با حذف مالیات، چه قدر طلا ارزان می‌شود؟

با حذف مالیات، چه قدر طلا ارزان می‌شود؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.13 - (8 امتیاز)

عوامل مختلفی بر قیمت طلا اثر گذارند که یکی از مهمترین آن­ها، مالیات است. مالیات نقش مهمی در درآمد دولت و برنامه­های آن برای آبادانی و پیشرفت کشور دارد. حذف مالیات طلا می­تواند اثرات مختلفی بر قیمت این فلز گرانبها و همچنین اقتصاد کشور بگذارد. بسیاری از سرمایه­گذاران به دنبال پاسخ این سوالات هستند که با حذف مالیات، چه قدر طلا ارزان می شود؟ در صورت برداشته شدن مالیات، سرمایه گذاری در بازار طلا چگونه خواهد بود؟ با بودجه کم می­توان چقدر طلای بدون مالیات خرید؟

اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید و می­خواهید یک سرمایه­گذاری مطمئن و پرسودی در بازار طلا را تجربه کنید، با ما همراه باشید. در این مطلب از طلاسی به بررسی وضعیت بازار طلا و قیمت آن در صورت حذف مالیات می­پردازیم.

نحوه محاسبه مالیات طلا

در گذشته برای محاسبه قیمت طلا فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار می­دادند. در واقع جمع مبالغ این موارد قیمت نهایی طلا را مشخص می­کرد. در فرمول قدیمی محاسبه قیمت طلا، اجرت ساخت، سود فروشنده، فی یا مظنه طلا و مالیات بر ارزش افزوده با یکدیگر جمع می­شدند.

درواقع مبلغ مالیات برابر با 9 درصد از جمع پارامترهای دیگر بود. اما با تغییر قانون توسط دولت، این نوع محاسبه قیمت طلا دستخوش تغییراتی گردید. طبق این قانون دیگر 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده روی کل رقم فاکتور محاسبه نمی­شود. مالیات طلا در روش جدید فقط روی اجرت و سود طلافروش حساب می­شود. درنتیجه میزان مالیات پرداختی توسط مردم برای خرید طلا کاهش می­یابد.

اثرات حذف مالیات بر قیمت طلا

براساس قانون جدید دولت، نحوه محاسبه مالیات طلا تغییر کرد. با چنین اصلاحی هزینه تمام شده خرید طلا برای مردم کاهش یافت و افزایش رونق بازار اتفاق افتاد. اما اگر به طور کلی مالیات طلا حذف شود چه اتفاقی می­افتد؟ با حذف مالیات، چه قدر طلا ارزان می‌شود؟

در صورت حذف فرضی کلیه مالیات­های وضع شده بر خرید و فروش طلا، پیامدهای مختلفی در بازار ظاهر می­شود. از مهمترین اثرات برداشته شدن مالیات طلا می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

تغییرات اقتصادی

طلا به عنوان یک پشتوانه مطمئن و دارایی مهم در زمان­هایی که اقتصاد کشور دچار بحران است، شناخته می­شود. حذف مالیات طلا ممکن است باعث افزایش تقاضا شود. در نتیجه سرمایه­گذاران بیشتری طلا را به جای دیگر روش­های سرمایه گذاری انتخاب می­کنند.

بدین ترتیب دیگر بازارهای اقتصادی دچار تغییراتی می­شوند. در کل می­توان گفت حذف مالیات طلا امکان دارد باعث افزایش قیمت آن شود. زیرا دیگر پارامترها برای سرمایه­گذاری جای خود را به طلای بدون مالیات می­دهند. روند افزایش استقبال از خرید طلای بدون مالیات موجب کمتر شدن قیمت دیگر موارد و کاهش رونق سرمایه گذاری در بخش­های مختلف می­شود.

تغییر در هزینه های تولید

یکی دیگر از اثرات حذف مالیات طلا، کاهش هزینه­های تولید است. با حذف مالیات بر استخراج طلا، هزینه­های شرکت­های معدنی کمتر می­شود. در نتیجه طلا با قیمت پایین­تری به تولید کننده می­رسد و آنها محصولات خود را ارزان­تر به فروش می­رسانند.

حذف مالیات به نوعی می­تواند قیمت طلا را کاهش دهد. زیرا تولیدکننده با حذف سود خود، محصولات مختلف مانند شمش، سکه، زیورآلات و ... را با قیمت کمتری عرضه می­کند. البته این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که امکان دارد در صورت کاهش هزینه­های تولید و کاهش قیمت طلا، افزایش تقاضا صورت بگیرد که در بلند مدت منجر به افزایش قیمت طلا در بازار می­شود.

دسترسی بیشتر

طلا فلزی گرانبها و با ارزش است که قیمت بالای آن موجب شده برخی از افراد نتوانند آن را گزینه­ای برای سرمایه­گذاری خود انتخاب کنند. درواقع کسانی که سرمایه و بودجه کمی دارند کمتر به سراغ طلا می­روند.

اما حذف مالیات می­تواند قیمت کلی طلا را کاهش داده و در نتیجه برای سرمایه گذاران بیشتری در دسترس خواهد بود. در صورتی که این تقاضا بیشتر از میزان عرضه شود، ممکن است افزایش قیمت طلا نیز اتفاق بیفتد.

افزایش یا کاهش تورم

اینکه حذف مالیات طلا منجر به افزایش یا کاهش تورم می­شود، هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. طلا همیشه گزینه­ای محافظ در برابر تورم به شمار می­رود. در زمان­هایی که تورم کشور بالا رفته و ارزش پول کاهش می­یابد، طلا ارزشمندتر می­شود.

حذف مالیات از طلا، موجب جذب سرمایه­گذاران بیشتری می­شود که قصد محافظت از سرمایه خود را دارند. طلای بدون مالیات تبدیل به گزینه­ای عالی جهت حفظ سرمایه در برابر تورم و کاهش ارزش پول کشور می­شود. اگر این امر باعث افزایش تقاضای بسیار زیاد برای خرید طلا گردد، در نتیجه حذف مالیات طلا را ارزان نمی­کند. اما اگر بازار در وضعیت متعادلی قرار بگیرد، امکان دارد برداشته شدن مالیات منجر به کاهش قیمت و در نتیجه کاهش تورم شود.

افزایش خرید طلای نو

محاسبه مالیات و اجرت یکی از دلایل اصلی افراد برای عدم خرید طلای نو محسوب می­شود. همانطور که می­دانید طلای کارکرده بدون اجرت و مالیات محاسبه می­شود. در نتیجه با بودجه­ای مشابه می­توان مقدار بیشتری طلای کارکرده نسبت به نو خرید.

حذف مالیات و کاهش قیمت می­تواند تا حدی بر افزایش خرید طلای نو تاثیر مثبت بگذارد. طلای کارکرده معایبی همچون قدیمی شدن طرح و مدل را دارد. اما طلای نو از جذابیت ظاهری بیشتری برخوردار است. با برداشته شدن مالیات ممکن است بسیاری از افرادی که قصد دارند طلا را هم به عنوان سرمایه و هم به عنوان زیورآلات استفاده کنند، به سراغ خرید طلای نو بروند.

ارتقا تجارت بین المللی

از دیگر پیامدهای حذف مالیات طلا، ارتقا تجارت بین­المللی است. واردات طلا شامل مالیات­های مختلفی مانند تعرفه­ها و عوارض گمرکی می­شود. این مالیات­ها هزینه کلی خرید طلا را افزایش می­دهند.

اما با حذف مالیات، واردات طلا راحت­تر صورت می­گیرد و در نتیجه قیمت آن کمتر می­شود. واردات و صادرات طلای بدون مالیات، تجارت در زمینه طلا را بهبود می­بخشد؛ و منجر به یکنواختی قیمت طلا در کشور با بازار جهانی و کاهش تغییرات ناگهانی آن می­گردد.

با حذف مالیات، طلا بخریم؟

حذف مالیات اثرات مختلفی برجای می­گذارد که ممکن است باعث کاهش یا افزایش قیمت طلا شود. در بازار پیچیده طلا عوامل دیگری به جز مالیات نیز بر قیمت طلا تاثیر می­گذارند. از این رو اگر زمانی همه مالیات­های وضع شده بر طلا حذف شوند، باید با بررسی دقیق عوامل دیگر و شرایط موجود نسبت به خرید طلا اقدام کرد.

اگر قصد خرید طلا و سرمایه­گذاری دارید، می­توانید از خدمات طلاسی کمک بگیرید. پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا خام و بدون اجرت طلاسی بهترین گزینه برای حفظ دارایی­های شما است.

 

سوالات متداول

1- مالیات طلا چقدر است؟

مالیات بر ارزش افزوده طلا 9 درصد است که براساس اجرت و سود فروشنده محاسبه می­شود.

2- چرا حذف مالیت قیمت طلا را کاهش می­دهد؟

با حذف مالیات هزینه­های استخراج و تولید طلا کم می­شود. درنتیجه قیمت کلی طلا پایین آمده و دسترسی به آن افزایش می­یابد.

3- تاثیر مالیات بر قیمت طلا چگونه است؟

مالیات از راه­های مختلفی بر قیمت طلا اثر می­گذارد. مالیات بر استخراج و تولید طلا، مالیات بر واردات و صادرات طلا، مالیات بر تولید زیورآلات و سکه و شمش طلا و ... باعث بالا رفتن قیمت طلا می­شوند. 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها