آشنایی با کدهای طلا؛ کد طلای اصل و کد طلای تقلبی

آشنایی با کدهای طلا؛ کد طلای اصل و کد طلای تقلبی
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.67 - (5 امتیاز)

آشنایی با کدهای طلا؛ کد طلای اصل و کد طلای تقلبی

شاید شما هم هنگام خرید مصنوعات طلا، حروف و اعداد حک شده روی آنها را دیدهاید اما نمیدانید به چه معنی و مفهومی هستند. کدهای طلا درواقع مشخصات قطعه طلای مورد نظر شما هستند که نشان دهنده عیار، رنگ، محل ساخت و روش ساخت طلا میباشند. 

فرقی ندارد که طلا را برای مصرف زینتی یا سرمایه گذاری میخرید؛ داشتن اطلاعات کافی درباره کد طلای اصل و کد طلای تقلبی، به شما کمک میکند انتخابی درست داشته باشید. در این مطلب از طلاسی قصد داریم کدهای طلا را به طور جامع و کامل بررسی کرده و نکات لازم در این زمینه را ارائه دهیم. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید.


کدهای طلا

کدهای طلا مشخصات شناسایی آن محسوب میشوند که به صورت ترکیبی از اعداد و حروف انگلیسی هستند. هدف از درج کدهای مختلف روی طلا، تایید اصالت کالا است. از آنجایی که امکان کلاهبرداری و سودجویی برخی از افراد وجود دارد، قانونی وضع شده که سازندگان طلا باید محصولات خود را با کدهای شناسایی تولید و عرضه کنند. 

در کشور ما واردات و فروش طلای خارجی ممنوع است. اما با این حال باز هم انواع طلای خارجی در بازار موجود است. به همین دلیل، اتحادیه صنف طلا، شرکتها و کارگاههای تولید مصنوعات طلا را ملزم کرده است تا روی طلای ایرانی کدهای لازم را درج کنند. با حک کدهای طلا روی انواع زیورآلات و مصنوعات طلای ایرانی، تشخیص آنها از نمونه های خارجی و تقلبی به راحتی صورت میگیرد. 


کدهای طلا نشان دهنده چه اطلاعاتی هستند؟

همانطور که گفته شد، کدهای طلا حاوی اطلاعات مختلفی هستند که به نوعی شناسنامه کالا محسوب میشوند. 

1- عیار طلا

اصلیترین و مهمترین کد حک شده روی طلا، کد مربوط به عیار است. عیار میزان درصد خلوص طلا را مشخص میکند. درواقع به خاطر اینکه طلا فلزی نرم و شکننده است، آن را با دیگر فلزات ترکیب کرده و پس از تولید آلیاژ طلا، انواع مصنوعات و زیورآلات را میسازند. هرچقدر عیار بالاتر باشد بدین معنی است که در آن قطعه یا زیورآلات، میزان طلای بیشتری به کار رفته است. 

برای نشان دادن عیار طلا، از دو نوع کد استفاده میشود. در روش اول از حرف انگلیسی K و اعداد مشخصی استفاده میشود. برای مثال اگر روی یک قطعه طلا کد 18K حک شده باشد، یعنی این طلا 18 عیار است. 

در روش دیگر درج عیار طلا، از یک عدد سه رقمی بدون هیچگونه حرف یا عبارت استفاده میشود. این عدد نشان دهنده درصد خلوص طلا است. برای مثال طلای 24 عیار دارای خلوص 99.9 درصد است که با عدد 999 مشخص میگردد. یک قطعه یا زیورآلات طلای 18 عیار دارای 75 درصد طلا است که با عدد 750 نشان داده میشود.

عیار طلا کد عیار با حروف و عد کد عیار با عدد

طلا 24 عیار 24K 999

طلا 22 عیار 22K 916

طلا 21 عیار 21K 875

طلا 18 عیار 18K 750

طلا 15 عیار 15K 625

طلا 14 عیار 14K 583

طلا 12 عیار 12K 500

طلا 10 عیار 10K 417

طلا 9 عیار 9K 375

2- محل ساخت طلا

از دیگر کدهای طلا میتوان کد محل ساخت را نام برد. این کد نشان دهنده این است که طلای مورد نظر در کدام یک از شهرهای ایران و در کدام واحد تولیدی ساخته شده است. با استفاده از این کد که به صورت یک حرف انگلیسی و یک عدد است، میتوان به راحتی طلای ایرانی را از طلای خارجی تشخیص داد. 

حرف انگلیسی نشان دهنده نام شهر و عدد درج شده نشان دهنده شماره واحد تولیدی طلا است. برای مثال اگر روی یک طلا کد T412 حک شده باشد، یعنی این قطعه طلا در شهر تهران و در واحد تولیدی شماره 412 ساخته شده است. برای شهر مشهد حرف M و برای شهر اصفهان حرف E در نظر گرفته شده است. درواقع این حروف ابتدای نام شهرها به زبان انگلیسی هستند. 

3- رنگ طلا

برای تعیین رنگ طلا از کد دیگری استفاده میشود که شامل یک حرف انگلیسی است. برای طلای زرد حرف Y، برای طلای سفید حرف W و برای طلای صورتی حرف P درج میشود. 

4- روش ساخت طلا

ممکن است روی برخی از انواع مصنوعات و قطعات طلا، کد دیگری وجود داشته باشد. این کد حاوی اطلاعاتی درباره روش ساخت طلا است. همانطور که میدانید مصنوعات و زیورآلات طلا به شکلهای مختلف و در قالب طلای خالص، روکش شده با طلا، پر شده با طلا یا آبکاری شده با طلا تولید میشوند.

* کد GP: این کد که مخفف عبارت Gold Plated است، به معنی روکش طلا است. قطعات و زیورآلاتی که این کد روی آنها درج شده، از جنس سایر فلزات هستند که دارای روکشی از طلا میباشند. 

* کد HGP: این کد مخفف عبارت Heavy Gold Plated است که برای قطعاتی با روکش طلای بیشتر به کار میرود. برخی از زیورآلات و مصنوعات با درصد طلای بیشتری روکش میشوند که این کد از میان کدهای طلا برای آنها در نظر گرفته شده است. 

* کد GF: برای قطعاتی که با طلا پر شدهاند از کد GF استفاده میکنند که مخفف عبارت Gold Filled است.

* کد GE: حک این کد روی قطعات طلا بدین معنی میباشد که قطعه با طلا آبکاری شده است. کد GE مخفف عبارت Gold Electroplated است.


کد طلای اصل و کد طلای تقلبی

شاید برای شما هم این سوال پیش آید که کدهای طلا اصل بودن آن را تضمین میکنند؟ طبق قوانین مصنوعات طلا باید دارای کدهای گفته شده باشند؛ در غیر این صورت خرید و فروش آنها غیر قانونی محسوب میشود. 

اما حک این کدها روی قطعات و مصنوعات مختلف دلیلی بر اصل بودن کالا نیست. زیرا امکان تقلب و کلاهبرداری در طلا وجود دارد. ممکن است کلاهبرداران نیز این کدها را روی قطعات غیر طلا درج کرده و به عنوان مصنوعات طلا عرضه کنند. یا فلزات دیگر را با طلا روکش و آبکاری کرده و به عنوان طلای خالص معرفی کنند. 

بدین ترتیب همیشه توصیه میشود برای خرید طلا فقط به بررسی کد طلای اصل و کد طلای تقلبی بسنده نکنید. بهتر است طلای مورد نظر خود را از طلافروشیهای معتبر و دارای مجوز بخرید. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم انواع کدهای طلا را بررسی کنیم و نکات لازم در این زمینه را ارائه دهیم. طلا به عنوان کالایی ارزشمند و سرمایهای طرفداران زیادی دارد. داشتن آگاهی و اطلاعات کافی درباره این کدها برای تشخیص طلای اصل از تقلبی امری لازم و ضروری محسوب میشود. 

طلاسی به عنوان برترین پلتفرم خرید آنلاین طلای اب شده، با ارائه انواع طلا به ویژه طلای خام و بدون اجرت، گزینهای ایده آل برای سرمایه گذاری در بازار طلا است. اگر به دنبال خرید طلا با تضمین و تاییدیه اصالت هستید، طلاسی آماده ارائه خدمات به شما است. 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها