصل است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4 - (5 امتیاز)

تشخیص نگین اصل از بدل

تشخیص نگین اصل از بدل یکی از چالشهای مهم در زمان خرید زیورآلات و جواهرات است. برخی از افراد علاقمند به خرید زیورآلات مختلفی هستند که دارای نگینهایی از جنس سنگهای قیمتی میباشند. از این رو به دنبال اطلاعاتی هستند تا بتوانند با استفاده از آنها، نگینهای اصلی را از نمونههای تقلبی موجود در بازار تشخیص دهند. روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد و نکات مهمی باید مورد توجه قرار بگیرند. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چگونه بفهمیم نگین انگشتر اصل است؟

برای تشخیص نگین اصل از بدل باید به نکاتی توجه کرد. بررسی دقیق یکسری از ویژگیهای نگین، کمک میکند تا از اصالت آن مطمئن شد. برای اینکه بفهمیم نگین انگشتر اصل است، باید روشهای تشخیصی مختلفی را به کار گرفت. برخی از این روشها توسط شما انجام پذیر بوده و برخی دیگر نیاز به استفاده از تجهیزات مخصوص و تجربه و مهارت کارشناسان این حوزه دارد. 

* رنگ نگین

نگینهای اصلی از رنگ طبیعی برخوردارند. اشباع رنگ یا همان شدت رنگ در نگینهای اصلی با دو تکنیک قابل تشخیص است. اگر رنگ نگین روشن باشد نباید به آن نوری بتابانید. در صورتی که رنگ نگین گرم (زرد، نارنجی، قرمز و ...) باشد، باید آن را با توجه به رنگ قهوه ای بررسی کنید. اگر هنگام نگاه کردن به نگین با رنگ گرم، از دید شما رنگ قهوه ای بیشتری به چشم بخورد، یعنی اشباع رنگ نگین کم است و احتمال تقلبی بودن آن بالا میباشد.

اگر هنگام بررسی کردن نگینهایی با رنگ سرد (آبی، سبز، بنفش و ...)، متوجه درصد بالایی از رنگ خاکستری شدید، باید بدانید که نگین اصلی نیست. با تاباندن نور به نگینهایی با رنگ سرد، میتوانید اشباع رنگی آنها را تا حد زیادی تشخیص دهید. 

* شفافیت و درخشندگی

نگینهای اصلی دارای شفافیت هستند و خط و خشی ندارند. هرچقدر نگین ماتتر باشد، نور کمتری از آن عبور میکند؛ و احتمال تقلبی بودن آن زیاد است. البته برخی از نگینها به طور ذانی نیمه شفاف محسوب میشوند و تا حدی مات هستند. 

به طور کلی اگر نگین تقلبی باشد، شفافیت آن بسیار پایین بوده و در مقایسه با نگینهای اصلی کاملا قابل تشخیص است. درخشندگی و براق بودن نگین اصلی کمتر از نگینهای مصنوعی و فیک است. زیرا سنگهای طبیعی در طول زمان دچار فرسایش میشوند و مقداری از درخشندگی خود را از دست میدهند. اما نگین و سنگهای تقلبی که به شکل مصنوعی ساخته میشوند، از درخشندگی زیادی برخوردارند. 

* وزن نگین

برای تشخیص نگین اصل از بدل باید به وزن نگین توجه کنید. با قرار دادن نگین در کف دست و توجه به اندازه و وزنی که احساس میکنید، متوجه خواهید شد که نگین سبک یا سنگین است. نگینهای اصلی وزنی متناسب با اندازه خود دارند. اما نگینهای تقلبی معمولا سبکتر یا سنگینتر از چیزی هستند که نشان میدهند. سنگهای مصنوعی به خاطر چگالی بیشتر، اغلب سنگینتر از نگینهای واقعی هستند. 

* قیمت

از آنجایی که نگینهای طبیعی و اصل از طبیعت برداشت میشوند، قیمت بیشتری دارند. نگینهای مصنوعی به خاطر روشهای سادهتر تولید، از قیمت کمتری در بازار برخوردارند. اگر فروشندهای یک نگین ارزان را به عنوان نگین اصلی به شما عرضه کرد، باید در اصالت آن شک کنید.

البته برخی از افراد سودجو ممکن است نگینهای تقلبی را با قیمت بالا و در حد و اندازه قیمت نگینهای اصلی عرضه کنند. در این صورت باید از روشهای مختلف جهت تشخیص اصل یا تقلبی بودن نگین استفاده کنید تا متحمل ضرر و زیان نشوید. 

* درجه سختی

نگینهای اصلی دارای درجه سختی بالاتری نسبت به نگینهای تقلبی هستند. برای تشخیص درجه سختی نگین باید از تجهیزات و ابزارهای مختلفی استفاده کرد. با کمک این ابزارها میتوان روی سطح نگینها خراش، بریدگی و ... ایجاد کرد. درصد آسیب دیدگی نگین، درجه سختی و اصل یا تقلبی بودن آن را مشخص کند. 

* درز و شکاف

نگینهای اصلی و قیمتی از سنگهای طبیعی بدست میآیند. به همین دلیل دارای درز و شکافهایی هستند. اما نگینهای مصنوعی بدون رگه، درز و شکاف بوده و به شکلی کاملا صیقلی ساخته میشوند. اگر نگینی را دیدید که ظاهری بی عیب و نقص و صاف دارد، به اصل بودن آن باید شک کنید.

* انعطاف پذیری

سنگهای طبیعی که از آنها نگینهای زیبا برای زیورآلات مختلف ساخته میشوند، انعطاف پذیری خیلی کمی دارند. این سنگها به راحتی تغییر شکل نمیدهند اما نگینهای تقلبی ممکن است با وارد آمدن فشار خم شوند؛ زیرا انعطاف و نرمی بیشتری دارند.

* اعتبار فروشنده

از دیگر نکات و مواردی که باید هنگام تشخیص نگین اصل از بدل به آن توجه کنید، اعتبار فروشنده است. فروشگاههای معتبر که پیشینه کاری قوی و قدمت زیاد دارند، نگینهای اصلی به مشتریان خود ارائه میدهند. این فروشندگان به خاطر حفظ اعتبار و آبروی خود، نگین بدلی نمیفروشند. بنابراین سعی کنید برای خرید نگین اصل به فروشگاههای معتبر مراجعه کنید. 


چگونه میتوان سنگ های قیمتی اصل را از تقلبی تشخیص داد ؟

برای تشخیص سنگهای قیمتی اصل از تقلبی باید با ویژگیهای آنها آشنا باشید. از سنگهای مختلفی مانند الماس، مروارید، یاقوت، رمزد، فیروزه و ... جهت تولید زیورآلات استفاده میشود. هر کدام از این سنگها خصوصیاتی دارند که در نمونههای مصنوعی و تقلبی آنها دیده نمیشوند.


تشخیص الماس اصلی از تقلبی

الماس یکی از منحصربفردترین و قیمتیترین سنگهای موجود در جهان است. الماس میتواند شیشه را برش دهد. اگر الماس شما تقلبی باشد این امکان وجود ندارد. راه دیگر برای تشخیص اصالت الماس، استفاده از بازدم است. اگر از طریق دهان خود نفس یا بازدمی به الماس بدهید، بخار روی آن باقی نمیماند و سریع از بین میرود.

الماس قابلیت انعکاس نور دارد. اگر الماس روی گوشواره یا انگشتر کار نشده باشد، میتوان با بررسی این ویژگی از اصل یا تقلبی بودن آن مطلع شد. همچنین الماس اصلی نور را منحرف میکند. برای بررسی این ویژگی میتوانید الماس را درون یک تکه از روزنامه قرار دهید؛ اگر بتوانید متن روزنامه را بخوانید، یعنی الماس تقلبی است. زیرا الماس اصلی با انحراف نور مانع از خواندن متن توسط شما میشود.

تشخیص یاقوت سرخ اصلی از تقلبی

یاقوت سرخ یکی دیگر از معروفترین و محبوبترین سنگهای قیمتی در جهان است. درجه سختی و مقاومت بالا از اصلیترین ویژگیهای یاقوت سرخ محسوب میشود. اگر بتوان با جسمی دیگر روی یاقوت خط و خش ایجاد کرد، یعنی تقلبی است. 

روش دیگر تشخیص نگین اصل از بدل یاقوت سرخ، بررسی رنگ آن است. یاقوت اصلی دارای رنگ قرمز روشن است. در حالی که یاقوت بدلی به رنگ تیره میباشد. البته باید این نکته را بدانید که سنگ لعل از نظر رنگ مشابه یاقوت سرخ است. فقط لعل کمی تیرهتر میباشد. 

تشخیص یاقوت کبود اصلی از تقلبی

در میان سنگهای قیمتی مختلف، یاقوت کبود درجه سختی بالایی دارد. مقاومت این سنگ کمی از الماس پایینتر است و به همین دلیل نمیتوان روی سطح آن خراشی ایجاد کرد. از آنجایی که یاقوت کبود همانند دیگر سنگهای قیمتی از طبیعت بدست میآید، دارای نواقصی است. یاقوت کبود اصلی همانند نمونههای تقلبی ظاهری بی عیب و نقص و صاف و صیقلی ندارد. 

برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن یاقوت کبود، میتوانید رنگ آن را مورد بررسی قرار دهید. یاقوت کبود دارای رنگ تیرهای است اما مدلهای تقلبی این سنگ، از رنگ آبی روشن و درخشانتری برخوردارند. 

تشخیص مروارید اصلی از تقلبی

مروارید یکی از کمیابترین سنگهای طبیعی است که ارزش بسیار بالایی دارد. مروارید دارای سطحی خشن است و اگر آن را داخل دهان قرار داده و با زبان یا پشت دندانها لمسش کنید، احساسی ریگ مانند یا شن مانند ایجاد میکند. 

همچنین میتوانید با یک تماس پوستی از اصالت مروارید باخبر شوید. برای این کار نگین مروارید را که قبلا با پوست شخص دیگری در تماس نبوده، در دست بگیرید یا روی قسمتی از پوست بدن خود قرار دهید. با لمس مروارید متوجه خنکتر بودن آن نسبت به پو.ست خود خواهید شد که بعد از چند ثانیه گرم شده و به دمای بدن میرسد. مرواریدهای تقلبی این ویژگی را ندارند و فرآیند هم دمایی آنها سریعتر صورت میگیرد. یا اینکه از ابتدا اصلا حسس خنکی را منتقل نمیکنند. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم بهترین و کاربردیترین نکات تشخیص نگین اصل از بدل را ارائه دهیم. سنگهای قیمتی به خاطر زیبایی خود علاقمندان زیادی دارند. همین امر موجب شده امکان تقلب توسط افراد سودجود در زمینه تولید زیورآلات با نگین بیشتر شود. امیدواریم با کمک نکات گفته شده بتوانید در زمان خرید جواهرات با سنگهای قیمتی مختلف، بهترین تصمیم را بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله