برای سرمایه گذاری ربع سکه بهتر است یا نیم سکه؟

برای سرمایه گذاری ربع سکه بهتر است یا نیم سکه؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.43 - (9 امتیاز)
فهرست مطالب

نیم سکه بخریم یا ربع سکه؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

شاید شما هم به دنبال خرید سکه برای سرمایه گذاری در بازار طلا با هدف حفظ ارزش داراییها و کسب سود هستید. اما نمیدانید که کدام یک از انواع سکه بهتر است. اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید که نیم سکه بخریم یا ربع سکه؟ برای سرمایه گذاری ربع سکه بهتر است یا نیم سکه؟ تفاوتهای نیم سکه و ربع سکه کدامند؟ مزایا و معایب خرید ربع سکه یا نیم سکه چیست؟ تا انتها همراه ما باشید. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم؛ تا بتوانید با اطلاعات کافی، سرمایه گذاری مناسبی را تجربه کنید. 


مقایسه خرید نیم سکه و ربع سکه

ویژگیهای مختلف نیم سکه و ربع سکه، موجب شده افراد زیادی برای ورود به بازار طلا، به سراغ خرید آنها بروند. البته باید این نکته را بدانید که این سکهها علاوه بر مزایای مختلف، معایبی نیز دارند. 

بنابراین قبل از خرید باید نسبت به مزایا و معایب آنها آشنایی کامل داشته باشید. در این صورت میتوانید تصمیم درستی اتخاذ کرده و سرمایه گذاری مناسبی را تجربه کنید.

* قیمت

نیم سکه به خاطر وزن سبکتر، قیمت ارزانتری نسبت به سکه تمام بهار آزادی دارد. همین امر موجب شده بسیاری از افرادی که توانایی خرید سکه تمام را ندارند، به سراغ خرید نیم سکه بروند.

از طرفی ربع سکه به عنوان گزینه ایده آل سرمایه گذاران با بودجه کم شناخته میشود. قیمت کمتر ربع سکه نسبت به نیم سکه، از دلایل خرید آن توسط بسیاری از افراد محسوب میشود.

* نقد شوندگی بالا

از دیگر مزیت های خرید نیم سکه و ربع سکه، میتوان به نقد شوندگی بالا اشاره کرد. این سکهها خریداران زیادی در بازار دارند و در هر زمان که نیاز به نقد کردن سرمایه خود داشته باشید، میتوانید به راحتی آنها را بفروشید. 

* حباب قیمتی

حباب قیمتی نیم سکه کم است. یعنی تغییرات ناگهانی در قیمت نیم سکه و افزایش غیرمنطقی آن، کمتر صورت میگیرد. بنابراین گزینه امنتر و سودآورتری برای سرمایه گذاری محسوب میشود.

در مقابل نوسانات قیمتی ربع سکه بیشتر است. طبق آمار و اطلاعات و تاریخچه تغییرات قیمت بازار طلا ، قیمت ربع سکه در بازههای مختلف دچار تغییرات ناگهانی زیادی شده است. از این رو سرمایه گذاری در آن با ریسک بیشتری همراه است.

* نگهداری سخت و عدم امکان استفاده زینتی

نگهداری و محافظت از ربع سکه و نیم سکه سخت است و باید تمهیدات کافی برای تامین امنیت آنها فراهم نمود. هر دو سکه را نمیتوان مانند طلاهای زینتی استفاده کرد. به جز سرمایه گذاری، خرید سکه میتواند فقط برای هدیه دادن صورت بگیرد. به عبارتی تنها استفاده ممکن از نیم سکه یا ربع سکه، به عنوان هدیه است. 

* مقدار طلای خالص

همانطور که میدانید مقدار طلای خالص به کار رفته در ساخت نیم سکه بیشتر از ربع سکه است. از این رو در صورت تغییر قیمت و افزایش ارزش طلا، قیمت نیم سکه نسبت به ربع سکه رشد بهتری خواهد داشت. 

* محدودیت خرید

خرید سکه در ایران با محدودیتهایی همراه است. همانند دیگر انواع طلا، نمیتوان به مقدار دلخواه سکه خریداری کرد. با توجه به قوانین تعیین شده، در بازههای زمانی مختلف که نیم سکه و ربع سکه عرضه میشوند، سرمایه گذاران تعداد مشخصی از این سکهها را میتوانند تهیه کنند.

* بانکی و غیر بانکی بودن

به سکههایی که توسط بانک مرکزی ضرب میشوند، سکه بانکی میگویند. در مقابل سکههایی که توسط شرکتهای خصوصی ضرب شده و تولید آنها توسط بانک مرکزی صورت نگرفته، به عنوان سکه غیر بانکی شناخته میشوند.

نیم سکه و ربع سکه در دو مدل بانکی و غیر بانکی در بازار موجود است. مدلهای غیر بانکی معمولا از قیمت کمتری برخوردارند. امکان تقلب در این نوع سکهها نیز بیشتر است. 


عوامل موثر بر قیمت نیم سکه یا ربع سکه

جهت یافتن پاسخ این سوال که برای سرمایه گذاری نیم سکه بهتر است یا ربع سکه؟ باید به عوامل موثر بر قیمت این سکهها توجه ویژهای داشت. این فاکتورها میتوانند در بازههای مختلف موجب نوسانات قیمتی نیم سکه و ربع سکه شوند.

از مهمترین این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

نرخ ارز

نرخ تورم

نوسان قیمت اونس جهانی

شرایط سیاسی و اجتماعی

وضعیت اقتصادی

اخبار جهانی

میزان عرضه و قاضا

قوانین بانک مرکزی


برای سرمایه گذاری ربع سکه را انتخاب کنیم یا نیم سکه؟

انتخاب گزینهای مناسب برای سرمایه گذاری در بازار طلا از میان نیم سکه و ربع سکه، کاملا به خود شما بستگی دارد. شما باید با توجه به میزان بودجه، هدف از سرمایه گذاری، سلیقه و عوامل دیگری مانند شرایط بازار، نوسانات قیمتی و ... یکی از این دو سکه رایج را انتخاب کنید. 

اگر بودجه و توانایی خرید کمتری دارید، ربع سکه را انتخاب کنید. قیمت ارزانتر این سکه به شما امکان سرمایه گذاری بهتری را میدهد. البته باید ریسک بالای خرید ربع سکه را در نظر بگیرید. نوسانات قیمتی یا همان حباب بیشتر ربع سکه، میتواند به ضرر یا به سود شما باشد. اگر اهل ریسک کردن هستید و میخواهید سود بیشتری بدست آورید، ربع سکه بهتر است. 

اما اگر بودجه بیشتری در اختیار دارید و میخواهید با ریسک کمتر، یک سرمایه گذاری مطمئنتر انجام دهید، خرید نیم سکه منطقیتر است. حباب نیم سکه کمتر بوده و ارزش آن یشتر از ربع سکه است. بنابراین ارزش دارایی شما به بهترین شکل ممکن حفظ میشود. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل ممکن، پاسخ سوال نیم سکه برای سرمایه گذاری بهتر است یا ربع سکه؟ را ارائه دهیم. امیدواریم با استفاده از نکات گفته شده بتوانید تصمیم درستی بگیرید و از سرمایه گذاری در بازار طلا نتیجه مثبت دریافت کنید.

شما میتوانید به جز خرید نیم سکه یا ربع سکه، با روشهای دیگری همچون خرید طلای آب شده، خرید طلای خام و بدون اجرت و ... از طلاسی، در بازار طلا سرمایه گذاری کنید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا در کشور، بستر مناسبی برای شما فراهم میکند تا سرمایه گذاری سودآوری را تجربه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها